Svečano otvoren obnovljeni i nadograđeni Hrvatski prirodoslovni muzej

Svečano otvoren obnovljeni i nadograđeni Hrvatski prirodoslovni muzej
Foto: Grad Zagreb

Hrvatski prirodoslovni muzej je danas svečano otvoren u nazočnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića, ravnateljice Muzeja Tatjane Vlahović te mnogih drugih visokih uzvanika.

Nakon višegodišnjih intenzivnih radova i investicije od 31,6 milijuna eura, napravljena je potpuna obnova i dogradnja povijesne Palače Amadeo, a muzejski prostori moderno su opremljeni kako bi na suvremen i atraktivan način promicali bogatu hrvatsku kulturnu i prirodnu baštinu, stoji u priopćenju Grada Zagreba.

“Kao Grad Zagreb ponosni smo da imamo ovakav muzej kojeg smo osnivači jer on nije bitan samo za Zagreb, već ima nacionalnu važnost. Muzeji nisu samo kulturne ustanove, oni su i znanstveno-obrazovne institucije tako da posebno vesele sva ulaganja u nove laboratorije koji će slijediti znanstveni rad zaposlenika i drugih istraživača, te sve radionice i edukativne aktivnosti”, rekao je gradonačelnik Tomašević.

Dodao je i kako je novi stalni postav uz bok europskih i svjetskih prirodoslovnih muzeja, moderan i interaktivan.
Novi stalni postav, obogaćen multimedijskim rješenjima i interaktivnim sadržajima, posjetiteljima će na cjelovit način interpretirati muzejski fundus iz mineraloških, geoloških, paleontoloških, paleoantropoloških, zooloških i botaničkih zbirki te im približiti raznolikost živog i neživog svijeta, odgovarajući im na pitanje što je život i kako je nastao.

“Muzej će tijekom cijelog vikenda 12. i 13. listopada biti besplatan za sve posjetitelje”, rekao je gradonačelnik Tomašević, pozvavši sve građane da posjete ovo mjesto koje spaja znanost i prirodoslovlje s jedne, te kulturu i umjetnost s druge strane.

Kvadratura obnovljenog muzeja iznosi bruto 5.560 m2, od čega je oko 3.600 m2 za izlaganje. Potpuno novi prostor je aneks podruma koji ima oko 400 m2, a u sklopu obnove zatvoren je i atrij, ukupne površine oko 250 m2. Obnova i dogradnja je financirana iz EU fondova s nešto manje od dvije trećine ukupnog iznosa, te proračuna Grada Zagreba s jednom trećinom sredstava, a dio je financiran i iz državnog proračuna.

Uz Hrvatski prirodoslovni muzej, dosad su u Zagrebu završene obnove Arheološkog muzeja i Muzeja Prigorja, a nedavno je otvorena i nova čuvaonica Etnografskog muzeja. U tijeku su obnove Muzeja za umjetnost i obrt te Umjetničkog paviljona, koje će biti završene 2026. godine.

Sredstva za obnovu muzeja odobrena su prije potresa, kroz projekt “Čuvar baštine kao katalizator razvoja, istraživanja i učenja – novi Hrvatski prirodoslovni muzej”, sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 9,9 milijuna eura a partneri na ovom projektu bili su još Grad Zagreb i Turistička zajednica Grada Zagreba koji su također sufinancirali obnovu, objavilo je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Međutim, potres u ožujku 2020. godine nanio je dodatnu štetu muzeju, pa je Vlada putem Ministarstva kulture i medija osigurala dodatna sredstva za obnovu iz Fonda solidarsnosti EU u iznosu od 9,8 milijuna eura. Dodatna sredstva za obnovu osigurali su i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU u iznosu od 1,45 milijuna eurab te Grad Zagreb u iznosu od 4,8 milijuna eura.

Novi stalni postav, bogat multimedijskim rješenjima i interaktivnim sadržajima, posjetiteljima će pružiti cjelovitu interpretaciju muzejskog fundusa. Izlošci obuhvaćaju mineraloške, geološke, paleontološke, paleoantropološke, zoološke i botaničke zbirke, te će približiti raznolikost živog i neživog svijeta, odgovarajući na temeljna pitanja o životu i njegovu nastanku. Obnova, je uključivala i rekonstrukciju zaštićenog spomenika kulture, Palače Amadeo. Stvoreni su novi izložbeni prostori s najsuvremenijom tehnologijom, laboratoriji, suvenirnica i muzejski kafić. Osim obnovljene zgrade i stalnog postava, muzej je dobio i moderne prostore za povremene izložbe, predavanja, radionice i druge edukativne programe, a također su unaprijeđeni kapaciteti za znanstvena istraživanja.

Ovo prvi obnovljeni muzej koji je otvoren na Gornjem gradu, no putem Ministarstva kulture i medija, na Gornjem gradu obnavlja se još dvadesetak najvrjednijih spomenika – muzeja, javnih zgrada, palača, znanstvenih i obrazovnih ustanova. U sljedećoj godini očekuje se završetak radova, a zatim i otvaranje dvaju nacionalnih muzeja na Gornjem gradu – Muzeja naivne umjetnosti i Ateljea Meštrović.

Klovićevi dvori su završili svoj dio obnove, i to bez obustavljanja rada, a najzahtjevnija je obnova dviju zgrada u kojima će djelovati Hrvatski povijesni muzej, Palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch i nove lokacije: bivše zgrade DHMZ-a koja je dodijeljena muzeju i obnovom koje će ovaj muzej dobiti adekvatan prostor i otvoriti stalni postav.

Za obnovu kulturne baštine za 155 projekata u gradu Zagrebu ugovoreno više od 1,1 milijardi eura iz Fonda solidarnosti i NPOO-a, a obnova katedrale i nastavak obnove ostalih sakralnih objekata financira se sredstvima državnog proračuna.

U obnovi su i muzeji u Donjem gradu od kojih se ističu MUO, Umjetnički paviljon, Mimara, Muzej moderne umjetnosti, zgrada HAZU uključujući Palaču u kojoj je sjedište Akademije, Gliptoteka te Muzej arhitekture.