PALA JE I SRBIJA! Hrvatske rukometašice upisale treću pobjedu na Europskom prvenstvu!

Čudesnom nizu igara i pobjeda hrvatske ženske seniorske reprezentacije na Europskom prvenstvu u Danskoj nema kraja. Nakon Mađarske i Nizozemske, hrvatske rukometašice pobijedile su i Srbiju 25:24 (14:14) i u drugi krug natjecanja prenose četiri boda.

Tamo ih čekaju Norveška, Njemačka i Rumunjska. Nakon 1994. godine i prvog Europskog prvenstva, ovo je tek drugi put u povijesti da su naše rukometašice ostvarile  tri pobjede za redom na tom natjecanju.

HRVATSKA : Bešen -/-   , Pijević  7/27  , P. Posavec 1/3  , Krsnik  6/7  , S. Posavec 2/3   ,Mićijević 5/8   , L. Kalaus 4/4   , D. Kalaus -/-   , Ježić -/-  ,Japundža 0/1    ,Šimara  0/1 ,Debelić 2/2   ,Mamić 3/3   , Vidak  0/1  ,Blažević 1/5   , Prkačin  1/2   , izbornik : Nenad Šoštarić

SRBIJA: Risović  0/6   , Tomašević 8/27    ,Radosavljević  2/2    , Krpež-Šlezak 5/9    ,Milojević -/-    , Trifunović 3/4    ,Lavko 4/7     , Agbaba  -/-  , Nikolić   -/-  ,Janjušević -/-   ,Pop-Lazić  3/3   ,Radojević -/-     , Jovović -/-   ,Stoiljković  4/7   , Liščević  3/6   ,izbornik: Ljubomir Obradović

Hrvatska je puno mirnije ušla u susret. Dva minimalna vodstva Srbije nisu ništa značila. Već u 9. minuti naše su rukometašice imale +2. I ne samo to, nego i tri napada da povećaju prednost. Kao i u dva prethodna susreta sjajna je u tim trenucima bila na vratima Tea Pijević.

Napadački vukle su nas Ćamila Mićijević i Dora Krsnik. Srbija se nakon toga lako vratila u utakmicu. Zatvorila je sredinu našega napada i pojavio se problem realizacije. Sredinom prvoga dijela naše suparnice najprije dolaze do izjednačenja, a onda i velike serije od čak pet pogodaka za redom. Upozoravajući 9:13 bilo je u 24. minuti. Uz sve to ostali smo bez Andree Šimare koja je zbog grubog prekršaja na Jeleni Lavko dobila izravni crveni, ali i plavi karton pa će s nestrpljenjem čekati izvještaj danskih sutkinja i moguću dodatnu kaznu. Nakon tog razdoblja dosta prljave igre s isključenjima na obje strane. Hrvatska se stabilizirala u posljednje tri minute i serijom od 4-0 došla do poravnanja rezultata i relativno mirno otišla na predah.

Nastavak je bio dramatičan, ali na kraju uspješan za hrvatsku reprezentaciju. Malo su nam djevojke čupale živce, kako to obično biva i s muškom reprezentacijom. Ne žalimo se dapače, samo neka tako pobjeđuju. Imale su nape rukometašice dva razlike nakon sedam minuta drugoga dijela. I onda opet potonule u crnu rupu.

Srbija je napravila niz od tri pogotka za redom i činilo se konačno posložila svoju igru. Mnogo muke zadavala nam je Slađana Pop-Lazić, u obrani  izoliranjem Ćamile Mićijević, napadački vezanjem dvije naše srednje obrambene igračice. Ali othrvale su se naše i tome. Pronašle neku novu nevjerojatnu snagu i nakon vodstva Srbije 23:22 u 46. minuti, čak 13 minuta ostavile tu reprezentaciju bez postignutog pogotka. Uz sve to, pri takvom rezultatu Kristina Liščević je promašila sedmerac i otvorila vrata Hrvatskoj da se opet digne  kao feniks.

U dramatičnoj završnici bilo je svega. U jednom trenutku Hrvatska je kratko imala dvije igračice više i nije to pretvorila u svoju prednost. Onda je Srbije na 25:23, dobila priliku s igračicom više pod kaznom bila Larissa Kalaus.

Sedamdeset sekundi prije kraja ukrale su naše loptu Srbiji, pa napravile tehničku pogrešku. Srbija je pak imala 19 sekundi za posljednji napad i izjednačenje koje bi joj sigurno značilo put u drugi krug, ali je i ona napravila tehničku pogrešku u posljednjih pet sekundi i Hrvatska je na kraju mogla slaviti. Minimalnu, ali ipak zasluženu pobjedu.

Prvo ime Hrvatske, ali i cijelog susreta nedvojbeno je bila Dora Krsnik koja je postigla šest pogodaka iz sedam pokušaja, ali je dala nemjerljiv doprinos našoj obrani. Pet je dala još jedna junakinja Ćamila Mičijević. Kod Srbije najpreciznija kapetanica Katarina Krpež-Šlezak također s pet pogodaka.

Hrvatska tako u drugi krug prenosi maksimalna četiri boda, a Srbija mora čekati rasplet posljednjeg susreta u skupini između Mađarske i Nizozemske da vidi hoće li proći dalje.  Osvajanjem prvog mjesta naše rukometašice “kupile“ su tri dana predaha, jer će prvi susret drugoga kruga protiv Norveške igrati tek 12. prosinca. Točnu satnicu saznat ćemo tijekom večeri.

EHF EURO 2020: SKUPINA C, 3. KOLO
HRVATSKA – SRBIJA 25:24 (14:14)

Ćamila Mičijević: Znamo što nas čeka u drugoj fazi, dat ćemo sve od sebe

Ćamila Mičijević | Foto: © Stanko Gruden / kolektiff

U posljednjoj utakmici u skupini C, nezaustavljiva Hrvatska je upisala treću pobjedu, u napetoj završnici svladale reprezentaciju Srbije sa 25-24 (14-14).

Tako iz skupine C u drugi krug Europskog prvenstva odnosi maksimalnih šest bodova.

Dojmove iz Danske šalju junaci večeri: izbornik Nenad Šoštarić i reprezentativka Ćamila Mičijević.

Nenad Šoštarić, izbornik hrvatske ženske rukometne reprezentacije:
“Još jedna utakmica koja je iziskivala srce. Srbija je jedna jaka ekipa, sve igračice igraju u velikim klubovima, a nama je ovo treća jaka utakmica u nizu. Logično je da bilo grešaka, normalno da odlučuje i taj kondicijski dio. Uspjele smo zaustaviti njihove glavne igračice, odigrali odličnu 3-2-1 zonu. Uspjeli smo zaustaviti zadnji napad s čovjekom manje i što drugo reći nego skidam kapu curama!“

Ćamila Mičijević, reprezentativka Hrvatske:
“Osjećamo se predobro, fenomenalno, presretne smo, pomalo iscrpljenje i psihički i fizički. Napravile smo ogroman posao u prvoj fazi, sad ćemo se odmoriti tri dana, smiriti. Znamo što nas čeka u drugoj fazi, dat ćemo sve od sebe, pripremit ćemo se i nadamo se što boljem plasmanu.“