RUKOMET: Poraz Hrvatske od Švedske, u drugi krug s jednim bodom

Hrvatska ženska seniorska reperezentacija poražena je od Švedske 22:17 u susretu 3. kola Skupine A Svjetskog prvenstva u Goteborgu i u drugi krug nosi samo jedan bod, objavio je HRS.

HRVATSKA: L. Bešen 0/1, T. Pijević 13/33, N. Zadravec 0/2, P. Posavec -/-, S. Šenvald -/-, S. Posavec 0/1, Ć. Mičijević 1/5, D. Milosavljević 2/2, K. Ježić 1/1, L. Burić 2/3, M. Brkić -/-, A. Šimara 5/8, T. Barišić 1/6, K. Birtić 1/2, V. Blažević 3/5, K. Prkačin 1/2, izbornik Ivica Obrvan

ŠVEDSKA: J. Bundsen -/-, E. Eriksson 15/31, N. Koppang 0/1, O. Mellegard 2/2, L. Blohm 2/3, J. Roberts 2/7, M. Lundstrom 3/4, N. Dano 0/2, A. Lagerquist -/-, E. Lindquist 1/4, N. Hagman 5/6, K. Treleifsdorrir 0/2, S. Hvenfelt 1/1, E. Hansson 0/1, J. Carlsson 6/6, T. Axner 0/3, izbornik: Tomas Axner

Hrvatski izbornik napravio je jednu promjenu u ekipi uoči posljednjeg susreta u skupini protiv Švedske. Umjesto Katarine Pavlović u sastav je uvrstio Klaru Birtić. Švedskoj se nakon jednog propuštenog susreta vratila kružna napadačica Linn Blohm. Scandinavium Arena bila je ispunjena gotovo posljednjeg mjesta, a to znači da je u dvorani bilo više od 10 000 tisuća gledatelja. Među njima i stotinjak hrvatskih navijača.

Hrvatska je počela u sastavu: Tea PIjević na vratima, Andrea Šimara i Nikolina Zadravec na krilima te Katarina Ježić na crti. Na vanjskim pozicijama za početak su bile Ćamila Mičijević, Valentina Blažević i Dejana Milosavljević. Obje ekipe krenule su s obranama 6-0.

Dva boda iz ovog susreta bila su iznimno važna i stoga smo očekivali taktičko nadmudrivanje svih 60 minuta. Susret je počeo sjajnim trenucima vratarki. Tea Pijević je imala dvije obrane u prvom napadu Švedske pa onda još jednu, a Evelina Eriksson je zaustavila tri pokušaja naših igračica. Tako je na prvi pogodak trebalo čekati 5 minuta i 15 sekundi, a zabila ga je Švedska sa 7 metara. Naš prvi pogodak stigao je 45 sekundi kasnije. S igračicom manje zabila ga je Ćamila Mičijević.

Čvrst ulazak Hrvatske u utakmicu unio je nervozu u domaće redove. Švedska je u prvih deset minuta imala 14 posto realizacije jer je Tea Pijević bila nevjerojatna na našim vratima. I šteta je što nije bilo malo više mirnoće u realizaciji naših rukometašica jer smo mogli imati i više od 1:3. Švedska je stoga brzo uzvratila i u 13. minuti bili smo na početku 3:3.

Bitka za svaki centimetar terena trajala je stalno. Švedska je nekako lakše dolazila do prilike za pogodak. Naše su rukometašice ulazile stalno u njihovu zamku prekida, navlačenja, trošile snagu i onda morale pucati pod pritiskom uzimanja lopte. I naravno, griješile. Uz sve to, u prvih 20 minuta imali smo tri isključenja i našli smo se prvi put u minusu od dva pogotka u 21. minuti (7:5). Izbornik je morao reagirati minutom predaha.

Kako se približavao kraj prvoga dijela popuštala je i naša obrana. Švedska je napravila niz od tri pogotka (8:5) i Hrvatsku ostavila punih osam minuta bez realizacije. Ipak, s dva pogotka u posljednje četiri minute uhvatili smo kakav-takav priključak i na predahu došli do 9:7. Bilo je to poluvrijeme s vjerojatno najslabijom realizacijom na cijelom prvenstvu. Švedska je imala 39, a Hrvatska 33 posto učinkovitosti. Evelina Eriksson na 11, Tea Pijević također na 11 obrana i ona nas je sačuvala da ne potonemo.

Drugi dio smo otvorili s novim isključenjem, a to braniti protiv Švedske skoro je nemoguće i domaćin je prvi put otišao na plus četiri (12:8) u 35. minuti. Slijedio je novi time-out naše klupe. I nova kombinacija na vanjskim pozicijama Dejana Milosavljević lijevo, Valentina Blažević u sredini, Klara Birtić desno. Kratko vrijeme to je dobro funkcioniralo, ali su Šveđanke brzo našle rješenje i za tu situaciju i uskoro pobjegle na pet razlike (16:11).

Mijenjali smo i obranu. Ušla je Kristina Prkačin kao prednja u obrani 5-1. Nije previše pomoglo. Švedska je ponovno povezala tri pogotka za redom i otišla na velikih sedam razlike (19:12). Utakmica je za mnoge bila riješena. Ali ne i za naše rukometašice koje su s tri pogotka za redom pet minuta prije kraja došle na 19:16. Nakon minute predaha švedske klupe imali smo i napad za minus dva, ali ga nažalost nismo iskoristili.

Ali kako je prilika brzo došla, tako je i otišla. Napravile su naše igračice tri tehničke pogreške, Šveđanke to u kontri pretvorile u tri pogotka i dvije minute prije kraja opet bile na plus šest (22:16). I tu je priči bio kraj. Završilo je 22:17, a moglo je i trebalo biti puno ljepše. S 13 obrana Tea Pijević bila je briljantna. Pet pogodaka dala je Andrea Šimara, tri Valentina Blažević. Kod domaćina najbolja Jenny Carlsson sa 6 pogodaka iz 6 pokušaja.

U prvom susretu dana Skupine A, Senegal je prema očekivanju pobijedio Kinu 22:15 i tako prošao u drugi krug natjecanja. Iz ove naše skupine tako Švedska odnosi četiri, a Hrvatska i Senegal po jedan bod. Prvi nastup u drugom krugu Hrvatska igra protiv Crne Gore u četvrtak 7. prosinca u 15:30. Kompletan raspored drugog kruga tijekom noći će potvrditi Svjetska rukometna federacija (IHF).

SP 2023 (Ž): SKUPINA A, 3. KOLO

ŠVEDSKA – HRVATSKA 22:17

SENEGAL – KINA 22:15