Ljubav i strast iznjedrila su četiri nova vrhunska vina provokativnih naziva vinarije Apolitico

Ljubav i strast iznjedrila su četiri nova vrhunska vina provokativnih naziva vinarije Apolitico
Foto: Nikola Zoko

Piše: Sandra Brambilla

Predstavljanje novih vina berbe 2020. vinarije “Apolitico” bivšega političara, ministra dvaju resora regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i poljoprivrede, te potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Tomislava Tolušića koji je ostavio politiku i otvorio OPG te se potpuno posvetio vinskom poslu, održano je u “Vinskom Klubu” u Strojarskoj ulici u Zagrebu.

Spomenimo da je “Vinski Klub” osnovan prije godinu dana, u vrijeme korone, te je ubrzo postao poznato i cijenjeno okupljalište hrvatskih vinara, vinski znalaca i zaljubljenika u dobru kapljicu s namjerom promicanja kulture vina i izvornih hrvatskih vinskih sorti, u sklopu kojega se nalazi vinoteka i kušaonica vina, a u vlasništvu je sommeliera Tome Jakopovića i ugostitelja Mire Bareca. Također, tu se održavaju i stručno vođene vinske radionice i škole ovisno o predznanju zainteresiranih te ste svi pozvani da prisustvujete istima.

Ljubav i strast iznjedrila su četiri nova vrhunska vina provokativnih naziva vinarije Apolitico
Foto: Nikola Zoko

Prezentaciju vina, uz vlasnika Tolušića, vodili su vrsna enologinja Ivana Nemet koja je iskustvo izrade vrhunskih vina stjecala u vinarijama Feravino i PP Orahovica, a od prošle godine obnaša funkciju ravnateljice Tehnološko-inovacijskog centra u Virovitici, te sommelier i jedan od domaćina Tomo Jakopović.

Okupljenim vinskim novinarima i znalcima, iskusnim ugostiteljima i sommelierima predstavljena su vina zanimljivih i originalnih naziva Anđeo s greškom bijeli i crni, Maestoso i Čaruga te šećer na kraju, u pravom smislu riječi, crno desertno vino Cuvèe od prosušenoga grožđa.

“Apolitico” vinarija nalazi se u Rezovačkim vinogradima, u naselju Rezovac pokraj Virovitice. Godišnje proizvedu 60 000 litara, u ponudi imaju 11 etiketa, a od sorti graševinu, sauvignon blanc, chardonnay, rosé, svježi chardonnay, dva desertna vina izrađena passito metodom: bijelo desertno vino od graševine i crno desertno vino od kupaže crnih sorti (cabernet sauvignon, frankovka, crni pinot) te nova vina: Čaruga kupaža cabernet sauvignona i merlota, Anđeo s greškom bijeli (bijela amfora, 90% graševina i 10% chardonnay), Anđeo s greškom crni (kupaža četiri crne sorte, amfora) i Maestoso (chardonnay sur lie). Podsjetimo da su Apolitico Graševina i Apolitico Rosé osvojili brončanu medalju na najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina Decanter World Wine Awards 2021., a Apolitico Sauvignon Blanc srebrnu medalju.

Tolušić je istaknuo kako nije početnik u vinskom poslu, budući da je njegov pokojni otac imao vinograde; u jednom selu pokraj Virovitice vinograd od oko 500 čokota, a zatim na parceli na kojoj je izgradio današnju vinariju. Prisjetio se vremena kada je kao “klinac” dolazio kući iz izlazaka u jutarnjim satima, a otac bi ga par sati kasnije budio za rad u vinogradu. Premda naporno u početku, kasnije je taj posao prerastao u ljubav.

Nažalost, otac je preminuo te nije dočekao realizaciju njihove zajedničke poslovne priče.

Uz Tolušića, u obiteljskoj vinariji zaposlen je podrumar Miro, vlasnikova supruga Ana odrađuje papirnati dio posla, a enologinja Ivana kreira vina dajući svakom svoj osobni “touch”.

