Vinsko iskustvo iz bilogorskog kraja – lepršava i sviježa vina za svaku prigodu

Vinarija Coner
Foto: Marko Čolić

Na vinskoj radionici “Vrijeme je ZA…“ u prostoru Češkoga doma u Zagrebu mogla su se kušati vina bilogorskog kraja Vinarije Coner iz Jabučeta.

Bilogora i područje koje je okružuje prije dvadesetak godina nije bila prepoznata na vinskoj karti pa i oni koji su u tom kraju konzumirali vino, često se svodilo na onu izreku “litru i vodu” i tu bi završavao izbor vina za prigodna druženja. Međutim, zadnjih godina se i to promijenilo, pa se gubi ta oznaka ne-vinskog kraja.

Vinarija Coner
Foto: Marko Čolić

U dobroj mjeri toj promjeni doprinijela je odluka ekonomista Marijana Conera da 2008. godine kupi zemljište u Jabučeti s ozbiljnom odlukom da se okuša u proizvodnji vina. Godinu dana kasnije započinje sa sadnjom više bijelih i crnih sorti: chardonnay, manzoni, sauvignon, graševina, traminac, muškat ottonel te pinot crni, lovrijenac i zweigelt na oko 5,5 hektara.

Petnaestak godina kasnije vinarija ima približno 9 hektara vinograda na pozicijama u Jabučeti, Višnjevcu nekoliko kilometara dalje i manji vinograd kupljen od vinara Ćaćije u sv. Trojstvu. Od početka proizvodnje Coner je bio okrenut prodaji u vlastitim objektima restoranu Franz i caffeu Piaf u Bjelovaru te u Vidalićima na Pagu.

Zadnjih godina zasađeni su novi nasadi u Višnjevcu (1500 trsova chardonnaya i pola hektara scheurebea (zemling- nastao križanjem silvanca i graševine). U vinogradu u sv. Trojstvu imaju i manju količinu portugisca.

Ugostiteljstvo je bilo i ostalo Conerova primarna djelatnost, a odlično se nadopunjuje s vinskom proizvodnjom i plasmanom kroz ugostiteljske objekte, a vlastita proizvodnja daje mu mogućnost i cjenovno povoljnijeg plasmana. Impozantan restoran i vinarija, najvećim dijelom pod zemljom, ima oko 100 mjesta, a još 200 mjesta nalazi se u velikom staklenom dijelu zatvorene terase. Može se slobodno reći da je restoran Coner u Jabučeti omiljeno mjesto Bjelovarčana koje je udaljeno petnaestak kilometara od Bjelovara te zbog ukusne i cjenovno dostupne hrane i vina koja koštaju kao u maloprodaji. Bio je to odličan potez vlasnika koji daje vidljive rezultate.

Iznad vinarije uz vinograde napravljena su tri apartmana i pet soba najviše kategorije. Tu je i veliko igralište za djecu, ZIP line te dio konjičke staze koja prolazi Bilogorom, a taj je sport u ovome kraju jako razvijen. Odlično osmišljeno i što je najvažnije funkcionira!

Vinarija Coner
Foto: Marko Čolić

Vinarija je više puta osvajala zlata na regionalnim izložbama Vinodar za Graševinu 2022. u Zelini na izložbi vina Sjeverozapadne Hrvatske, zlato za graševinu iz 2024., a na lokalnoj razini u Budrovcu 2024. bili su šampioni sa graševinom… Etikete na buteljama su vrlo elegantne sa motivom vinograda iznad vinarije.

Ovoga puta sommelier Darko Lugarić predstavio je sedam vina Vinarije Coner a to su: Graševina 2023., Chardonnay 2023., Sauvignon 2023., Traminac 2023., Cabernet sauvignon 2023. i Klara – Cabernet sauvignon 2022., Cuvee Iskra 2023.

