VINSKA KUŠAONICA: Vinoljupci u novom prostoru predstavljaju sedam vinarija iz cijele Hrvatske

Crno vino - čaša vina
Foto: Pixabay

Stara narodna poslovica kaže: Sve dok u čaši imaš vina, ne može ti se dogoditi ništa loše. Dovoljan razlog da posjetite vinsku kušaonicu Wine&Fun u režiji Vinoljubaca, koja je na rasporedu upravo u petak, 13. rujna, s početkom u 18 sati.

Ovo je ujedno i prva kušaonica Vinoljubaca u njihovom novom domu. Riječ je o klubu Studio smijeha, smještenom u Gajevoj ulici, koji je javnosti od ranije poznat po popularnim stand-up programima, a koji je odnedavno postao multikulturalna lokacija na kojoj se održavaju raznovsni večernji programi, svirke, koncerti, plesnjaci, književne promocije i kreativni eno-gastro sadržaji.

Na kušaonici će se predstaviti ukupno sedam vinarija iz područja cijele Hrvatske. Uz javnosti već dobro poznate vinarije Iuris, Trapan i Tomaz, prisutnim ljubiteljima vina predstavit će se i neke manje, samozatajne vinarije koje – vjerujemo – čeka velika vinska budućnost. To su, primjerice, vina Matočec, “odrasla” na podravačkim pijescima, mlada kutjevačka vinarija Kaptol, izvrsna zadarska vina Fiolić te pelješka zvijezda u usponu – vinarija Monte Christo.

Ulaznica po cijeni od 100kn posjetiteljima omogućuje neograničenu degustaciju vina tijekom cijele večeri. A osim prilike za kušanje vina, prisutni vinoljupci imat će priliku upoznati vinare, saznati više o izloženim vinskim etiketama te uživati u ukusnim zalogajima i živoj glazbenoj kulisi za koju će se pobrinuti akustični dvojac (prikladnog naziva) Pi(j)em.

Udruga Vinoljupci aktivno djeluje od 2014.godine na promicanju vinske kulture i turizma. Do sada je organizirala ukupno sedam open-air vinskih festivala, te brojna manja vinska događanja i susrete s ciljem kreiranja vinskog identiteta Zagreba i promicanja vinske kulture na neformalan i zabavan način.

Večernja vinska druženja koncipirana su na način da fokus stavljaju na maksimalno deset vinarija, čime se svakom pojedinom izlagaču osigurava dovoljno prostora za uspostavljanje kontakta s potrošačima i za kvalitetno predstavljanje nekoliko vinskih etiketa. Spomenuti koncept važan je prvenstveno zbog svoje snažne edukativne komponente. Naime, upoznavanjem vina i vinara posjetitelji automatski usvajaju znanja o autohtonim i domicilnim sortama, načinu i stilu proizvodnje vina, značajkama teroira te su mentalno u mogućnosti “smjestiti” vina i vinare na vinsku kartu Hrvatske.

Ulaganje u edukaciju potrošača od neupitne je važnosti za uspjeh na relativno malom vinskom tržištu kao što je Hrvatska. Dosadašnje iskustvo pokazuje kako posjetitelji naših vinskih kušaonica, ohrabreni opuštenim pristupom u kojem se od njih ne očekuje prethodno vinsko predznanje, u vrlo kratkom roku postaju pravi mali ambasadori vina i vinske kulture.