Kolika je prosječna starost voznog parka u Hrvatskoj te je li moguće i na koji način povećati sigurnost vozila koja se svakodnevno nalaze na našim cestama samo su neke od tema o kojima se danas razgovaralo na odlično posjećenoj tribini u AK Siget.
Kako je priopćeno iz AK Siget, rezultate istraživanja pod nazivom “Tehnička (ne)ispravnost vozila kao element sigurnosti u prometu” predstavili su prof. dr. sc Goran Zovak, predstojnik Zavoda za prometno-tehnička vještačenja Fakulteta prometnih znanost, mr. sc. Goran Pejić, direktor tehničkog sektora Centra za vozila Hrvatske, a svoj su osvrt na temu dali i dr. sc. Damir Škaro, Predsjednik AK Siget i prof. dr. sc. Marinko Jurčević, zamjenik Predsjednika AK Siget i profesor na Fakultetu prometnih znanosti.
Istraživanje se provodilo tri godine u sklopu Nacionalnog programa Sigurnosti u cestovnom prometu, a u njemu su sudjelovali: Ministarstvo unutarnjih poslova RH, Hrvatski autoklub, Fakultet prometnih znanosti, Fakultet strojarstva i brodogradnje uz voditelja projekta dr. Zovaka.
Kompletno istraživanje bit će uskoro javno objavljeno na web stranici Centra za vozila Hrvatske, no danas su, po prvi put, predstavljene glavne smjernice i zaključci samog istraživanja.
Vrlo je zabrinjavajući podatak spomenut na samom početku Tribine, naime na uzorku od ukupno 166 vozila, čak je 42,17 posto bilo tehnički neispravno. Ono što je zaintrigiralo sudionike istraživanja je zapravo razlog prometnih nesreća. U MUP-ovom biltenu je naveden podatak da je čak 95 posto nesreća prouzročeno pogreškom vozača, a samo tri posto je pogreška pješaka, preostali postotci se odnose na pogreške na vozilima.
Prosječna starost voznog parka u HR je više od 12 godina, a osobnih vozila čak 13 godina, dok je čak 64 posto voznog parka u našoj zemlji starije od 10 godina. Osobni automobili čine i najveći dio uzorka, jer u Hrvatskoj 77 posto voznog parka spada u kategoriju osobnih automobila.
U 2015. godini kroz redovne tehničke preglede prošlo je 1.950.000 vozila, a od njih, čak 427.000 nije bilo tehnički ispravno što je 22 posto neispravnih vozila u RH. Najviše je pogrešaka uočeno na: uređaju za kočenje – 26,10 posto, svjetlosnoj i signalnoj opremi 26,67 posto te 2,86 posto na uređajima za upravljanje. Zanimljivo je primijetiti da je do 2013. godine registrirano 70 posto novih automobila, a 30 posto rabljenih, no nažalost taj se trend obrnuo, što je jako loše jer su nova vozila puno su sigurnija i pouzdanija vozila nove generacije budući da u redovnoj i obaveznoj opremi sadrže puno više elemenata pasivne i aktivne sigurnosti.
Pri radu na istraživanju uspoređivala su se iskustva s Njemačkom i Norveškom. Pritom je vrlo interesantan podatak da u Norveškoj, u slučaju prometne nesreće, na očevid izlaze osim policije i ekipa za analizu tehničke ispravnosti vozila, ekipa za infrastrukturu, ekipa za procjenu ponašanja vozača i zajedno utvrđuju uzrok prometne nesreće dok je to kod nas samo policija.
Stalni je trend povećanja starosti vozila na hrvatskim cestama i taj trend i dalje raste.
Posebno je taj porast uočen u zadnjih nekoliko godina, ulaskom Hrvatske u EU kad je porastao i uvoz rabljenih vozila u našu zemlju. Pritom je interesantno da postoji velika razlika među rabljenim automobilima kupljenima u Hrvatskoj i onima iste starosti uvezenim iz zemalja EU. Naime ova uvezena uglavnom ne prolaze na eko testu jer su prešla puno više kilometara od onih rabljenih kupljenih u RH. Broj tehnički neispravnih vozila linearno raste s njihovom starosti.
Istraživanje je pokazalo kojim sklopovima moramo posvetiti više pažnje i sve naše aktivnosti ići će u smjeru da educiramo vozače da puno bolje pregledavaju elemente, ovjesa pneumatike i kočionog sustava koji su najčešće uočeni kao potencijalni uzročnici prometnih, nesreća naglasio je Goran Pejić iz Centra za vozila Hrvatske.
Jedno od pitanja postavljenih na tribini je i pitanje uspornika odnosno u kolikoj su mjeri oni zaslužni za oštećivanja vozila – odnosno ovjesa i kočionog sustava. Bilo bi važno istražiti tko je odgovoran za postavljanje uspornika te postoji li način da se ispita u kolikoj mjeri su upravo oni “krivci“ za oštećenja na vozilima.
Stoga bi bilo vrlo važno posvetiti veliku pažnju edukaciji ljudi o češčim pregledima svojih vozila i to posebno pneumatika i kočnih sustava.
Damir Škaro, predsjednik AK Siget pozvao je na kraju tribine sve vozače grada Zagreba, članove AK Siget i HAK-a da svrate do AK Siget i u mobilnoj stanici za tehnički pregled naprave besplatni preventivni pregled svojih vozila te na vrijeme poduzmu sve korake kako bi bili sigurni u prometu i čuvali živote i svoje i drugih sudionika u prometu. (R.I.)
Foto: Press/AK Siget