DRUGI ROĐENDAN ŽENSKOG VIKENDA HRVATSKOM: Baranja i Đakovo pokazali se odličnim domaćinima!

Kad je prije dvije godine stilistica i modna savjetnica Alma Premerl Zoko osmislila program za žene nazvan Women’s days by modniALMAnah baziran na istraživanju prirodne i kulturne baštine Hrvatske nije ni sanjala da će ideja pasti na plodno tlo, te da će njezin koncept žene toliko zavoljeti da će zajedno proći Hrvatsku ‘uzduž i poprijeko’.

Ilok, Međimurje, Istra, Kvarner, Ozalj, Karlovac, Delnice, Platak, Metković, Podravina, Virovitica… samo su neke destinacije koje su svojim kulturnim i povijesnim sadržajem bile najbolja kulisa za ovaj projekt.

“Vrijeme je proletjelo i već obilježavamo dvogodišnjicu Ženskog vikenda po Hrvatskoj kojem je osnovni cilj istraživanje ljepote zemlje u kojoj živimo! Kao bismo na poseban način obilježili ovu malu obljetnicu osmislila sam vikend program u Baranji i Đakovu”, kaže Alma i dodaje kako je sve destinacije na kojima je osmislila program prvo i sama istražila te pronašla najzanimljivije sadržaje koji žene oduševljavaju.

Nerijetko se čuju rečenice “kako si samo to našla, bila sam ovdje ‘100 puta’ i nikad ovo nisam vidjela” što je melem, kako kaže Alma, za njezine uši!

Isto tako otkrila je kako je ovaj vikend program jedinstven po tome što se u tri dana kombinira sve – priroda, kulturna baština, hrana lokalnih proizvođača, odlična vina, tipični ženski sadržaji – kreativne i informativne beauty i modne radionice među kojima su škola šminkanja i odijevanja koje žene uvijek posebno oduševi.

Tijekom vikenda se pjeva, pleše, ide na kušanja vina u vinarije, ali i na nekim destinacijama slika, izrađuju se ukrasi, vježba. Svaki je program drugačiji u što se žene mogu uvjeriti i ako se vrate na istu destinaciju.

Kako je obilježen drugi rođendan Ženskog vikenda Hrvatskom, projekta Women’s days by modniALMAnah?

Prvo odredište bila je Baranja, točnije Bilje u kojem se nalazi Capistro imanje na kojem možete spavati ‘kao kod kuće’. Tu će vas ujutro probuditi palačinke, a navečer ćete teško odlučiti što je bolje – fish paprikaš ili roštilj.

Za one spretnije tu je i škola jahanja koja se odvija u spoju nepregledne ravnice i šume.

Upravo ovaj prirodni pojas spoj je imanja s Kopačkim ritom su održane i dvije ženske radionice. U prvoj, je naglasak bio na med i njegov utjecaj na život suvremenih žena.kojima poslovni uspjesi donose i pojačani stres.

Kako se uspješno izboriti s njime pokazala je magistra Jasminka Premerl otkrivajući dobitnu kombinaciju za jačanje organizma – Farmakol Kardiopip Q10 pomaže u normalnoj funkciji srca i metabolizma te stvaranju energije, inovativni sprej Gelée Royale Zn-D3 jača imunološki sustav, a Simbiotik u tabletama za žvakanje pomaže zadržati ravnotežu u crijevima.

Kad su se sve žene opustile i naučile kako tijelu dati prirodan ‘push’ bilo je važno svladati još jedan zadatak. Tijelo zaštiti od uboda komaraca. U području Kopačkog rita, komarci žive u simbiozi s ostalim biljnim i životinjskim vrstama, a posebno su sretni kad vide ljude.

Ima ih čak 22 vrste, a najbolju zaštitu im pružaju inovativni, potpuno prirodni jastučići Mosquitan patch koji pružaju odličnu prirodnu zaštitu. Lijepe se na suhu kožu uz prethodno pritiskanje sredine kako bi se aktiviralo eterično ulje i pružila zaštita.

Tijekom ovog ženskog vikenda testiran je ovaj proizvod stalno, a sve testove je uspješno i prošao! Za situacije kad su se komarci ipak izborili za koji centimetar kože, ubod se odlično tretira Mosquitan roll on afterbite koji u svom sastavu ima visoku koncentraciju odabranih biljaka koje djeluje protuupalno pomažući u zacjeljivanju oštećene kože.

Kopački rit je u ovo doba godine prekrasan – priroda se probudila, a gdje god pogledate vidite rađanje novog života. Pupoljci cvijeća, voćke pune plodova, ali i gnijezda Kormorana samo su neki primjeri. Kopački rit se može istražiti pješice i brodom do kojeg će vas po želji dovesti vlak.

Tijekom vožnje vodiči su ispričali zanimljivosti o suživotu različitih biljnih i životinjskih vrsta, a kad je ženska grupa stigla na kopno put je dalje vodio u Tikveš – jedinstven Prezentacijsko-edukacijski smješten u sjevernom dijelu Parka prirode Kopački rit.

Kompleks dvoraca Tikveš obuhvaća objekte Novi dvorac s Aneksom i Stari dvorac koji potječe iz 19 stoljeća.

Danas u ovom dvorcu možete saznati sve o tome kako je iz sagrađen ali kako je postao rezidencijalno lovačko središte poznato u europskim i svjetskim razmjerima, ali isključivo zatvorenog tipa za vladare i ugledne goste.

