Microsoft u ožujku i travnju provodi globalnu kampanju “#Makewhatsnext“ kojoj je cilj smanjiti nesrazmjer među spolovima u ICT industriji.
Prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma taj nesrazmjer bi mogao nestati tek 2133. godine, a on je posebice očit u računarstvu i STEM zanimanjima. #Makewhatsnext kampanja ističe vrijednost ideja te ističe žene inovatore koje su doprinijele značajnim promjenama u svijetu, a ideja je osnažiti generacije djevojaka sa znanjem i vještinama koje su im potrebne da bi postale novi inovatori u svijetu u kojem je tehnologija utkana u svaki aspekt života.
Hrvatska će se također pridružiti ovoj kampanji organizacijom DigiGirlz događanja koje će 12. travnja okupiti 90 učenica srednjih škola iz Varaždina, Koprivnice i Zagreba u prostorima Microsofta Hrvatska.
Tijekom 8-satnog događanja učenice će se upoznati s osnovama tehnologije kroz predavanja i radionice o najmodernijim računalnim alatima i rješenjima, osnovama programiranja kao i s prednostima karijere u tehnološkim zanimanjima te nužnim kompetencijama i vještinama. IT stručnjakinje iz Microsofta i drugih kompanija će tako podijeliti praktična poslovna iskustva te podučavati učenice važnosti korištenja digitalnog marketinga, vođenju projekata i slično.
“Cilj Microsoft DigiGirlz događanja je zainteresirati učenice za odabir karijere u ICT-u te ujedno razbiti stereotipe da u high-tech industrijama rade isklučivo muškarci. Uz to sudionice događanja će imati priliku doznati o nužnim kompetencijama te dobiti smjernice kako biti uspješan u svijetu koji sve više ovisi o razvoju tehnologije i inovacija. Microsoft je odličan primjer kompanije u kojoj radi veliki broj žena i želimo takav model preslikati na društvo“, rekao je Ivan Vidaković, direktor Microsoft Hrvatska i Bosna i Hercegovina te naglasio kako je vizija Microsofta biti posvećen edukaciji te omogućiti učenicima i nastavnicima tehnologiju koja im može pomoći u boljoj komunikaciji, timskom radu, razvijanju kreativnosti kao i kritičkom razmišljanju.
Prema podacima na nivou Europe, trenutačno samo 30 % radne snage u ICT sektoru čine žene, a do 2020. godine bi u ICT-u moglo nedostajati oko 825.000 radnih mjesta. (M. Petković)