Graševina 2023. 12,1 % alkohola i 5,8 g/l kiseline je elegantno vino sa malim alkoholom i pristojnom kiselinom. Vino je kristalno bistro žućkasto zelenkaste boje, osjeti se autentični okus jabuke. U mirisu osjeti se žuto cvijeće, malo trave i jabuke. Ovo vino bi lijepo pratilo hranu (bijela morska riba-oslić, ali i pastrva, mladi sir i vrhnje, povrtna jela…

Vino Sauvignon 2023. 12,1 alkohol i 5,5 g/l kiseline žute je boje i izraženijih zelenkastih nijansi. Vino ima sortnu čistoću prepoznatljivu na nosu. Herbalnih je nota (pokošena trava, bazga). U ustima ima lijepu svježinu, vino je osvježavajuće i pitko. Za gastronomski dio Lugarić predlaže šparoge sa tjesteninom, rižoto od povrća, riječnu ribu i bijelu morsku ribu. I za ovo vino kao i sva druga na promociji je ustanovljeno da su školski napravljena i bez zamjerki. Cijena sauvignona u podrumu i restoranu je samo 12 eura.
Traminac je oduševio sve prisutne, a iskusni enolog Francem je kazao da ga je „probao na slijepo“ pomislio bi da je iz Iloka što je svakako odličan kompliment vinaru i njegovom enologu Saši Lukiću.

Traminac također iz 2023. ima 14,5 % alkohola i 5,1 g/l kiseline. Vino je kristalno bistro, zlatno žute boje sa zelenkastim odsjajem. U intezivnom profinjenom mirisu osjeti se ruža i med. Blaga gorčina na kraju u okusu je dobrodošla. Uz ovo vino odgovara aromatična hrana kao što su gljive, vrganji, wok sa kozicama slatko ljutog okusa. Dobro bi pasao i rižoto od paškoga sira i tart od kruške i naravno štrudla od jabuka. Traminac je sorta koja ima veliki potencijal za tržište, ali je u Hrvatskoj nažalost vrlo malo korišten. Opće odobravanje za ovo vino dolazilo je iz svih dijelova radionice.

Vino koje je Coner sastavio zajedno s enologom je Cuvee Iskra 2023. s 12,1 %alkohola i 5,2 g/l kiseline sastavljeno pretežito od graševine, traminca i muškata žutog uz primjesu chardonnaya, sauvignona i manzonija! Ime je dobilo po vinarovoj unuci Iskri. Namjera je bila proizvesti vino koje će biti pitko i poluslatko. To je i uspjelo sa ovim cuveeom koji je našao mnoge poklonike u auditoriju. Vino je žućkasto zelenkaste boje, intezivnog mirisa, finog voćnog karaktera marelica, breskva, dunja, dinja…

Vino je u ustima slasno, kiselina mu daje balans i nije preslatko. Ima elegantan završetak i vrlo je pitko. Uz ovo vino sommelier preporučuje: pileću paštetu, džem od smokve, panatone, tart od kruške te štrudlu od jabuke. Ovakav tip vina se može piti od predjela do glavnog jela i deserta!

I na kraju, ali ne kao posljednje u kvaliteti, naprotiv, probali smo Klara Cabernet sauvignon 2022., 13,5 alkohol i 6,5 g/l kiseline je bistro vino, lijepe crvene boje sa ljubičastim odsjajem. Izraženih je aroma divlje kupine i borovnice i uz primjesu crne čokolade i kave. Vino je punog okusa i primjerene kiseline osjete se još tanini, ali ne smetaju. Ovo je crna perjanica kuće. Gastronomski preporuka su jela od tamnog mesa, sve sa roštilja osim piletine, biftek, ramstek, janjetina… U ovom izuzetnom vinu može se uživati za samo 13 eura koliko je maloprodajna cijena butelje.

Vina vinarije Coner rađena su za dvogodišnju upotrebu, lepršava i svježa i u tom stilu su rađena. Vinarija nema problema sa plasmanom koji je dosegnuo 40-50.000 litara na godinu. Butik vinarija je sa kompletnom ponudom (restorani, kafić, apartmani i vino!).

Uz sommeliera Darka Lugarića, organizatora radionice Vjekoslava Madunića, na predstavljanju su bili vlasnik Marijan Coner i Ante Galić, voditelj proizvodnje u vinogradima i podrumu. (Mario Milošević)