Projekt Kultura, znanost i obrazovanje u funkciji gospodarskog razvoja – novi Hrvatski prirodoslovni muzej predstavljen je danas u zgradi Gradske uprave.
Projekt će omogućiti potpunu rekonstrukciju i dogradnju Palače Amadeo, ugradnju suvremene prezentacijske i multimedijalne opreme za prezentaciju izabranog fundusa od više od dva milijuna predmeta relevantnog i u svjetskim okvirima na dodatnih 2.600 metara četvornih stalnog postava te novi laboratorij opremljen modernom tehnologijom koji će biti na raspolaganju svim korisnicima muzeja.
Projekt su predstavljale ravnateljica Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Tatjana Vlahović i viša kustosica Muzeja Iva Mihoci, uz zamjenicu gradonačelnika Grada Zagreba Jelenu Pavičić Vukičević i ravnatelja Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislava Petrica.
“Hrvatski prirodoslovni muzej doista je važno mjestu na kulturnoj, ali i na znanstvenoj karti grada Zagreba. Svjesni smo da preko 2 milijuna eksponata koji se na neprikladan način čuvaju u muzeju trebaju u novoj postovi i novom prostoru zasjati i ispričati jednu potpuno novu priču”, istaknula je zamjenica gradonačelnika Pavičić Vukičević te dodala kako je izrada projektne dokumentacije stajala 4.667.500 kuna, u čemu je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije sudjelovalo u iznosu od 3.734.000 kuna bespovratnih sredstava, a ostatak je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, koji je partner projekta.
Prema riječima ravnateljice Vlahović, projekt bi trebao završiti 2022. godine kada će građani i posjetitelji grada Zagreba imati jednaku priliku kao i u drugim velikim europskim metropolama uživati u suvremenoj interpretaciji novog postava i sadržaja Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.
Osim obnovljene i revitalizirane palače Amadeo, važne povijesne građevine grada Zagreba, novi sadržaji omogućit će posjetiteljima putovanje kroz vrijeme prolaskom kroz stalni postav, ulazak u dvije vremenske kapsule (memorijalne sobe), a imat će priliku vidjeti i laserski prikaz molekule DNK i velike eksponate poput replike dinosaura, kosture kita i zagrebačkog kita te model dupina.
Edukacijske radionice namijenjene osnovnoškolskim i srednjoškolskim uzrastima doprinijet će pobuđivanju znatiželje o svijetu prirode, dok će sadržaji za sve uzraste doprinijeti prirodoslovnom opismenjavanju, važnom alatu za razumijevanje fizičkog i prirodnog svijeta i smještanje prirodoslovlja u društveni i kulturni kontekst.
Pristup zgradi muzeja i razgledavanje sadržaja bit će omogućeno i osobama s invaliditetom. Bit će otvoren i Muzej na otvorenom – Prirodoslovna staza Tuškanac kao i novi ulaz u Muzej iz Tuškanca. Također, predviđeno je i otvaranje muzejskog ugostiteljskog objekta i suvenirnice. Zaposlit će se i 12 djelatnika.
Akreditirani laboratoriji opremljeni najnovijim tehnologijama bit će na raspolaganju zainteresiranim dionicima, a kako bi od obnove Hrvatskog prirodoslovnog muzeja neposrednu koristi imali gospodarski subjekti, znanstvena i akademska zajednica. To će omogućiti transfer znanja i novih tehnologija kroz aktivnu suradnju na znanstvenim projektima.
Svi ovi sadržaji pružit će posjetiteljima jedinstveni doživljaj i emociju zbog čega će željeti doživljeno iskustvo, nova znanja i spoznaje o prirodoslovlju podijeliti i preporučiti svojim bližnjima, prijateljima i poznanicima.
To je ujedno i način za jačanje imidža Zagreba kao još atraktivnije turističke destinacije u kojoj novi Hrvatski prirodoslovni muzej omogućuje upoznavanje s dugogodišnjom hrvatskom prirodoslovnom tradicijom i nacionalnom kulturom.