Svježe šljive su najjači antoksidans! Evo kako ih je najbolje konzumirati, kako ih i gdje čuvati…

Foto: Freepik

Nutricionisti tvrde da se na vrhu liste od 24 vrste voća, s najjačim antioksidansnim djelovanjem, nalazi baš šljiva. Suha šljiva u odnosu na drugo suho voće ima dvostruko veću antioksidansnu moć.

U sastavu suhih šljiva nalazi se koncentriran sorbitol i vlakna, koja im daju veći laksativni efekt u odnosu na sviježe šljive. Ali zato i sveže i suhe šljive predstavljaju pravu malu riznicu kalija, vlakana, vitamina, a u tragovima se može naći magnezij i željezo.

U bilo kom obliku ovo voće je izuzetno bogato jedinstvenim fitonutrijentima, kao i neoklorogenskom i klorogenskom kiselinom. Ove tvari klasificiraju se kao fenoli, a njihova je antioksidansna uloga potvrđena u različitim naučnim istraživanjima.

U sto grama šljiva ima čak 87 grama vode i jedanaest grama ugljikohidrata. Od vitamina ima najviše C i E, betakarotena i folne kiseline. Kada je riječ o mineralima, bogata je sa kalijem, fosforom, magnezijem, natrijem…

Zdrav doručak

Šljive mogu biti vrlo prikladan doručak. Može ih se, recimo, oguliti, isjeckati i dodati u običan jogurt i tako napraviti voćni jogurt sa svježim šljivama. Po želji dodati malo meda.

Ako sami pečete raženi kruh, u pripremljenu smjesu možete dodati i šljive, prethodno do pola ispečene u pećnici. Ovako spremljen raženi kruh je vrlo sladak, ukusan i zdrav.

Kupujte čvrste plodove

Pri kupnji šljiva treba voditi računa da su plodovi čvrsti, neoštećeni i da imaju peteljku. Površina treba biti malo zamagljena, što pokazuje da se sa šljivama dobro postupalo.

Imajući na umu da brzo dozrijevaju, u hladnjaku se mogu čuvati najviše tri dana. Trebaju biti odvojene u papirnatoj vrećici, jer dozrijevajući oslobađaju etilen, koji ubrzava zrenje ostalog voća i povrća koje se nalazi u hladnjaku.

Kada ih želite konzumirati, svakako ih nešto ranije izvadite iz hladnjaka, da neko vrijeme da odstoje na sobnoj temperaturi, jer im se na taj način vraća maksimum sočnosti i slatkoće.

Zamrzavanje

Zamrznute šljive se, u pravilu, čuvaju u zamrzivaču najduže tri mjeseca. Prije nego što se stave u zamrzivač treba ih prepoloviti i izvaditi koštice.

Tako prepolovljene redaju se na tanjur sa kožom nadolje, pa onda zamrzavaju. Tek nakon toga stavljaju se u plastične vrećice i ponovo vraćaju u zamrzivač.