U dramatičnoj završnici Hrvatska izborila remi protiv dvostrukih svjetskih prvaka

Hrvatska muška rukometna reprezentacija odigrala je neodlučeno 32:32 protiv dvostrukih svjetskih prvaka u 1. kolu Glavne skupne 4 u Malmou. Bod je to koji Hrvatsku teoretski ostavlja u igri za četvrtfinale, ali realno, za to se treba dogoditi čudo, objavio je Hrvatski rukometni savez.

HRVATSKA: D. Slavić 0/10, M. Šunjić 7/28, L. Mihić -/-, D.Duvnjak -/-, J. Gojun -/-, P. Kraljević -/-, J. Šarac 2/4, I. Karačić 3/4, Ž. Musa -/-, L. Šebetić -/-, L. Cindrić 5/8, I. Martinović 4/7, L. Šušnja -/-, M. Šipić 9/11, F. Glavaš 8/8, M. Jelinić 1/1, izbornik: Hrvoje Horvat

DANSKA: N. Landin 6/32, K. Moller 1/7, M. Landin 1/1, E. Jacobsen 3/3, M. J. Saugstrup 1/2, H. Lindberg -/-, M. Gidsel 4/5, H.J. Mollgaard -/-, M. Mensah -/-, Larsen 0/1, M. Hansen 8/9, L. L.Jorgensen 2/2, J. A. Plogv Hansen 4/5, M. Damgaard -/-, J. Holm -/-, S. Hald Jensen -/-, S. Pytlick 9/12, izbornik : Nikolaj Jacobsen

U sjajnoj atmosferi pred više od 12 tisuća navijača, od kojih je barem deset tisuća bilo danskih, Hrvatska je tražila posljednju priliku da se eventualno u sretnom raspletu domogne četvrtfinala. Izbornik Hrvoje Horvat nije ništa mijenjao u odnosu na posljednji susret.

Naša početna postava je bila: Dino Slavić na vratima, Marin Jelinić i Filip Glavaš na krilima, Željko Musa na crti te na vanjskim pozicijama Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Ivan Martinović. Mijenjali smo samo jednog igrača obrana- napad. Umjesto Domagoja Duvnjak ulazio je Josip Šarac.

Krenuli smo s obranom 5-1 u kojoj je uobičajeno naprijed bio kapetan Domagoj Duvnjak. Danska isto tako očekivano s obranom 6-0. Briljantno je utakmicu otvorio Luka Cindrić i zabio tri naša pogotka na početku. Jednoga je dodao Filip Glavaš sa sedam metara i Hrvatske je povela 4:2. Bio je to početak iz snova.

Ali Danska je brzo odgovorila i stigla do 4:4. Nisu se toga uplašili naši dečki. Dapače, s dva nova pogotka opet su imali plus dva (6:4) u 9. minuti. Nažalost, s prvim isključenjem izgubili smo tu prednost. A kako je nakon toga stiglo i drugo, Hrvatska se prvi put našla u teškoj situaciji. Ipak nismo dopustili Dancima da preuzmu vodstvo. S dva vrlo važna pogotka odgovorio im je Marin Šipić.

Nakon 15 minuta izbornik je na vrata gurnuo Matu Šunjića. Tražio je podršku vratara jer Dino Slavić nije mogao ništa zaustaviti u prvoj četvrtini. Danci su počeli pokazivati prve znakove nervoze kada je Hrvatska ponovno digla svoju prednost na dva razlike, 10:8. I promijenili su obranu. Počeli su igrati 5-1 s Magnusom Saugstrupom naprijed.

U 19. minuti naša je reprezentacija prvi put imala plus tri, 11:8. Tom sjajnom izdanju priključio se i Mate Šunjić s dvije vezane obrane, pa je Hrvatska nakon jedne takve i prvog danskog isključenja došla do velikih plus četiri, 12:8.

Pet minuta prije predaha Danska je prepolovila našu prednost. Napad nam je ostao bez pravih rješenja i nije mogao odgovoriti na pojačanu agresivnost suparniče obrane. Tako smo prvi put od početka susreta ponudili priliku Danskoj da se vrati u igru. I ona je to dobrim dijelom iskoristila jer je povezala tri pogotka za redom i stigla na 13:12.

Ipak nismo posustali. U igri pogodak za pogodak do poluvremena smo uspjeli sačuvati jedan viška, 16:15. Trebali smo i dva da španjolski suci nisu Dancima poklonili sedmerac s istekom vremena i još isključili Filipa Glavaša.

Imali smo prvi napad u drugom poluvremenu i realizirali smo ga preko sjajnog Marina Šipića. Pa onda još jedan i otišli na plus dva. Za lakše disanje na tribinama i pored televizijskih ekrana.

Ali nismo to dugo zadržali. Danska je u 34. minuti stigla do izjednačenja, 18:18. Nervozu zbog nekih vrlo čudnih odluka španjolskog sudačkog para platio je Domagoj Duvnjak novim isključenjem, njegovim drugim. I to je bila ozbiljna opasnost za nas.

Pritiskala je Danska sa svih strana, terena, tribina, klupe. Nije to bilo lako izdržati. I povela je u 41. minuti 21:22 nakon što je njihov izbornik izvukao posljednji adut, igru sedam na šest. Naš je pak odmah zvao minutu predaha. Trebalo je primiriti momčad i vratiti je u pravi ritam.

Izdržala je Hrvatska i sljedećih osam minuta i to sve s igračem manje. I ostala u priključku. Mate Šunjić nam je svojom obranom kupio šansu da ponovno povedemo. Prvu nismo iskoristili, a ni drugu, ali zato jesmo treću i poveli 27:26. Bila je to 50. minuta.

Danska je nastavila s igrom sedam na šest. I uspijevala stići svaki naš pogodak. Drama je bila na pomolu. Šest minuta prije kraja na semaforu je bilo 28:28. Svaki promašaj ili izgubljena lopta mogli su značiti i gubitak utakmice

Četiri minute prije isteka vremena, Danska je ponovno povela 30:31. Izjednačio je Marin Šipić i sačuvao nadu. Dvije minute prije kraja Danska zarađuje sedam metara. Mikel Hansen ih ponovno dovodi do prednosti, 31:32. U igru nas je svojim pogotkom vratio Igor Karačić. Danskoj je ostalo 30 sekundi za posljednji napad. Nikolaj Jacobsen je pustio da protekne 15 i onda zvao minutu predaha. Izgubili su loptu, Luka Cindrić je pokušao s 30 metara iznenaditi danskog vratara i nažalost nije uspio. Ostalo je 32:32.

U ostalim susretima naše skupine Bahrein je pobijedio SAD 32:27, a Egipat je bio bolji od Belgije 33:28. Tako nakon ovog kola vodi Egipat sa 6 bodova, Danska ima 5, Bahrein 4 , a Hrvatska je na 4. mjestu s 3 boda. Na dnu su Belgija i SAD bez bodova.

Za dva dana Hrvatska igra protiv Belgije u 18.00 sati.

SVJETSKO PREVENSTVO 2023: GLAVNA SKUPINA 4, 1. KOLO

HRVATSKA – DANSKA 32:32

EGIPAT – BELGIJA 33:28

BAHREIN – SAD 32:27