“Svako vino, svaku boba grožđa, svaki kvasac, svako pretakanje, svako punjenje, svaki čep, borbu s etiketama, odradio sam ja ili Miro ili Ivana. Ovo nije priča koju priča netko drugi, pričaju je isključivo naše ruke, naši žuljevi, na to smo apsolutno i maksimalno ponosni”, ističe vinar, te nastavlja: “Imamo oko 6000 hektara vinograda zakupljenih u Kutjevu i tamo su bijele sorte, te u kooperaciji s vinarijom Pinkert i vinarijom Kolar kupujemo njihovo grožđe u Baranji kada govorimo o crnim sortama. Ove godine u travnju, trebali bi posaditi i vlastite vinograde, malo manje od 10 hektara, a bile bi zastupljene sve sorte iz asortimana plus još nekoliko drugih. Reducirani su prinosi grožđa, oko 1,5 kg po trsu, odlični lokaliteti u Kutjevu i u Baranji…tržište reagira jako dobro kada govorimo o svježim vinima, nadam se da će tako reagirati i kada ćemo govoriti o odležanim vinima.”

Vinarija “Apolitico” je moderna vinarija s modernom pričom, a ljubav i povezanost sa svojim krajem pokušala je provući kroz zanimljive i intrigantne nazive novih vina i etiketa za koje je zaslužna dizajn agencija “Octopus Ink.” s crtežima ilustratora Davora Schunka.

Naime, nazivi vina Anđeo s greškom (bijeli i crni), Maestoso i Čaruga povezani su Virovitičko-podravskom županijom ili s gradom Viroviticom. Frontmen grupe “Vatra” Ivan Dečak, čiji album nosi naziv “Anđeo s greškom” i Tolušić iz iste su ulice, odrasli su zajedno, a taj su naziv uzeli za vina iz amfore. Maestoso je nazvan prema najpoznatijem pastuhu Maestoso Dido iz ergele lipicanaca grofa Jankovića u selu Cabuna nedaleko od Virovitice iz 18. stoljeća. Čaruga, rođen u Općini Zdenci u Slavonskim Barama, prve je nepodopštine napravio na području Virovitičko-podravske županije i nije bio oličenje dobrote, stoga i ne čudi što ga karakteriziraju kao “razbojničko vino”.

Krenimo redom s predstavljanjem ovih sjajnih vina za koja će se s pravom tražiti butelja više.

Sve je počelo 2019. godine kada je Tomislav pozvao enologinju Ivanu i dao joj je slobodne ruke u izradi vina. Ivana je istaknula kako vina nisu samo njena kreacija jer osoba, koja minimalno triput dnevno po tim vinima “prčka i druži se s njima” je upravo vlasnik Tomislav. Prisjetila se prve dostave grožđa iz Kutjeva koju su čekali cijeli dan i malih količina grožđa s kojima su u početku radili te velikog uzbuđenja i zadovoljstva kojega su doživjeli na kraju kada su dobili odlično vino. Osvrnula se i na amforu s kojom nisu imali iskustva, a zanimalo ih je kakav će okus dati vinu.

Anđeo s greškom bijeli (90% graševina i 10% chardonnay) bistro i sjajno vino koje je macerirano s jednim dijelom masulja i fermentirano u amfori u trajanju od 20-ak dana, nakon završene fermentacije i odrađenog prešanja vino je stavljeno na odležavanje u hrastovu barrique bačvu na 12 mjeseci.

Čulo se da vinom dominira voćnost, nema u sebi gorčinu, na nosu se osjeti kompleksnost i utjecaj drveta, a po boji je vidljivo da je riječ o ozbiljnijem vinu.

O organoleptici govorio je sommelier Jakopović, koji je konstatirao: “Sva su vina zanatski savršeno napravljena, preciznost i čistoća prije svega u izazovnim stilskim interpretacijama u izazovnim vinifikacijama. Mineralna svježina je jedna od glavnih nositelja ovog vina koje ima dužinu, pamtljivost kao da mu najbolji dani tek slijede.”

