VATERPOLO: Odigrana prva utakmica za prvaka Hrvatske, Jadran u Splitu pobijedio Jug Adriatic

U doista veličanstvenom, kvalitetnom i uzbudljivom prvom susretu finala doigravanja za naslov prvaka Hrvatske, u utakmici koja je obilovala bravuroznim potezima igrača obiju momčadi, Jadran je u Splitu pobijedio Jug Adriatic osiguranje 14:13.

Sva slova koja su ispisana u znak hvalospjeva danima uoči prve finalne utakmice, sve najave i obećanja spektakla, nisu bile isprazne, niti puke fraze. Igrom, obratima, prekrasnim potezima, golovima, blokovima, obranama i taktičkim nadmudrivanjima u vodi, igrači obiju momčadi u 32 čarobne splitske minute, sve su potvrdili, prisnažili, objavio je Hrvatski vaterpolski savez .

Vjerujemo time i sami, bolje od ikoga drugoga, ispisali najbolju pozivnicu za ispunjenje tribina i u predstojećim finalnim utakmicama.

Jug Adriatic osiguranje je silovito krenuo, povevši 4:0, a da nisu prošle niti četiri minute. Dekoncentriran početak domaćina nije međutim uveo i paniku u redove Splićana. Vjerojatno i zasluga trenera Jadrana Jure Marelje koji je odmah nakon 4. gola jugaša (Žuvela, Grgurević, Fatović i Zvono) pozvao minutu odmora i sam staloženo pojasnio – „Ništa nije gotovo, samo se malo smirite”. Rečeno – učinjeno, odnosno igrači domaćina su od tog trenutka počeli odigravati puno koncentriranije. To se najviše primijetilo u segmentu napada s igračem više. Prva tri napada, realizacija 0-3 (to su bile te prve, otvarajuće minute i moment Jugovog vodstva 4:0). Na kraju utakmice je realizacija igrača više Splićana bila čak 11-15. Iz ovog se lako da za izračunati koliko se u tom dijelu poboljšala igra Splićana.
Jadran je prvi put izjednačio točno sredinom druge četvrtine (Bukić za 6:6), a s egalom se otišlo i na ‘veliki odmor’. U početnim minutama treće četvrtine, puni rezultatski preokret. Prvo Marin Tomasović, s korner-crte zamalo vara Popadića za prvo vodstvo Splićana (9:8). Bilo je to u trećoj minuti treće četvrtine. Minutu kasnije i 10:8 za Jadran, strijelac Jerko Marinić Kragić. Najboljeg golgeteru jadranaša to je bio tek prvi pogodak na utakmici.

Jug Adriatic osiguranje kao da je prihvatio „bačenu rukavicu izazova”, te sada Gospari sustižu zaostatak i s dva gola sjajnih Žuvele i Kržića poravnavaju (10:10). S izjednačenim se rezultatom (11:11) ušlo i u zadnju četvrtinu.
Ako su Dubrovčani odlično otvorili prvu dionicu, sada su Splićani sjajno ušli u zadnju. Bukić s igračem više s lijevog krila, pa odlični centar Dužević također s igračem više i s 2 metra, ali na milimetarski precizno dodavanje Bukića, te Zović s desnog krila, odveli su Jadran do plus 3 (14:11). Najveća prednost Splićana u utakmici. Do kraja pet i pol minuta. Dovoljno za novi povratak jugaša koji se zamalo i dogodio. Kakaris (u Splitu samo 1 gol) je smanjio na 14:12, a točno 60 sekundi prije kraja, Vukojević je u kontri iznudio peterac koji je u pogodak pretvorio Joković za 14:13. U zadnjoj se minuti razvila još borba za svaku sekundu.

Finale za prste polizati. U biti, što se čudimo. Pa, to je hrvatsko finale! Zar je netko mislio da može biti drukčije?

Druga utakmica finala na rasporedu je u Dubrovniku, u nedjelju, 30. travnja od 20.00 sati i ponovo uz prijenos na HTV 2.