Kad ste u Baranji, uz prirodu se vezuju i vinske ceste pričajući priču o lozi okupanoj suncem. Jedna od najzanimljivijih vinskih cesta je ona koja je u vlasništvu Belja i koja vodi sve do impozantne kušaonice s podrumom na dvije razine ispod zemlje.

Na vratima kušaonice dočekala je svoje gošće voditeljica turizma Đenđi Burjan i ispričala priču o povijesti tog kraja i graševini kao najpopularnijoj baranjskoj sorti. Upravo premium graševinom (2021) Belje žene su nazdravile suboti.

Nedjeljno jutro bilo je u znaku mode i ljepote. U prekrasnoj prirodnoj kulisi ‘niknulo’ je dm drvo u čijim su se krošnjama našli odabrani ekološki prihvatljivi proizvodi koje je nužno ponijeti sa sobom na putovanja. Veliki izbor gelova za tuširanje bez parabena, jastučići za zaštitu od znojenja, funkcionalne kreme za stopala, zaštite za obuću, posebno japanke, proizvodi za održavanje odjeće, pilinzi, kreme za samotamnjenje, samo su neki proizvodi koje je Alma stavila u fokus ove radionice.

Nakon modnog savjetovanja bilo je vrijeme za make up koji je ovaj put bio malo drugačiji. Kao je sunce bilo jako, a dan dug, umjesto klasične make up škole Alma je pokazala kojih pet proizvoda s potpisom Aure treba sadržavati svaka toaletna torbica – odličan mineralni puder, maskara, univerzalno sjajilo/sjenilo, bronzer i olovka za obrve petorka je koja će ljeti dati potreban sjaj licu.

“Sad kad ste svašta naučile, stavite na tijelo Mosquitan jastučić i slijedite me – idemo u Đakovo!” Rekla je Alma i dodala da se Đakovo jednostavno mora vidjeti kad ste u Slavoniji i Baranji.

Đakovo s pravom nosi epitet “Srce Slavonije” zbog svog geografskog položaja – trokuta Osijek – Slavonski Brod – Vukovar, a ono što čini posebnim ovaj grad je nevjerojatna mirnoća, sklad, bogata povijest ali i odlični domaćini.

Jedan od takvih, posebno dolazite li u Đakovo prvi put je turistički vodič Mateo Dragičević koji je ‘hodajuća enciklopedija’ Obožava svoj grad, a o njemu će ispričati povijesne činjenice na svoj način – začinit će ih legendama, otkrivajući tajne.

On je žensku grupu proveo po Korzu, ispričao priču o Crkvi Svih Svetih – “Mala Crkva” kod koje se Đakovčani okupljaju neovisno o dobu ili spolu (često ćete čuti rečenicu “nađemo se kod male”), ali i Katedrala u kojoj je na poseban način protkana povijest ovog kraja. Podovi i freske izgledaju poput veza, unutar katedrale su impozantne orgulje, veliki lusteri od mjedi, klupe napravljene od slavonskog hrasta…

Kad se zasitite gradskih ulica Mateu je dovoljno dati samo mig i on već ima ideju kuda dalje. Poseban doživljaj pružit će posjet Đakovačkoj Ergeli osnovanoj 1506. godine što ju čini jednom od najstarijih u Europi.

Danas kao Državna ergela Đakovo, za uzgoj konja koristi dvije lokacije – Pastuharnu, smještenu u srcu Đakova, i Ivandvor, u neposrednoj blizini grada. Osim uzgoja i selekcije, Ergela se bavi i dresurom konja čija kvaliteta se potvrđuje na brojnim natjecanjima u zemlji i inozemstvu.

“Đakovo je baš po mjeri svakog čovjeka i mi mlađi smo sretni što živimo u njemu””. rekao je ponosno i to potkrijepio adresom na kojoj se jako fino jede.

Riječ je o obiteljskom restoranu Loora u središtu Đakova u kojem se spaja tradicija i moderno na poseban način. Tu možete pojesti Lovačku priču (prefini steak u šljivama), piti šljivovicu u koktelu, zasladiti dan tačkima, tradicionalnom slavonskom slasticom posutim krušnim mrvicama.

I kad smo mislili da je to sve od Đakova, još je jedna žena taj dan svojim znanjem i energijom pokazala da su Đakovčani odlični domaćini pokazala je dr. Ivana Borčić Sesar koja je žensku grupu ugostila u svojoj ordinaciji. Posjet je bio ciljani kako bi se iz Slavonije za Zagreb otišlo blistavog osmijeha, no prije nego li je održala Curaprox radionicu Ivana je na stol stavila prave slavonske delicije (u Đakovu možete jesti stalno) i dala odlične savjete – ugljikohidrati koje najviše volimo ostavljaju najviše traga na zubnoj caklini, četkati se zube treba kvalitetno prelazeći po svim plohama, ali se zubi mogu prati i ‘na suho’.

Zanimljiv je bio i savjet vezan za jagode (koje su zamirisale njezinom ordinacijom) pune su vitamina i minerala, ali i prirodni izbjeljivači zubiju.

Kako je bilo za očekivati, Slavonija i Baranja je u svoj svojoj ljepoti opila, pa se teško bilo pozdraviti s domaćinima i krenuti u Zagreb – komentirale su brojne zadovoljne žene kojima je u mislima već idući ženski vikend u lipnju.

Treća godina ovog projekta bit će u Virovitici uoči prvog dana ljeta, a nakon Virovitice slijedi i vikend u Ozlju u srpnju.

Foto: Nikola Zoko