KVALIFIKACIJE ZA EURO: Sjajni Mateo Kovačić odveo Hrvatsku do pobjede nad Turskom

Hrvatska nogometna reprezentacija svladala je u Bursi Tursku (2:0) i poslije drugog kola kvalifikacijskog ciklusa za Europsko prvenstvo iduće godine u Njemačkoj osvanula na vodećoj poziciji skupine D, bodovno poravnata s Walesom.

U prvom redu zahvaljujući nadahnutom izdanju dvostrukoga strijelca Matea Kovačića, koji je pogocima u 20. i četvrtoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena stvorio preduvjete važne pobjede Vatrenih na “vrućem” gostovanju, javlja HNS. Kod oba pogotka u akciji je sudjelovao Mario Pašalić.

Prije Kovačićevih pogodaka prvo ime u redovima Vatrenih bio je sjajni Dominik Livaković koji je dvjema fantastičnim obranama (Ünder 5’, Aktürkoglu 10’) sačuvao hrvatsku mrežu netaknutom, a još jednom sigurnom intervencijom (Kökçü 17’) dodatno ulio samopouzdanje svojoj momčadi.

Nastavak je otvorila stopostotna prilika Pašalića (59’) poslije idealne Modrićeve asistencije, Günok je instinktivnom reakcijom održao Tursku na životu. Mogla je Hrvatska u 77. minuti povećati svoju prednost, ali je Kramarićev dalekometni pokušaj završio tik pored desne vratnice.

S Livakovićem je počelo, s Livakovićem i završilo. Tosun je u trećoj minuti sudačke nadoknade snažno pucao iz blizine, a hrvatski vratar još jednom bravuroznom intervencijom spriječio pogodak.

TURSKA – HRVATSKA 0:2

BURSA Stadion Bursa Büyükşehir Belediye. Gledatelja: 40.000. Sudac: Andreas Ekberg (Švedska). Strijelac: 0:1 Kovačić (20’), 0:2 Kovačić (45’). Žuti kartoni: Livaković, Gvardiol (Hrvatska).

TURSKA: Günok – Çelik, Söyüncü, Demiral, Kadioglu – Kökçü (67′ Güler), Özcan, Çalhanoglu (38’ Yüksek) – Ünder (81′ Tosun), Ünal, Aktürkoglu (67′ Yilmaz).

HRVATSKA: Livaković – Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Barišić – Modrić (84′ Majer), Brozović, Kovačić – Pašalić (65′ Juranović), Kramarić (84′ Musa), Perišić (90′ Ivanušec).