Ugledna hrvatska slikarica u Zagrebu otvara izložbu “Vidljivo-nevidljivi anđeli”

Dijana Nazor Čorda
Foto: Press

Slikarica ovom izložbom predstavlja radove u tehnici ulja, akrila, vune i dva drvena stolca objekta s motivima anđela koji su nastali od 2002. do 2024. godine. Izložit će minijature anđela te slike većih dimenzija slikane novom infrared metodom.

U Zagrebu će po prvi put biti predstavljena i inovacija – prvi ručno izrađen IR tepih na svijetu s dvostrukom slikom, koji je autorica ostvarila u suradnji s reGalerijom iz Zaboka. Izložba „Vidljivo-nevidljivi anđeli“ prikazuje sveukupno 55 djela.

Posjetitelji će, koristeći se suvremenim IR detektorima, na izložbi apstraktnih slika u donjim slojevima otkriti motive anđela koji su skriveni golom oku. Od 2012. godine umjetnica je započela istraživanje infracrvenog slikarstva u sklopu doktorskog studija na Akademiji
likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.

Infrared metodom se koristila na temelju inovacije InfraReDesign i InfraRedArt. Od 2014. kontinuirano nastavlja daljnje višeslojno istraživanje svojstva pigmenata/boje u dvama spektrima.

O njezinu je radu autor teksta Stanko Špoljarić, povjesničar umjetnosti i likovni kritičar je u predgovoru deplijana izložbe napisao:

“Suživot dviju slika, vidljive i skrivene, na jednoj slikarskoj površini ‘tehnička’ je i likovna odrednica djela Dijane Nazor Čorda koja je slikama u infra području, odlaganja vidljivog, vidom znanosti u umjetničkoj interpretaciji, potaknuta istraživanjima Vilka Žiljaka, prezentirala na izložbi 2016. godine.
Sadržajni okviri prizora mogu doslovno ili asocijativno korespondirati, ali se u znatnijoj mjeri i razlikovati. No ipak motivska širina bez obzira na raspone u svojoj biti odražava istu ideju u atraktivnosti likovnog rebusa. Građenog posebnim komponentama svake od boja, promatranih u oblikovnosti formi dubinske slike posebnom kamerom kojom se nadilazi isključiva vizualnost klasično shvaćene epiderme slike.
U svemu tome, uza svu privlačnost novih mogućnosti zbilje slike, i vjernosti i zanosom kojim im pristupa, umjetnička dojmljivost Dijani je u prvom planu. (…) Motiv ove izložbe nebeska su bića, anđeli. Gotovo idealni motiv kojim Dijana u osmišljenom ciklusu spaja i njihovo tjelesno opredmećenje i duhovnost transcendentalnog ozračja. (…) I u ovom slučaju, uz postojanje dviju slika, (uz kariku kamere i boje) došlo je do misaone integracije, sjećanje na drugu, ravnopravnu sastavnicu, s neprekidnim produbljivanjem ‘priče’ o smislu posebnosti u zajedništvu.
Dijana anđelima pristupa više emocionalnom bliskošću nego pukom činjeničnošću. Oblikuje ih linijama slikarske melodioznosti, sugerirajući njihovu lakoću lebdenja, letenja. Jednostavnost poetičnosti sigurno vođenog crtovlja odražava svoju suprotnost, bogatstvo značenjskog sloja izraza ispunjenog meditativnošću i umjetničkom mudrošću.
Prikazuje anđele u laganom prepletu trija ili para u prostoru s dubinom nemjerljivog. Donosi ih osnovnom siluetom, vidom stilizacije, bez detaljne figurativne razrade, s njihovim osnovnim atributima, krilima i aureolom. Konačno s likovne strane maštom se i oblikuju s uprisutnjenom ljepotom utkane svetosti.
Autorica ih okružuje svjetlom duhovnosti s osjećajem teološke dimenzije njihove uloge u pratnji čovjeka. Kao samostalni motiv u slikarstvu relativno se rijetko prikazuju, no često su uključeni, kao znak neba, u scene kršćanske ikonografije. Dijana im daje silnice samodostatnosti, i na slikama velikog formata i u brojnim varijacijama na temu u komornosti djela umjetnosti dlana.
A ona druga skrivena slika otvara blistave vidike bogatim organizmom kolorističkog nakita.
Dijana Nazor Čorda doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom umjetničkom studiju Slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. na temu Slike u infracrvenom području: odlaganje vidljivoga. Diplomirala je 1995. godine na Fakultetu
prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu, program studija Likovna kultura, danas Umjetnička akademija, te stekla zvanje profesora likovne kulture – restauratora.
Od 1995. izlagala je na 44 samostalne izložbe u Hrvatskoj, Belgiji i Australiji. Od 1993. sudjelovala je na preko 100 žiriranih skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Dobitnica je više nagrada, priznanja i pohvala za umjetnički i likovno-pedagoški rad. Slike joj se nalaze u fundusima više hrvatskih muzeja i privatnih zbirki. Objavljeno joj je više znanstvenih radova o primjeri infracrvene metode na umjetničkim slikama.
Članica je HDLU-a Zagreb, InSEA-e, HULULK-a i Grupe Infra.”

Izložba je otvorena za posjetitelje do 31. siječnja 2025.