Kvalifikacije za EHF EURO 2022: “Kraljica šoka“ izborile veliku i izuzetno vrijednu pobjedu

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija pobijedila je Češku 26:24, na gostovanju u Zlinu, u 2. kolu kvalifikacija za EHF EURO 2022. godine.

Tako su naše rukometašice isprale gorčinu nakon poraza u Rijeci od Ukrajine, i potvrdile da nisu zaboravile igrati. Premda smo vidjeli dva različita poluvremena, „Kraljice šoka“ još jedanput su potvrdile da su najjače kad je najteže.

ČEŠKA: H. Mučkova 8/18, P. Kudlačkova 5/21, J. Knedlikova -/-, P. Manakova -/-, K. Korodvska 1/5, M. Hurychova 2/6, J. Šustakova 1/1, S. Franciskova 1/2, A. Striškova -/-, A. Stellarova -/-, J. Frankova -/-, D. Zachova -/-, S. Kovarova 1/2, P. Jerabkova 11/21, V. Mala 7/8, M. Holanova 0/2, izbornik: Jan Bašny

HRVATSKA: I. Kapitanović 0/1, L. Bešen -/-, T. Pijević 15/38, P. Posavec -/-, D. Krsnik 6/7, Ć. Mičijević 5/9, D. Milosavljević 0/2, L. Kalaus 3/6, D. Kalaus -/-, K. Ježić 2/3, A. Šimara -/-, I. Lisjak -/-, I. Dežić 3/7, A. Debelić 1/3, G. Gudelj -/-, V. Blažević 6/10, izbornik: Nenad Šoštarić

Jednu promjenu u odnosu na sastav u Rijeci napravio je izbornik Nenad Šoštarić. U ekipi je bila Gabriela Gudelj, a na tribine se preselila Josipa Paula Jerčinović. Na problematičnoj poziciji desnog krila krenula je Ivana Dežić. Mirno je naša reprezentacija realizirala dva uvodna napada. Češka prvi put vodi 3:2 u 4. minuti. Premda je izbornik Nenad Šoštarić pokušao s obranom 5-1, naše nikako nisu mogle naći rješenje za raspucanu Marketu Jerabkovu.

Sredinom prvog dijela Češka odlazi na plus četiri (8:4) pa je hrvatska klupa prisiljena tražiti minutu predaha da to zaustavi. Naše djevojke odlično reagiraju nakon toga te serijom od tri pogotka zaredom smiruju nabujale češke ambicije. U 16. minuti tako smo na samo pogodak zaostatka (8:7).

Nakon igre pogodak za pogodak, Češka opet pronalazi dobitnu kombinaciju i gura nas u zaostatak od čak pet pogodaka (14:9) šest minuta prije predaha. Srećom, naš je odgovor bio silovit. Sjajno je u tom razdoblju igrala Dora Krsnik, priključila se i Tea Pijević s nekoliko obrana i Hrvatska je uspjela postići pet pogodaka zaredom te na kraju izjednačiti na 14:14. Češka je ostala sedam minuta bez pogotka u završnici prvog poluvremena. Bio je to ogledni primjer kako treba igrati protiv te reprezentacije.

Drugo poluvrijeme podsjetilo nas je na danske dane slave kad je osvojena europska bronca. Briljantno je igru vodila Valentina Blažević. Ali, ne samo vodila, nego i zabijala. Hrvatska do vodstva dolazi u 40. minuti kod rezultata 17:18. I ne ispušta ga više do kraja. Upravo tada Tea Pijević brani prv , a nešto kasnije i drugi sedmerac Marketi Jerabkovoj, spušta zastor na svoja vrata kako to obično volimo reći i Hrvatska sigurnim koracima grabi ka pobjedi. Prvi put Hrvatska ima plus dva u 41., plus tri pet minuta poslije, a na velikih četiri razlike idu naše „Kraljice“ u 50. minuti (21:25). Do kraja je bilo puno promašaja i tehničkih pogrešaka na obje strane. Umor je učinio svoje, ali naša pobjeda ni jednog trenutka nije bila upitna, premda je domaćin u jednom trenutku bio na samo pogodak zaostatka (24:25). Govor tijela naših djevojaka jasno je odavao dojam da one to jednostavno ne mogu izgubiti.

Uz sjajnu Teu Pijević koja je imala 15 obrana, velike čestitke zaslužuje naša lavica Dora Krsnik koja je postigla šest pogodaka. Isto toliko dala je i Valentina Blažević. Pet pogodaka dala je Ćamila Mičijević. Kod domaćina daleko najefikasnija, ali i s najviše potrošenih lopti Marketa Jerabkova, 11/21.

Hrvatska se tako iskupila za poraz u prvom kolu. U drugom susretu naše skupine, Francuska je pobijedila Ukrajinu u gostima 25:28, i trenutačno vodi s 4 boda. Po 2 imaju Hrvatska i Ukrajina, a Češka je jedina bez bodova.

Sljedeći nastup u kvalifikacijama je u proljeće 2022. godine kad će Hrvatska dvaput igrati s Francuskom. Najprije doma, a onda u gostima.

EHF EURO 2022: KVALIFIKACIJE – 2. KOLO
ČEŠKA – HRVATSKA 24:26
UKRAJINA – FRANCUSKA 25:28