ZAGREBAČKA VINSKA SCENA: Mala škola vina ide dalje, najavljena i posebna izdanja

Mala škola vina održava se u organizaciji diWine projecta

Projekt naziva Mala škola vina, u organizaciji diWine projecta, kampanja je koja omogućuje edukaciju za vinske početnike i entuzijaste.

Riječ je o jedinstvenom projektu kojeg je podržalo nekoliko hrvatskih vinarija, a koji omogućuje potrošačima usvajanje osnovnih znanja o vinu kroz trosatnu radionicu po pristupačnoj cijeni od svega 9 eura.

Mala škola vina započela je u studenom 2024. godine, a u samom startu projekt su podržale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Šimanović. Projektu, koji će trajati sve do lipnja, sada se pridružuju dvije nove vinarije – Kotari i Fiolić. Osim redovnih radionica, uz podršku Turističke zajednice Zadarske županije, organizirana su i spacijalna izdanja pod nazivom “Zadar u čaši”, koja će tijekom veljače polaznicima omogućiti pobliže upoznavanje sa Zadarskom regijom kao sve važnijom vinskom destinacijom i najaviti nadolazeći Zadar Wine Festival.

“Za radionicama vlada uistinu veliki interes na što smo jako ponosni. Od početka projekta do danas održano je ukupno 16 radionica na kojima je sudjelovalo više od 250 polaznika. Povratne reakcije su više nego pozitivne i zaista mislim da ovom edukacijom stvaramo realnu promjenu u persektivi domaćih potrošača, kada je riječ o vinu”, izjavila je Irena Lučić, vlasnica diWine projecta i voditeljica radionica.

Na osnovnoj MŠV radionici obrađuju se teme poput proizvodnje vina i vinifikacijskih procesa, kratke povijesti vinarstva, dobiva se pregled stanja u vinskom sektoru u svijetu i u Hrvatskoj, uči se o hrvatskom vinskim regijama te našim domicilnim i autohtonim sortama, a radionicu zaokružuju pravila vinske kulture i bontona. Na destinacijskim radionicama fokus je pak na određenoj vinskoj regiji, njenim specifičnostima i značaju, s naglaskom na autohtone hrvatske sorte grođža i reprezentativna vina uz koje polaznici dobivaju i preijdloge sljubljivanja.

Vina Iločkih podruma

“Ovaj smo projekt prepoznali od samog početka kao vrlo važan, jer smo svjesni da domaćim potrošačima nedostaje znanja o vinu. Na radionice nerijetko pošaljemo i vlastite djelatnike koji rade u vinotekama i koji žele znati više, jer je riječ o edukaciji koja u kratkom vremenu daje puno znanja i vrlo je zabavna”, kazala je Antonia Glavan Petanjek iz marketinga Iločkih podruma.

“Startali smo sa samo tri sponzorirane radionice, no u 2025 odlučili smo ih sponzorirati još, jer smo shvatili da je riječ o zaista kvalitetnom projektu koji daje visoku vidljivost našem brendu vina i likera Martin Albus. Polaznici često odmah po završetku radionice naručuju vina sa našeg web shopa i postaju potrošači naših proizvoda”, izjavila je Anita Tepeš, brand managerica Martin Albusa

Jurica i Stanka Jager
Jurica i Stanka Jager

“Kotari kao novi brend vina i maslinovih ulja itekako podržava ideju edukacije potrošača, jer smatramo da je ovo najbolji način da naši budući kupci kušaju vina, uvjere se u kvalitetu i saznaju za našu priču. Zagreb je za nas važno tržište, a Mala škola vina savršen način da mu se približimo”, objasnila je Stanka Jager iz vinarije Kotari

“Mi smo mala zadarska boutique vinarija i ne stignemo se, na žalost, posvetiti zagrebačkom tržištu onoliko koliko bismo htjeli. Velika nam je želja da našu filozofiju vina, kojoj je posvećena čitava naša obitelj, komuniciramo sa potrošačima. Takav pristup uvijek se isplati”, kazao je Dario Fiolić, vlasnik vinarije.

Na svakoj radionici sudjeluje 16 do 18 polaznika, a održavaju se 2-3 puta tjedno u diWine Clubu na zagrebačkoj Opatovini. Radionice iz serijala Zadar u čaši na rasporedu su isključivo u veljači, pa su svi ljubitelji ove destinacije pozvani da se što prije prijave na radionice i kušaju vina sedam reprezentativnih zadarskih proizvođača – Fiolić, Vinketa, Jokić, Velebna, Bora, Kotari i Kraljevski vinogradi.

Foto: Irena Lučić, diWine Croatia