U lijepo uređenom wine baru zagrebačke kavane Procaffe u Tkalčićevoj ulici, održano je deveto izdanje popularnih “Vinskih razgovora s Tomislavom Stiplošekom”, a gostujući vinar ovog je puta bio mladi plešivički vinar Franjo Kolarić, definitivno jedan od najperspektivnijih vinara.
Franjo Kolarić već sada radi velika vina i njegov Coletti (brend ekskluzivnih vina limitiranih serija) vrlo je dobro pozicioniran na tržištu, a na godinu će biti prisutna i na tržištima u regiji.
Međutim, ono što Franju izdvaja u vinskom svijetu, to su strpljivost i upornost, kojima gradi svoj vinski put već 22 godine. Zavrešni fakultet strojarstva, Kolarić je bio spreman potvrditi u velikoj obiteljskoj vinariji, što znači šest ha vlastitih vinograda i 10 još u otkupu. Sad je na redu Vinska omotnica, jer samo stroj za pjenušce košta dva milijuna kuna, kao i nova vinarija, u kojoj će biti mjesta i za ozbiljnu arhivu od 100.000 boca.
Na Vinske razgovore Franjo je donio čak devet vina, a ukupno ima 12 etiketa. Našla su se tu dva pjenušca – Blanc nature i Rosé brut, zatim kupaža Stare sorte, Pinot grigio (sivi pinot) i Rajnski rizling classic, Rosé (kupaža crnog i sivog pinota), potom Rajnski rizling, Chardonnay i Sivi pinot napravljeni sur-lie metodom, Pinot noir (pinot crni) i kao vrhunac večeri – sivi pinot iz amfore, tj. da budemo precizniji, iz kvevrija. Kvevri su iz Gruzije, velike 800 do 3500 litara, glinene posude, koje su Iznutra obložena pčelinjim voskom, a oblikom podsjeća na antičke amfore bez ručki.
Vino “Stare sorte” s Plešivice su su kupaža (sorte plavec žuti, šipelj, štajerska belina i kraljevina iz vinograda zasađenog prije šezdesetak godina) čini 50% njegovog bijelog pjenušca. Te stare sorte su održale vinsku Plešivicu, a Franjo ih je odlučio spasiti od zaborava pa je ta kupaža, osim u pjenušcu, zaživjela i kao mirno vino. Trenutno se radi na tome da svi vinari s Plešivice počnu raditi neko takvo vino te tako još više podignu svijest o tradiciji Plešivice kao vinske regije. “Stare sorte” su vrlo ugodno bijelo vino, lijepih kiselina, pogodno za svakodnevnu upotrebu.
Stiplošeku se najviše svidio Coletti Rajnski rizling sur-lie. Izuzetno lijepo vino, školski primjerak Rajnskog rizlinga, a publika se teško mogla odlučiti za najbolje vino. Riječ je godišnjoj proizvodnji od 120.000 litara vina.
Ipak, sorta koje se najviše izdvaja u Franjinom podrumu je sivi pinot. Kolarić radi nekoliko različitih stilova vina od sivog pinota… Tu su dvije varijante Roséa, zatim odlično “obično” vino, fantastičan sur-lie (odležavanje na finom talogu), poluslatka i slatka varijanta… a ističemo Sivi pinot Amfora.
To je vino nešto novo u podrumu obitelji Kolarić i u toj domeni od njega očekujemo velike uratke. Ovaj sivi pinot pokazuje da je na dobrom putu. U vinu, u kojem ima dovoljno svježine, očitava se sortnost i izuzetno velika užitnost vina. Jedno od boljih vina iz amfore koje smo uopće probali.
Ono što posebno treba naglasiti kod ovog vina jest da nema nimalo traga oksidaciji ili bilo kakvoj sličnoj mani, koju relativno često nalazimo u takvim vinima pa nam to onda “guraju” pod karakter vina. I da, treba svakako naglasiti da će ovo vino, koje će biti prvo hrvatsko vino napunjeno u keramičke boce, svoju premijeru imati za otprilike mjesec dana.
Još jedno vino koje treba izdvojiti je svakako Crni pinot koji i inače na Plešivici daje odlične rezultate, a ovaj Franjin pripada u sam hrvatski vrh.
Vinarija Kolarić uspješno razvija i vinski turizam, lijepo uređen okoliš, velika funkcionalna kušaona s 170 mjesta, domaća kuhinja, 16 soba i odlična vina.
M. Petković