Treba li Hrvatska obučavati ukrajinske vojnike na svom teritoriju?

Foto: Pixabay

Treba li obučavati ukrajinske vojnike na teritoriju Hrvatske ili se u rat na taj način, ne trebamo uvlačiti? O tome vode burne polemike na relaciji predsjednik-premijer, oporba i vladajući.

Generali proslavljeni u Domovinskom ratu, Josip Lucić i Slavko Barić za HRT komentirali su višemjesečne borbe u Ukrajini, ali i iznijeli mišljenje o tome kakvu bi poziciju trebala zauzeti Hrvatska.

General Lucić smatra kako različite politike nisu dovoljno jasno predstavile tragediju rata u Ukrajini i njegove posljedice na Europu i svijet. Istaknuo je kako Hrvatska kao članica EU-a i NATO-a mora biti vjerodostojan partner.

Istaknuo je kako je Hrvatska kao članica EU-a i NATO-a dužna pomoći u obuci ukrajinske vojske.

“Mi pomažemo državi koja je međunarodno priznata i na koju je izvršena agresija preko njezinih međunarodno priznatih granica. Provodeći tu obuku ne obučavamo vojsku koja će izvršiti agresiju na drugu državu, nego bismo obučavali vojsku koja bi branila svoj teritorij i svoj narod. Znači pomažemo državi koja je napadnuta i pomažemo narodu koji je nemilosrdno ugrožen. Cijeli svijet mora se loše osjećati promatrajući slike koje dolaze iz Ukrajine”, poručio je Lucić dodajući da Hrvatska nije zaboravila tragedije rata i koliko smo željno iščekivali pomoć.

Barić je rekao kako Hrvatska mora jasno iskazati svoje vanjsko-političke ciljeve te se jasno odrediti po pitanju obrambene politike.

“Hrvatska nije neutralna država koja se drži po strani, mi smo javno osudili agresiju te sukladno svojim mogućnostima pomagali Ukrajini. Samim time ovo je još jedan iskorak dalje ako se prihvatimo određenih oblika obuke koji bi bili primjereni i koju naše Oružane snage mogu izvršavati i u tom smislu pitanje je dosljednosti u provođenju određene politike, našeg doprinosa NATO-u i ostvarivanja politike EU-a. Treba jasno vidjeti koji oblici obuke, na koji način će se provoditi i sve u skladu s našim mogućnostima, treba tom pitanju ozbiljno pristupiti i vidjeti kako možemo pomoći Ukrajini”, rekao je.

Predsjednik Milanović poručio je kako to nije naš rat. Lucić je rekao kako je iznenađen Milanovićevim javnim nastupima.

“Obraćajući se javnosti nastupa kao da je zaboravio da smo članica NATO-a i EU-a i da smo iz međusobnih ugovora preuzeli određene obveze. Naša budućnost je čvrsto vezana za budućnost EU-a i NATO. Mi smo obvezni biti vjerodostojni i biti dio zajedništva, slijediti politiku EU-a i NATO-a pomagati narodu Ukrajine”, rekao je Lucić.

Barić smatra da različiti politički stavovi zbunjuju hrvatske građane, ali i partnere.

“Govorimo o čistoj obuci, ne slanju vojske u Ukrajinu ili borbu. Ponavljam da moramo prihvatiti činjenicu da se hrvatska obrambena politika vodi koordinirano, postoje ustavne i zakonske odredbe po kojima određene nadležnosti ima predsjednik Republike, Vlada pa i sam Sabor. Stvar je da se mi pridržavamo tih odredbi i potičemo komunikaciju između aktera koji sudjeluju u kreiranju obrambene i vanjske politike Hrvatske”, rekao je Barić za HRT te dodao da Hrvatska u ovom ne izgleda kao država koja ima tu sinergiju i koja postupa sukladno svojim političkim opredjeljenjima.