Proizveli su 3200 litara tj. oko cca 4000 butelja.

Napomenimo kako su u svim vinifikacijama korištene bačve od hrasta, divlje trešnje i kestena iz našičke bačvarije “Auric Barrels”, dok ručno rađene amfore potječu iz Gruzije koja je kolijevka vinarstva.

Zatim nam je predstavljeno bistro i kristalno vino Maestoso (100% chardonnay) izrađeno sur lie metodom i fermentacijom odrađenom u hrastovim bačvama. Ovim kompleksnim i kremoznim vinom dominira miris orašida, voćne arome i miris maslaca.

“Vina iz bačve imaju neku posebnu draž jer dajete dio svoje energije tom vinu, bačva je na stalku koji se može okretati, a vi ju na početku svaki dan okrećete, stavljate svoju ruku i energiju i imam osjećaj da vino to osjeti. Vino vrati sve, svu ljubav…”, naglasila je Nemet.

“Duboka boja sugerira da je pristup bio ozbiljan, kremozno, maslačno i podatno vino, dugačko, pamtljivo, miris dima ne smeta ali ga se osjeti, pridonosi ukupnoj kompleksnosti i slojevitosti aroma, a u gutljaju se osjeća nevjerojatna slast”, nadovezao se Jakopović.

Anđeo s greškom crni kupaža je četiri sorte cabernet sauvignona, merlota, frankovke i cabernet franca. Četiri amfore od 1100-1200 litara su korištene za proizvodnju vina, a nakon što su maceracije i fermentacije završile, napravljen je blend koji je opet vraćen u amforu.

“Sva vina su mi izrazito draga od ovih pet koje ćete kušati, a s ovim sam najsretniji jer je bilo puno nedoumica i sumnji. Ovo je kupaža četiri sorte, nemamo puno crnih vina iz amfore”, ponosno govori Tolušić, ističući kako su amfore rađene od gline koja je porozna i kroz koju ulazi zrak, obogaćujući okuse i mirise vina.

Svoja opažanja kazao je i Jakopović: “Mekano, izričajno, tanini su popeglani dovedeni su da nema otpora na jeziku prema nepcu…svako vino priča svoju priču.”, a Ivana je nadodala: “Drago mi je ako prepoznajete potpis u svim bocama”.

Predstavljeno je bistro vino rubinsko crvene boje Čaruga (50% cabernet sauvignon i 50% merlot) za koje je vinar rekao da je “razbojničko vino koje je ozbiljno, drsko, bezobrazno te ima karakter”. Istovremeno s alkoholnom fermentacijom provodila se malolaktična fermentacija, a tijekom procesa maceracije i fermentacije odrađivao se delastage. Vrenje i njegovanje provodi se u bačvama od hrasta i kestena, s time da kesten ima 30% više tanina od hrasta. Tomo je rekao da vino ima pikantnost i odlike bordoških sorti s izraženom voćnom aromom crnog i crvenog voća, dok ga je Ivana nazvala “vinom s potpisom, s dozom bahatosti i divljaštva u sebi”.

Vino iznenađenja koje smo kušali bilo je crno desertno vino kojega nema više u prodaji, a niti u vinariji – Cuvée od 50% cabernet sauvignona, 40% frankovke i 10% crnog pinota.

Grožđe se suši u tri sušare po uzoru na talijansku passito metodu 15-ak dana na 36-38 stupnjeva, od tone grožđa dobije se oko 500 kila sušenoga grožđa, a šećeri se udvostručuju u postupku sušenja.

Nakon prezentacije svakog pojedinog vina uslijedila su pitanja i komentari prisutnih, a ugodni vinski razgovori vođeni su i nakon same prezentacije.

Jedva čekamo reakcije na ova nova vina, a da ne ostane sve na lijepoj priči uputite se u vinariju “Apolitico” i sami se uvjerite iz prve ruke u sve ovdje napisano.