“Kraljice šoka“ borile se kao lavice, pobjedom protiv Argentine ostaju u igri za četvrtzavršnicu

Hrvatska ženska seniorska rukometna reprezentacija pobijedila je u 1. kolu, glavne skupine 4 Svjetskog prvenstva, Argentinu 28:22, i tako zadržala teoretske izgleda da se domogne četvrtzavršnice.

Divovsku borbu vodile su naše rukometašice i slavile na kraju dramatičnog raspleta u kojem su napravile niz od 9:1 u posljednjih deset minuta.

HRVATSKA: L. Bešen -/-, I. Kapitanović  2/7, T. Pijević  13/30, P. Posavec  2/2, S. Posavec 8/11, L. Kalaus 3/7, K. Ježić 4/4, L. Burić 3/4, A. Šimara 1/2, A. Debelić  3/3, A. Turk 0/1, J. Mamić -/-,  T. Petika 0/3, G. Gudelj -/-, V. Blažević  4/7 izbornik: Nenad  Šoštarić

ARGENTINA: M. Carratu 11/39, F.A. Roselez -/-, R.V. Urban Medel 2/3, M. Pizzo 1/2, G. A. Garcia 1/2, R. Campigli /, L. Mendoza 5/8, G. Gavilan -/-, A. L. Mena 1/1, M. Cavo 5/7, M. Gandulfo 1/2, E.J. Karsten 3/11, M.Casasola 2/6, L. Dele Crode 1/2, D. Ojea Cristino -/-  izbornik: Eduardo Gabriel Gallardo

U odnosu na utakmicu protiv Japana izbornik je promijenio krila pa je počeo susret s postavom – Tea Pijević na vratima, Andrea Šimara i Josipa Mamić na krilima, Ana Debelić na crti, te na vanjskim pozicijama Larissa Kalaus, Valentina Blažević i Stela Posavec.

Obrana je od početka bila vrlo pokretljiva, dovoljno agresivna da ne zasluži isključenje, a opet natjera suparnice na pogreške. Kako je i Tea Pijević dobro otvorila susret, Argentini su trebale četiri i pol minute da pronađe put do naše mreže. Već u sedmoj minuti Hrvatska je imala plus tri (4:1).

Premda se Argentina u jednom trenutku primakla na samo pogodak zaostatka, Hrvatska je brzo odgovorila s tri kontre i opet ih vratila na pristojnu udaljenost (9:5). Ali, ni tu prednost nismo dugo zadržali. Borbene Argentinke primakle su se na minus jedan ponovno u 23. minuti pa je izbornik bio prisiljen tražiti minutu predaha, jer naša je obrana počela pucati tamo gdje ne bi smjela, a to je sredina. Doduše, u tim trenucima u njoj nije bilo Ane Debelić koja je nekoliko minuta ranije dobila nezgodan udarac u mišić pa je morala na klupu.

Nešto više od tri minute prije predaha, Argentina je stigla do drugog izjednačenja 12:12. Tada se u borbi za jednu loptu ozlijedila i druga kružna napadačica, kapetanica Katarina Ježić. Argentina je sve to iskoristila i na poluvrijeme otišla s dva pogotka prednosti 12:14. Hrvatska je završnih pet minuta bila bez pogotka, a Argentina je povezala četiri u nizu.

Nastavak su naše rukometašice započele nerealiziranim sedmercem, ali s dva pogotka u nizu, pa su već u 33. imale izjednačenje 14:14. Srećom, Argentina je u sljedećih desetak minuta imala dosta problema s napadom pa je Hrvatska ostala u priključku. Mijenjali smo obranu, tražeći način kako zaustaviti Lucianu Mendozu koja je nakon serije promašaja u prvom dijelu, namjestila ruku u drugom.

Mlada Lara Burić hrabro je ušla u utakmicu i s dva pogotka u nizu držala nas u egalu sredinom poluvremena. Ali umor je polako počeo raditi svoje. Ruke naših rukometašica bile su sve teže i nepreciznije. I Argentina je to znala iskoristiti. U 49. otišla je plus dva (19:21). Činilo se da nam još jedan susret klizi iz ruku.

Ali, Hrvatska je htjela pokazati da je jača od svih nedaća koje su je snašle u Španjolskoj. I vratila se na čudesan način. U 53. minuti je stigla do izjednačenja 21:21. A zatim dodala još četiri i otišla na velikih 25:21, što je bila naša najveća prednost u cijelom susretu.

Mnogo je junakinja bilo u našim redovima. Od Tee Pijević koja je skupila 13 obrana, sjajne Stele Posavec koja je postigla osam pogodaka do fantastičkih kružnih igračica Katarine Ježić (4/4) i Ane Debelić (3/3) koje su i ozlijeđene dale veliki obol ovom ostvarenju. A što tek reći za 18-godišnju Laru Burić koja je ušla u posljednjih 15-tak minuta i postigla 3 pogotka uz samo jedan promašaj. Ivana Kapitanović je skinula dva sedmerca u ključnim trenucima utakmice, itd., itd… Kod Argentine po pet pogodaka Luciana Mendoza i Malena Cavo koja je na opće iznenađenje svih izabrana za igračicu utakmice. Ali to je IHF!

SP 2021: GLAVNA SKUPINA 4, 1. KOLO
HRVATSKA – ARGENTINA 28:22