U posljednja 24 sata zabilježeno je 2179 novih slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 15894, objavio je Stožer civilne zaštite.
Među njima je 1097 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 81 pacijent. Preminulo je 16 osoba.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 51495 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 562 preminule. Ukupno se oporavilo 35039 osoba od toga 2221 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 29338 osoba.
Do danas je ukupno testirano 502048 osoba, od toga 8026 u posljednja 24 sata.
Prof. dr. Gordan Lauc, član Znanstvenog savjeta Vlade, u intervjuu za portal HRT ocjenjuje da smo blizu vrhunca pandemije.
“U ovom trenutku je iznimno važno da svi budemo svjesni da se nalazimo blizu samog vrhunca pandemije i da je u Hrvatskoj jako puno zaraženih. U svakoj većoj grupi ljudi vjerojatno je barem netko zaražen”, rekao je Lauc.
Po njegovim riječima, zaraženi su najinfektivniji dva dana prije pojave prvih simptoma, što znači da su mnogi zarazni dok još niti ne znaju da su bolesni. Zbog toga je najbolji način na koji se možemo zaštititi ne doći u blizinu druge osobe, posebice ne velikog broja osoba u isto vrijeme.
Ako to iz nekog razloga nije moguće, onda se pri tom kontaktu moramo truditi da minimaliziramo prijenos virusa. Ne trebamo se rukovati ili ljubiti.
“Svakako trebamo nositi maske, a ako boravimo u zatvorenim prostorima treba ih što više prozračivati da virus izbacimo iz prostorije. Treba izbjegavati glasni govor i pjevanje, jer tada izbacujemo puno više virusa. Ne zaboravimo da je velika razlika hoćemo li udahnuti jednu, tisuću ili milijun čestica virusa. Ako udahnemo mali broj virusa naša mukozna barijera i drugi mehanizmi imunog sustava će te viruse uspješno suzbiti, no ako ih udahnemo puno to nećemo uspjeti i razboljet ćemo se. U sezoni grijanja, kada je zrak koji udišemo suh, trebamo aktivno ovlaživati zrak i relativnu vlažnost držati iznad 40%. Gdje to nije moguće, treba nos i grlo održavati vlažnim sprejanjem izotoničnim sprejevima”, savjetuje dr. Lauc.