PRIRODNA VINA: Pukli kamen i Dvije ruže osebujna su vina od vinara koji se uzda u ekološki pristup vinogradu!

Foto: Marinko Petković

Vino nije samo vrijedan poljoprivredni proizvod. Ono za mene predstavlja životnu filozofiju i naša vina su školovana s poštovanjem prema posebnostima naših vinograda.

U konačnici, ona izražavaju karakter našeg vinogorja, koji je ustrajniji nego što su raspoloženja pojedinačni berbi.

Tako govori Igor Ivanić čija je vinarija iz Kutine prvo vino napravila iz berbe 2010. Danas ima tri hektara vinograda u kojima dominiraju pinot crni i škrlet.

Foto: Marinko Petković

Svi vinogradi su u programu ekološke proizvodnje. Na predstavljanje u zagrebačkom Business Clubu 5 sommelijera Tome Jakopovića i Ive Kozarčanina iz Vinskog kluba, donio je tri škrleta i četiri crna pinota te oduševio više od 20 vinskih profesionalaca i zanesenjaka.

Macerirani škrleti dali jantarno vino

Kako se čulo, škrlete puni pod etiketom Pukli kamen. Naziv je odabrao prema legendi iz Garić-grada. Podno ruševina staroga grada Garića na Moslavačkoj gori ogromna je stijena koja izgleda kao da je posred nje urezan trag kotača. Narod je zove Pukli kamen a legenda kaže kako je nastala prilikom gradnje grada Garića. Pukli je kamen, samo puno manji, Igor pronašao u vinogradu u kojem je sadio škrlet. Dao mu je to ideju za fantazijski naziv vina, otkrio je Kozarčanin.

Škrleti su minimalno macerirani, ali po boji i filozofiji svakako spadaju u jantarna vina. Berbe 2020 i 2021. jako su slične, malo naglašenije macerirane i uz malo veći utjecaj hrasta. Škrlet 2020. Je najdublji i najkompleksniji, izražene svježe te finog mirisa i okusa. Ima još prostora za razvoj, premda je sad, poput ostale dvije berbe, sasvim spreman. Berba 2022. je od vrlo zrelog grožđa što

se primjećuje po više alkohola te aromi. Ona je malo slabijeg intenziteta, ali izuzetno fina i sortna.

Ljupka i nježna berba

Jakopović ističe da je berba 2021. iznimno ljupka i nježna što baš i nisu uobičajene prve asocijacije kod maceriranih vina. Jako je sortna, otvara se na bijelo i žuto voće, prvenstveno breskvu i krušku, potom na cvijet lipe i bijeli čaj. Okus je bogat i fino, tanini sasvim glatki i prožeti visokom svježinom. Sva tri vina su savršeno precizna i sjajan pristup škrletu.

Crne pinote zove Dvije ruže. Isprva su na početku vinograda doista bile dvije. Sad ih je tri, ali naziv je ostao stari. Crni pinot 2022. iznimno je moćan, ozbiljne strukture i duboke boje, naglašenih aroma višnje i zrele trešnje. Okus je sljediv. Tanini mu daju čvrst gard, a ugodne kiseline svježinu. Vrlo zanimljivo vino za naše tržište, napominje sommelijer.

Sporije se otvara berba 2021. Vino je isprva lagano herbalno, ali kasnije se otvara na crveno voće. Karakterno je i lišeno banalnosti. Boja je pinotovska, lagano providna i rubinska, a okus bogat ekstraktom i izraženo svjež. To je već vino za malo iskusnije vinoljupce.

Dvije ruže 2017. kompleksno je vino, aristokratske građe. Aromatski i okusno vrlo je razvijeno, ali dovoljno diskretno i nenametljivo da je u prvom planu elegancija. Mirisna senzacija započinje crvenim voćem, prvenstveno je riječ o zreloj višnji. Nastavlja se u začinskom tonu, a u finalu se decentno javlja miris kišne šume. Okus slijedi arome, a dodatno je obogaćen brojnim zrelim, dobro integriranim taninima uz primjetne mineralnost i svježinu. Dugotrajno i pamtljivo vino!

Crni pinot Dvije ruže 2015. ima slojevitu i pomalo likersku aromu prožetu mirisom šumskog poda. Okusom vina dominira zrela trešnja. Dobrog je tijela, dugo i harmonično.

Bivši panker postao vinski vizonar

Vina su posebna, kao što je poseban i ovaj bivši panker, a danas uspješan IT stručnjak i poduzetnik. Osebujan tip na prvu djeluje pomalo ekscentrično, ali čim se malo zagrebe u njegov karakter lako je otkriti da je vinski vizionar prepun ideja koji zna što želi i kako stići do tog cilja.

Nije iz vinarske obitelji pa nije naslijedio vinograde, iskustvo, znanje, tehnologiju i sve ono što baštini druga, treća ili generacija vinara, koji su imali lakši put. Ivanić je morao krenuti od nule. Ekološki pristup je zahtjevan, jer je borba protiv korova u vinogradu velika i traži puno više fizičkog rada, ali to je ispravan put na duge staze, zaključuju naši domaćini.