Hrvatski komorni orkestar u Centru za kulturu i informacije Maksimir izvodi Nielsena, Mozarta, Čajkovskog…

Hrvatski komorni orkestar će u utorak, 6. prosinca 2022. godine s početkom u 20 sati, održati posljednji ovogodišnji koncert u Velikoj dvorani Centra za kulturu i informacije Maksimir na adresi Lavoslava Švarca 18.

Predstavit će bogat umjetnički program pod umjetničkom vodstvom violinistice Mojce Ramušćak i uz sopranisticu Mariju Ticl. Izvesti će Malu suitu za gudače C. Nielsena, Exsultate, jubilate KV 165, Andante cantabile P.I. Čajkovskog te Serenadu za gudače A. Footea.
Ulaznice po cijeni od 40 kuna/5,30 EUR-a isključivo za gotovinu možete kupiti sat vremena prije početka koncerta na blagajni Centra. 

Hrvatski komorni orkestar utemeljen je 1988. godine na poticaj Hrvatske udruge orkestralnih i komornih umjetnika, pod predsjednikom Stankom Mlinarom. Idejni začetnik Anđelko Ramušćak želio je potaknuti komorne ansamble na izvođenje orkestralne literature te dati priliku mladim glazbenicima da se predstave i steknu prva orkestralna iskustva. Šefovi dirigenti orkestra bili su Kazushi Ono, Pavle Dešpalj, Dian Tchobanov i Miran Vaupotić. Neposredno pred početak Domovinskog rata u Hrvatskoj, Hrvatski komorni orkestar gostovao je 1990. i 1991. godine u gradovima Sisku, Hrvatskoj Kostajnici, Glini, Dvoru na Uni, Pakracu, Gospiću, Lipiku izvodeći niz koncerata pod nazivom Koncerti mira i nade. U svojih 30 godina orkestar je ugostio više od 600 domaćih umjetnika – kako solista tako i dirigenata, praizveo gotovo 100 djela hrvatskih skladatelja, snimio 6 nosača zvuka od kojih je posljednji objavila američka izdavačka kuća PARMA Recordings, te praizveo operu „Jelka“ jednog od najznačajnijih hrvatskih skladatelja, Blagoja Berse. Orkestrom su ravnali eminentni dirigenti: Nikolai Alexeev, Johannes Wildner, Enrico Dindo, Berislav Klobučar, Milan Horvat, Igor Gjadrov, Gleb Nikitin, Alan Buribajev, Uroš Lajovic, Daniel Bortolosy, Michał Dworzynski, Lawrence Rene, Nicholas Milton, Milan Turković, Rudolf Klepač, Tibor Boganyi, Nikša Bareza, Saša Britvić, Vjekoslav Šutej, Ivan Repušić i drugi. Hrvatski komorni orkestar nositelj je nagrade Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, nagrade Hrvatske udruge orkestralnih i komornih umjetnika i diplome Milka Trnina za doprinos hrvatskoj kulturi

Mojca Ramušćak rođena je 1969. godine u Zagrebu. Glazbenu naobrazbu stječe u Glazbenoj školi Blagoje Bersa u rodnom gradu kod profesora Ivice Prpića i Kristijana Petrovića te na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi profesora Josipa Klime. Poslijediplomski studij upisuje 1989. godine u Guild School od Music and Drama u Londonu kod profesora Yfraha Neamana gdje stječe diplomu 1991. godine uz naslov koncertni solist. Stručno usavršavanje nastavlja u Beču u klasi Dore Schwarzberg-Romanoff te na konzervatoriju „Peter Cornelius“ u Mainzu kod profesorice Eve Egelhof i profesora Yfraha Neamana. Kao članica orkestra nastupala je s orkestrima kao što su Westminster Symphoniy Orchersta, bečkim Frauenkammerorchester, Mainzer Kammerorchester, Orchester des Staatstheaters Kassel, Staatsoperette Dresden, itd… Od 1997. godine koncertna je majstorica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, a iste godine preuzima i ulogu koncertne majstorice Hrvatskog komornog orkestra, koju do danas obnaša sa posebnom ljubavlju i odanošću. Od 2000. godine članica je ansambla Deutche Bachsolisten. Dobitnica je brojnih nagrada, među kojima se posebno ističu državna nagrada „Stjepan Šulek“, a kao solistica djeluje u Zagrebu uz redovito koncertiranje u orkestrima.

Marija Ticl rođena je 1997. godine u Požegi. Glazbenu naobrazbu započinje u Glazbenoj školi Požega u kojoj završava smjer Solo pjevanje. Kao najbolja maturantica generacije 2016. dobiva nagradu Rotary kluba Požega za izvrsnost. Za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja osvaja prve nagrade na pjevačkim natjecanjima (Međunarodno pjevačko natjecanje Lav Mirski u Osijeku, Festival Orgulje Heferer). 2022. završava diplomski studij Glazbene pedagogije na Muzičkoj akademiji u Puli. Trenutno je apsolventica diplomskog studija Solo pjevanja na Muzičkoj akademiji u Puli u klasi doc. art. Marije Kuhar Šoša. 2022. godine osvaja Grand prix na Međunarodnom natjecanju Sirmium Music Fest u Srijemskoj Mitrovici u Srbiji, te prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Lav Mirski u Osijeku u kategoriji do 32. godine. U studenom ove godine se plasirala u finale Međunarodnog glazbenog natjecanja Caneres u Beču. 2021. godine osvaja prve nagrade na međunarodnim pjevačkim natjecanjima: Stojan Stojanov Gančev (Zagreb, Hrvatska) na kojem osvaja Nagradu Hrvatskog komornog orkestra – nastup s orkestrom u koncertnoj sezoni 2022./2023. Zatim na Međunarodnom pjevačkom natjecanju Lav Mirski u Osijeku kao pobjednica kategorije osvaja Nagradu Osječko-baranjske županije, prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Glasbene čipke iz Idrije u Sloveniji kao pobjednica kategorije te prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Danubia Talents Liszt (Budimpešta, Mađarska). Tijekom školovanja, usavršavala se na seminarima kod: KS Olivere Miljaković, Dame Emme Kirkby, Nicolasa Claptona i Darije Hreljanović. Nastupila je u projektima Muzičke akademije u Puli kao solistica: J. Rutter: Magnificat (2018.), W. A. Mozart: Krunidbena misa u C-duru (2018.), KV 317, W. A. Mozart: Requiem, KV 626 (2019.), J. Haydn: La Canterina u ulozi Don Ettorea (2019.), A. Vivaldi: Gloria, RV 589 (2019.) te u operi La serva padrona u ulozi Serpine (2022.). Uz navedene projekte, redovito nastupa kao solistica uz eminentne pijaniste i orguljaše. Od 2021. radi kao nastavnica solo pjevanja u Glazbenoj školi Požega.