Da je provesti kraj ljeta u Zagrebu dobra ideja, najbolji je dokaz zagrebačka ljetna Scena Amadeo, koja odmorne Zagrepčane, ali i njegove posjetitelje već 24 godine dočekuje i uveseljava svojim bogatim i uvijek zanimljivim glazbenim programom.
Za kraj ovogodišnjeg izdanja, organizatori su pripremili četiri koncerta i jedinstvenu priliku za glazbene zaljubljenike da uživaju u raznovrsnim izvedbama.
U ponedjeljak, 04. rujna očekuje nas nastup Nine Ćorić uz Tamburaški orkestar HRT-a. Koncert je posvećen uspomeni na prerano preminulog basista grupe Duende Nenada Jalševca-Nenčija (1959.-2018.), koji je svojim djelovanjem ostavio neizbrisiv osobni i profesionalni trag na Sceni Amadeo. Kao inspiracija za ovu suradnju poslužile su stare španjolske pjesme koje je 1931. na klaviru odsvirao i snimio Federico García Lorca s pjevačicom i plesačicom La Argentinitom te ih time nanovo popularizirao. Andalužani García Lorca i Manuel de Falla zaslužni su za prvi festival flamenka održan u Granadi 1922., na čemu im je flamenko zajednica ostala zahvalna do danas. Tamburaški orkestar HRT-a pod vodstvom maestra Siniše Leopolda na 100-tu su godišnjicu tog značajnog događaja po prvi puta izveli Lorcina djela u Studiju Bajsić na HRT-u. U suradnji s pjevačicom flamenka Ninom Ćorić novo ruho pjesmama dali su Krunoslav Seletković, Marko Bertić i Filip Novosel.
06. rujna u Galeriju Klovićevih dvora stiže Drago Diklić s izvedbom Moj prijatelj Ivo Robić. Drago Diklić, pjevač, skladatelj, jedan od začetnika privatne diskografije, violinist, saksofonist, interpretator, glumac, menadžer, organizator brojnih festivala, koncerata, glazbenih i zabavnih manifestacija samo su neka od zanimanja u kojima se Drago okušao i kojima je obilježio hrvatsku glazbenu scenu. Za svoj je rad dobio brojna odličja i nagrade, a među njima je i Porin za životno djelo koji mu je uručen još 2011. godine. Drago će pokazati kako zvuči kada iskusni glazbenik izvodi neke od najljepših i najznačajnijih numera hrvatske glazbe. Osim vlastitih pjesama izvodit će i pjesme Ive Robića kao hommage velikom i dragom prijatelju te glazbeniku koji je zaslužan za postojanje popularne i autorske glazbe uopće na našim prostorima.
08. rujna nastupit će Amália Baraona i Vitor Garbelotto. Glazbenik i aranžer Vitor Garbelotto dio je nove generacije brazilskih gitarista koji je izgradio dojmljivu međunarodnu karijeru tijekom posljednjih deset godina. Brazilac, Talijan i građanin svijeta koji živi u Francuskoj od 2016. godine, Vitorova glazba nadilazi i fascinira – od uličnih festivala i privatnih koncerata, do velikih nacionalnih pozornica poput “La Folle Journée”, “Le Rendez-vous de l’Erdre”, Le lieu unique i Théâtre Graslin. Rođena u Portugalu, Amália Baraona je odrasla u Brazilu, slušajući i pjevajući brazilsku popularnu glazbu i bossa novu od malih nogu. Amália Baraona snimila je svoj prvi album “Mulheres” 2010. godine, u kojem nudi poetsku turneju kroz muze poznatih skladatelja brazilske popularne glazbe. 2012. godine izdala je svoj drugi album “Menescantando” posvećen Robertu Menescalu, koji se i pojavljuje na dvije pjesme. Godine 2015. izlazi album “3 Mundus” na kojem se Amáliji pridružuju tri gitarista, među kojima i Petrit Ceku, te s kojim nastupa na tri koncerta u Poljskoj i Hrvatskoj 2016., 2017. i 2019. godine. Nakon pandemije COVID-19, Amália se vratila s novim albumom “Everyday a Little Love”, a njezin najnoviji projekt je suradnja s brazilskim gitaristom, glazbenikom i aranžerom Vitorom Garbelottom.
10. rujna Stjepan Jimmy Stanić zatvorit će ovogodišnje izdanje Scene Amadeo koncertom za Korak u život. U Hrvatskoj svake godine 200-tinjak djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi iz dječjih domova i udomiteljskih obitelji završava srednju školu, a ponekad čak i namjerno padaju četvrti razred srednje škole, jer strahuju kako dalje. Upravo je iz tog razloga Rotary club Zagreb Kaptol pokrenuo jednu od najuspješnijih i najdugovječnijih humanitarnih akcija – Korak u život. Akcija je započela 2008. godine te se od tada svake godine osiguravaju stipendije za mlade ljude koji po završetku srednje škole moraju napustiti domove za nezbrinutu djecu i udomiteljske obitelji, a koji imaju želju, no ne i mogućnosti, nastaviti fakultetsko obrazovanje.
Od početka akcije osigurana su sredstva za više od 200 stipendija, a uz Rotary club Zagreb Kaptol, u akciju su uključene najveće hrvatske kompanije. Uz njih, svojim su aktivnim sudjelovanjem akciju podržala i mnoga imena hrvatskog sporta, glazbe i kulture.