NISU BAŠ BRILJIRALI: Hrvatski rukometaši remijem protiv Japana otvorili Svjetsko prvenstvo

Hrvatska rukometna reprezentacija remijem je protiv Japana otvorila 27. Svjetsko prvenstvo u Egiptu. To je ujedno i prvi remi Hrvatska na otvaranju svjetskih prvenstava uopće.

Izabranici Line Červara bili su daleko od očekivane igre i tako su na najteži mogući način potvrdili da sva silna upozorenja o Japanu kao ozbiljnom suparniku nisu bila uzaludna.

HRVATSKA: Pešić 7/22, Šunjić 1/7, Marić 7, Duvnjak 4, Horvat 3, Šarac 1, Štrlek 2, Čupić 3, Musa -/., Mamić 1, Šebetić -/-, Cindrić 4, Brozović -/-, Mandić -/-, Martinović 3, Šipić -/-, izbornik: Lino Červar

JAPAN: Iwashita 10/33, M. Sakai 0/6, Kasahara -/-, Kitazume-/-, Narita 3, Sh. Tokuda -/-, Watanabe 1, Doi 1, H. Sakai -/-, Motoki 4, Tamakawa 2, Yoshino 4, Agarie 5, Demura -/-, Mizumachi 3, Takano 1, R. Tokuda 5, izbornik: Dagur Sigurdsson (ISL)

Četrnaesti nastup Hrvatske na svjetskim prvenstvima otvorila je sljedeća postava: Ivan Pešić na vratima, Manuel Šrlek i Ivan Čupić na krilima, Željko Musa na crti i na vanjskim pozicijama kapetan Domagoj Duvnjak, Marko Mamić i Luka Šebetić. Plan je bio igrati bez promjene obrana napad. Prvi pogodak za Hrvatsku postigao je povratnik u reprezentaciju Manuel Štrlek.

Obje su reprezentacije krenule s obranama 6-0. Naši su bili znatno nervozniji od Japanaca, premda za to nije bilo ni jednog razloga. Od pet početnih napada zabili su samo jedan pogodak. Japan je vješto iskoristio naš nemir i u osmoj minuti poveo 2:4. Izbornik je brzo reagirao i na teren poslao Luku Cindrića i Ivana Martinovića.

Ubrzo je morao zvati i minutu predaha da malo pokuša primiri momčad, jer Japan je u 11. minuti imao plus četiri (2:6). Izgledalo je zabrinjavajuće.

Mijenjali smo i obranu. Ušao je David Mandić da bi igrao prednjega u 5-1. I sve to dogodilo se u nepunih petnaest minuta. Ipak s dva pogotka za redom u utakmicu nas je vratio poletni Ivan Martinović.

Bilo je to ipak samo za kratko. Japanci su letjeli terenom, zabijali iz svih mogućih pozicija, sjajno je branio Yuta Iwashita i malo tko je mogao vjerovati, ali sedam minuta do kraja prvoga dijela imali su pomalo nevjerojatnih šest pogodaka prednosti (9:14).

Ali u završnici su i oni malo pali, posebno brzanac Yuto Agarie koji nas je silno namučio (5 pogodaka), proradila je i naša obrana i nekako smo se dovukli na minus tri (14:17). Ali podatak da nam je Japan zabio 17 pogodaka u 30. minuta nikako nije bio dobar. Naši su imali tek malo više od 50 posto realizacije, a Japanci čak 71 posto.

U nastavak su hrvatski rukometaši ušli odlučnije, ali i dalje su im ruke bili nesigurne. Ivan Pešić je uspio povezati dvije-tri obrane, kupiti priliku za hvatanje priključka, ali naši su se mučili s realizacijom. Japan je bio u svom ritmu razigran, brz, hrabar.

Nakon deset minuta igre u drugom dijelu još uvijek su imali plus tri (18:21). Ipak malo-pomalo uspjeli smo s dvije bombe kapetana Domagoja Duvnjaka u 45. doći na samo jedan pogodak zaostatka (21:22).

Minutu kasnije konačno i do izjednačenja 23:23. I odahnuli. Hrvatska se definitivno vratila u igru. Sjajno je u tim trenucima radila linija suradnje naših vanjskih igrača s crtom. Briljantno je sve te lopte u mrežu Japanaca pospremao Marino Marić koji je odigrao utakmicu života u reprezentaciji. Vodstvo nam je ipak stalno izmicalo.

Jednom je priliku propustio kapetan, drugi put je udarac Ivana Čupića zaustavio Motoki Sakai. Bilo je to minutu u 49 sekundi do kraja.

Iskusni japanski strateg Dagur Sigurdsson je odmah pozvao minutu predaha jer je znao da bi mu novi pogodak mogao donijeti puno. I to se upravo dogodilo. Hrvatskoj je ostalo 40 sekundi da stigne barem do remija. Lino Červar ih je logično odlučio odigrati sedam na šest. Brzo smo izborili sedmerac i stigli do izjednačenja.

Japanu je ostalo još devet sekundi, ali su ih brzopleto potrošili i tako je Hrvatska prvi put u povijesti svjetskih prvenstva natjecanje otvorila remijem, a Japan priredio pravu senzaciju.