Čitatelji našeg portala, osobito oni koji vole uživati u pokojem slatkom zalogaju, zacijelo su primijetili da smo u posljednje vrijeme objavili seriju zanimljivih recepata za prekrasne kolače, torte i druge slastice.
To možemo zahvaliti suradnji s Jannette Razum koja, što je posebno zanimljivo, nije slastičarka, nego ekonomistica s radnim iskustvom u turizmu, ali i zaljubljenica u ukusnu i lijepo aranžiranu hranu. Ona je vlasnica portala Slatki svijet torti i kolača i autorica svih na njemu objavljenih recepata.
Kako je došla na ideju da pokrene takav jedan portal?
“Oduvijek sam se motala po kuhinji i gledala mamu kako kuha. Ona nije baš često pripremala kolače jer je više slani tip kao i ja, ali slastice su me ipak oduvijek intrigirale. Uvijek sam voljela gledati kulinarske emisije, listati časopise se receptima i naravno skupljati razne recepte koje sam izrezivala iz novina ili pronalazila na internetu. Nakon silnog arhiviranja, prije dvije godine odlučila sam se intenzivnije pozabaviti slasticama i napokon pokušati pripremiti nešto od svih tih recepata koje sam godinama skupljala. Otkuda ideja za stranicu? Nekako je sve to spontano krenulo. Najprije sam počela arhivirati recepte u na računalu jer mi je tako bilo jednostavnije nego raditi sveske kako su radile naše mame i bake. Nakon nekog vremena odlučila sam to sve javno podijeliti s nadom da će nekome biti korisno i zanimljivo to što radim”, kaže Jannette Razum.
Inspiraciju, kaže, pronalazi posvuda oko sebe – u časopisima, na raznim domaćim i stranim portalima… “Neki put dovoljna je i samo fotografija ili odlazak u slastičarnu da mi dođu razne ideje i inspiracija za neku novu slasticu. Ipak teško je pripremiti sve što bih htjela napraviti jer treba netko to sve i pojesti!”
“Najviše volim raditi torte, muffine i simpatične cupcakes kolačiće. Iako se trudim pokriti što više različitih vrsta slastica, nemam baš neku volju za pripremu kolača čija tijesta se trebaju dizati, valjati, vući… Najdraži su mi kolači koji se jednostavnu izmiksaju, izliju i kalup u peku”, objašnjava Jannette.
Koji joj je kolač najdraži?
“Najdraži kolač mi je cheesecake. Obožavam torte i kolače od sira!”, kaže Jannette Razum, ali napominje da joj ipak slatka jela nisu draža od slanih: “Iako sam trenutno posvećena slasticama, osobno višem volim slana jela. Često se zna dogoditi da desert pojedem prije ručka jer volim da mi ostane slani okus u ustima. Ljubitelj sam talijanske kuhinje. Najviše od svega volim razne vrste tjestenine i pizze, ali volim i ribu te meksičku i kinesku kuhinju.”
Plan za dalje?
“Planiram uskoro započeti sa snimanjem i objavom video materijala. Također sam započela fotografirati i slana jela koja pripremam pa se nadam da ću krajem godine početi i s objavom slanih recepata”, kaže Janette Razum.
Priča o Jannette Razum i njenom slatkom projektu bila bi nepotpuna ako je ne bi zaokružili barem jednim finim receptom. Budući da nam se bliži vrijeme poklada, kao logičan izbor nameću se krafne, ali recept za “obične” krafne već smo objavili na našem portalu, pa ovdje donosimo nešto drugo, jednako prikladno za ovo doba godine:
Princes krafne
Sastojci:
Krafne:
▪ 250 ml vode
▪ 120 g maslaca
▪ 50 g šećera
▪ prstohvat soli
▪ 150 g glatkog brašna
▪ 4 jaja
Krema od vanilije:
▪ 600 ml mlijeka
▪ 4 žumanjka
▪ 80 g šećera
▪ 4 vanilin šećera
▪ 70 g gustina
▪ 100 g maslaca sobne temperature
Ostalo:
▪ 250 ml slatkog vrhnja
▪ šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Za pripremu kreme žumanjke izmutite sa šećerom, gustinom i malo mlijeka. Ostatak mlijeka zagrijte do vrenja. Kipuće mlijeko polako ulijevajte u posudu sa žumanjcima i lagano mutite pjenjačom. Zatim sve vratite u lonac u kojem se kuhalo mlijeko.
Kremu kuhajte nekoliko minuta na laganoj vatri, dok se ne zgusne. Vruću kremu premjestite u zdjelu pa prekrijte površinu prozirnom folijom kako se ne bi stvorila korica. Ohlađenu kremu kratko izmiksajte s maslacem sobne temperature.
Za pripremu tijesta u većem loncu zagrijte vodu zajedno sa šećerom, soli i maslacem. Vodu kuhajte do vrenja povremeno miješajući kako bi se šećer i maslac otopili.
Maknite smjesu s vatre pa dodajte brašno i kuhačom energično miješajte smjesu dok se tijesto ne formira u kuglu, odnosno dok se ne počne odvajati od stijenke lonca.
Tada dodajte jedno po jedno jaje. Nakon svakog dodavanja jaja kuhačom sve dobro izmiješajte. Ako vam se nakon dodavanja trećeg jajeta smjesa čini dovoljno rijetka, nemojte više dodavati jaja. Ovisno o njihovoj veličini neki puta dovoljna su tri, neki puta četiri jaja.
Pripremljeno tijesto stavite u slastičarsku vrećicu (s ili bez zvjezdastog nastavka) pa na lim za pečenje obložen masnim papirom oblikujte gnijezda. Ako gnijezda imaju vrhove (špice) spustite ih vlažnim prstom kako tijekom pečenje ne bi izgorjeli.
Princes krafne pecite 20-25 minuta na temperaturi od 180 °C. Ohlađene krafne prerežite po pola pa punite ohlađenom kremom od vanilije i tučenim slatkim vrhnjem. Prije posluživanja posipajte ih šećerom u prahu.
I to je to!
KORISNI SAVJETI ZA PRIPREMU I PEČENJE PRINCES KRAFNI:
• Najprije pripremite kremu. Dok se krema hladi skuhajte tijesto i ispecite krafnice.
• Tijekom pečenja princes krafni nikako nemojte otvarati vrata od pećnice jer bi mogle splasnuti.
• Krafnice pecite malo duže nego što inače pečete kolače. Iako krafnice izgledaju pečene kada dobiju zlatno žutu boju – nisu još gotove. Pecite ih još malo dok ne dobiju blago smeđu boju kako ne bi splasnule nakon što ih izvadite iz pećnice.
• Ovisno o veličini jaja, neki put dovoljna su tria a neki puta trebaju četiri jaja. Procijenite sami koliko jaja je potrebno, važno je da vam tijesto na kraju ne bude previše rijetko kako se ne bi razlilo po limu za pečenje.
• Pripremljene krafne čuvajte u hladnjaku do tri dana, ali imajte na umu da tijesto stajanjem u hladnjaku upija vlagu pa neće biti onako lijepo hrskavo i prhko kao kod friških krafnica.