PRVI PORAZ: Nakon herojskog prvog poluvremena, Hrvatice posustale, ali još nije sve izgubljeno

Hrvatska ženska seniorska rukometna reprezentacija doživjela je prvi poraz na Europskom prvenstvu u Danskoj.

U drugom kolu, drugog kruga natjecanja, skupine 2, Hrvatska je izgubila od Norveške 25:36, ali još uvijek je u igri za polufinale.

HRVATSKA: Bešen 6/41, Pijević 1/2, P. Posavec -/-, Krsnik 2/4, S. Posavec 1/2, Mičijević 7/10, L. Kalaus 2/5, D. Kalaus 0/1, Ježić 2/2, Japundža 1/2, Šimara -/-, Debelić 5/5, Mamić -/-, Vidak 0/1, Blažević 5/9, Prkačin -/-, izbornik Nenad Šoštarić

NORVEŠKA: Solberg 4/15, Lunde 6/20, Reistad 7/8, Arntzen 2/6, Kristiansen 5/6, Frafjord -/-, Loke 2/2, Skogrand 0/2, Mork 5/7 Oftedal 6/8, Aune -/-, Dale 3/3, Jacobsen 2/3, Herrem 3/4, Solberg-Isaksen 1/1, Breistol -/-, izbornik: Thorir Hergeirsson

Izuzetno hrabro, borbeno poluvrijeme odigrala je hrvatska reprezentacija protiv jednog od najvećih, ako ne i najvećeg favorita za zlato. Nenad Šoštarić je na vrata postavio mladu Luciju Bešen, umjesto Tee Pijević. I ona se sasvim dobro snašla protiv sjajne Norveške. Vodili smo 1:0 i 2:1, a onda se upalio norveški stroj i već u 8. minuti bilo je 3:6. Tri minute kasnije imale su Norvežanke najveću prednost prvog dijela od plus četiri (6:10). Ali Hrvatska nije pala, nije posustala.

Slijedila je naša serija od tri pogotka za redom, ali i brojne tehničke pogreške Norveške, što do sada nismo vidjeli,  pa su naše rukometašice u 16. stigle na minus jedan (9:10) i natjerale norvešku klupu da pozove minutu predaha. Mali pad u igri hrvatskih rukometašica u napadu (Nenad Šoštarić je u tim trenucima koristio Ćamilu Mičijević samo u obrani), i Norveška je opet iskoristila to vrijeme da se odlijepi na plus tri. Ali Hrvatska nije posustala.

Nevjerojatnom borbenošću uspjele su do kraja poluvremena doći na samo pogodak zaostatka (14:15) i zadovoljne otići po osvježenje i nove savjete u svlačionicu.

Sjajno su hrvatske rukometašice otvorile drugo poluvrijeme. Nakon svakog pogotka Norvežanki imale su odgovor i držale priključak do 18:18.

Nakon što je Veronica Kristiansen promašila sedmerac, imale su naše djevojke napad za novo vodstvo, ali ga nažalost nisu iskoristile i imperija je uzvratila udarac. Slijedila je serija Norveške od 5:0, i gotovo sedam minuta bez pogotka Hrvatske.

Kad na sve to dodamo da je nestala mirnoća i kreacija u napadačkom dijelu, da se previše lopti guralo na crti, da su krila bila potpuno zaboravljena, da je umor učinio svoje , onda je jasno zbog čega je Norveška napravila novi niz od sedam pogodaka za redom i pobjegla na velikih i nedostižnih 20:31. Sve ostalo bilo je samo odrađivanje posla s obje strane.

Sa sedam pogodaka Ćamila Mičijević bila je najbolja u našim redovima. Sedam pogodaka na drugoj strani  u samo 36. minuta igre zabila je mlada, izuzetno talentirana i moćna Henny Reistad koja je na kraju bila i igračica susreta.

Norveška je tako kolo prije kraja drugog kruga osigurala polufinale. Hrvatska je druga sa šest bodova. Njemačka treća s četiri. Našoj izabranoj vrsti sada slijede tri dana predaha. Inače, Njemačka u susretu prije našega pobijedila Mađarsku 32:25, i ona je ostala u igri za polufinale.

Njemice u ponedjeljak imaju susret sa svjetskim prvakinjama Nizozemkama i moraju ga dobiti da bi s Hrvatskom odlučivale o tome tko će u polufinale.

EHF EURO 2020: SKUPINA II, 2. KOLO
HRVATSKA – NORVEŠKA  25:26
NJEMAČKA – MAĐARSKA 32:25