U Dubrava bi, na uglu Aleje Blaža Jurišića i Ulice Križnog puta, sljedeće godine trebala početi izgradnja kompleks bazena.
Bit će smješten između nebodera neboder s 12 katova i crkve, odnosno crkvenog zvonika, što je presudno utecalo i na arhitestonsko rješenje kompleksa.
Nakon provedenog natječaja, na koji su pristigla 33 rada, odabrano je rješenje iza kojeg stoji tim Radionice arhitekture poznatog arhitekta Gorana Rake, objavio je Večernji list.
Drugu nagradu odnio je arhitektonski ured BIRO, a treću Hrvoje Njirić, Marko Gusić i Irma Šmuc. Gradnja bi trebala početi iduće godine, ako je vjerovati najavama iz Grada, a u kojem dijelu godine bi se trebao postaviti kamen temeljac, kažu u četvrti Gornja Dubrava, utvrdit će se na sastancima koji slijede sad kad je odabran najbolji rad.
S obzirom na to da je okružena višim zdanjima, zgrada bazena, smatrao je tim iz Radionice arhitekture, treba biti što bliže tlu. Stoga su osmislili nisku zgradu između visokih, a kako bi spriječili da susjedi gledaju kupače u bazenskim dvoranama, prema istoku i zapadu podići će “brane”, odnosno sagraditi zid bez otvora.
Prvonagrađeni rad djelo je tima iz Radionice arhitekture, koji je u zgradu smjestio i “dvostruki” kafić u koji će gosti u cipelama ulaziti iz hola, a kupači bosih nogu ili u šlapama kroz atrij
“Manjak prirodnog osvjetljenja i provjetravanja zgrade nadoknađujemo njezinim dijeljenjem na tri paviljona koja nastaju uvođenjem dvaju atrija, gdje će se posaditi i stabla”, ističu arhitekti.
Željeli su također bazen i svlačionicu smjestiti na istu etažu, a budući da za to u prizemlju nije bilo mjesta, problem su riješili tako što su ih spustili na etažu –1.
Uz veliki sportsko-rekreacijski bazen i manji edukacijsko-rehabilitacijski, kompleks će imati i saunu, dvoranu za balet i koreografiju, gledalište za 250 ljudi, teretanu, prostor za dojenje i presvlačenje djece, a za opuštanje nakon treninga u prizemlju će biti smješten i kafić, i to “dvostruki”.
Ukopavanjem zgrade poboljšat će se energetska samostalnost i učinkovitost, s obzirom na to da će se ljeti sporije zagrijavati, a zimi sporije hladiti. Osim toga, postavit će fotonaponske panele, podno grijanje, stropno hlađenje te visoko učinkovitu LED rasvjetu, čija će se kontrola temeljiti na količini dnevne svjetlosti. Na krovu će se skupljati kišnica, a reciklirat će i otpadnu vodu od tuširanja, umivaonika i strojnih sustava te će je koristiti za ispiranje toaleta i održavanje vanjskih površina.
Planirana je vrijednost projekta 42,9 milijuna kuna bez PDV-a, odnosno 53,6 milijuna kuna s PDV-om, a ovakva investicija, kaže predsjednik Gradske četvrti Damir Oniško, dat će dodatnu vrijednost i posve drukčiju vizuru kvartu, piše Večernji list.