
Američki predsjednik Donald Trump potpisao je uredbu kojom SAD uvode carine zemljama diljem svijeta od najmanje 10 posto.
Trump je uveo carine od 25 posto na sve automobile proizvedene izvan SAD-a. Na uvoz robe iz Europske unije uvode se carine od 20 posto, na robu iz Velike Britanije 10 posto, a na robu iz Kine 34 posto.
Trump je u obraćanju iz Bijele kuće rekao da je današnji dan “jedan od najvažnijih u američkoj povijesti” te da su Ameriku više od 50 godina pljačkale, silovale i iscrpljivale i neprijateljske zemlje, i saveznici, javlja HRT.
Gdje je u svemu ovome Hrvatska? Kako će američke carine utjecati na hrvatsko gospodarstvo?
Što se tiče Hrvatske, bivši direktor Končara Darinko Bago kaže kako će poduzeća koja izvoze u Hrvatsku pretrpjeti štetu jer će morati ili smanjiti cijenu za 10% ili naći neki drugi mehanizam kako i na koji način ostati konkurentan na američkom tržištu.
“S druge strane, ovo najviše pogađa Njemačku koja izvozi 30% više nego što uvozi iz SAD-a, a mi smo jako naslonjeni na njih, imat ćemo posljedične štete”, naglasio je Bago gostujući u u HTV-ovoj emisiji “Otvoreno” .
“Mi otprilike od robnog izvoza u SAD trećinu čine farmaceutski proizvodi, što neće biti dobra vijest za hrvatske farmaceutske kuće koje izvoze u SAD. Što se tiče usluga, tu imamo suficit. Nekih 900 milijuna dolara više prodajemo usluga SAD-u nego konkretno oni nama, kazao je izv. prof. dr. sc. Kristijan Kotarski, Fakultet političkih znanosti u Zagrebu.
“Više će biti problem što će biti s Njemačkom i Italijom kao našim najvažnijim trgovinskim partnerima”, dodao je Kotarski.
Financijski stručnjak Hrvoje Japunčić kaže kako je ovo odlična prilika za Europsku uniju.
“Europa ima financijskog kapaciteta, Europa ima mogućnosti da sada u ovim okvirima možda i puno više se posveti rastu i jačanju svog unutarnjeg tržišta”, istaknuo je Japunčić.
Bago je poručio kako će se sada vidjeti šteta što Hrvatska nema sa SAD-om potpisan sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
“Mi smo dosad to izbjegavali tako da bi svoje proizvode plasirali preko Nizozemske, Velike Britanije ili na neki drugi način, tamo bi se ostvarivala dobit i oni su imali sporazum da se onda ne treba dva puta plaćati porez. Sad će to biti destimulativno, barem za deset i više posto i problem”, istaknuo je.