RUKOMET: Hrvatska odigrala sjajnu utakmici i izgubila, “krive su” tehničke pogreške u završnici

Hrvatska muška seniorska rukometna reprezentacija poražena je od Francuske 32:34 u 1. kolu Glavne skupine 16. europskog prvenstva u Kolnu.

Hrvatska je odigrala sjajnu utakmicu i samo su je tehničke pogreške u završnici stajale remija, čak i pobjede. Igra naše izabrane vrste bila je jako dobra i ulijeva nam nadu uoči tri preostala susreta drugog kruga.

HRVATSKA: D. Kuzmanović 13/31, M. Mandić 2/14, L. Mihić -/-, M. Šoštarić 3/4, I. Karačić 4/7, M. Maraš 4/6, V. Načinović 1/1, T. Kušan 3/4, M. Mamić -/-, L. Cindrić 2/3, T. Lučin 0/5, M. Šipić -/-, F. Glavaš 1/1, Z. Srna 6/7, L. L. Klarica 4/6, M. Jelinić 4/4, izbornik: Goran Perkovac

FRANCUSKA: S. Bellahcene 6/25, R. Desbonnet 2/14, Y. Lenne 3/4, N. Remili 3/5, E. Prandi 1/3, M. Richardson 0/2, D. Mem 6/11, N. Tournat 4/5, N. Karabatić 5/7, K. Mahe 2/2, L. Karabatić 1/2, L. Fabregas 3/3, H. Descat 3/5, V. Porte 1/1, D. Nahy 2/3, K. Konan -/-, izbornik: Guillaume Gille

Hrvatska je uoči susreta s “vječitim” rivalom ostala bez kapetana Domagoja Duvnjaka kojega je po dolasku u Koln srušila temperatura. Tako je naš sastav za utakmicu s Francuskom po prvi put bio s tri kružna napadača. Početna postava bila je sljedeća: Matej Mandić na vratima, Marin Jelinić i Mario Šoštarić na krilima te Veron Načinović na crti. Na vanjskim pozicijama bili su Zvonimir Srna, Luka Cindrić i Luka Lovre Klarica.

Francuska je u susret ušla bez Timothya N’Guessana, važnog topnika i strijelca, pa je time našim vratarima barem malo bio olakšan posao. Uskočio je specijalist za obranu Karl Konan. Obje su reprezentacije susret počele obranama 6-0.

Hrvatska je prva zabila. Strijelac je bio Luka Lovre Klarica. Francuska je odgovorila preko crte i Ludovica Fabregasa. Hrabro smo počeli, posebno obrana koja se nije uplašila moćnih Francuza. Igrali smo na maksimalno dugačke napade tražeći čistu priliku za udarac i pogodak.

U sedmoj minuti ostavili smo Francusku s dva igrača manje i sa sedam metara poveli 4:2. Bilo je to najljepše moguće otvaranje utakmice. Francuzi nisu ništa mogli s vanjskih pozicija. Najviše poteškoća zadavala su nam krila Yanis Lenne s desne i Hugo Descat s lijeve strane. Do prvog izjednačenja, a onda i vodstva (7:8) Francuzi su stigli nakon mini serije od tri pogotka za redom.

Nakon što su drugi put poveli, 8:9, hrvatski izbornik pozvao je minutu predaha. Nažalost, odmah nakon nje u prvom napadu stigla je još jedna tehnička pogreška i Francuska je na isteku prve četvrtine imala plus dva (8:10).

Na plus tri (10:13) stigla je još jedna reakcija s naše klupe. Na vrata je stigao Dominik Kuzmanović. I odmah upisao veliku obranu koju smo pretvorili u pogodak pa je u 20. minuti bilo 11:13. Tada je francuski izbornik zatražio svoju minutu predaha. Bio je to znak za promjene u ekipama na obje strane. Kod nas su ušli Igor Karačić i Mateo Maraš.

Osam minuta prije predaha, s dvije kontre i sjajnom reakcijom Dominika Kuzmanovića, ulovili smo Francuze i došli na minus jedan (14:15). Ali odmah smo zatim i primili dva pa je pet i pol minuta do odmora ponovno bilo minus tri (14:17). Ipak, nismo im dopustili da se sasvim odvoje. Još jedanput smo na obranama čudesnog Kuzmanovića, koji je zaustavio francusku kontru za plus četiri, došli do izjednačenja (17:17). A do kraja su ostale samo dvije minute.

Nažalost, 30tak sekundi prije isteka vremena, ostali smo s igračem manje, ali nismo dopustili Francuzima da nam zabiju pa smo na predah otišli s 18:18. Puno smo pogodaka primili, ali i jedini Francuzima na prvenstvu u prvih 30 minuta zabili 18 pogodaka. Bilo je to jako ohrabrujuće poluvrijeme za nas. Ponovno smo imali sjajnu realizaciju od čak 78 posto. Francuska je imala 64. Dominik Kuzmanović nam je donio 6/11, Matej Mandić 2/14 obrana i to nas je držalo živima. Kod Francuza, Remy Desbonnet 2 obrane.

Francuska je bolje ušla u nastavak. Zabili su dva za redom, kupili si mirnoću i nakon 10 minuta otišli na plus tri (21:24). Nažalost, baš kada je Ludovic Fabregas dobio treće isključenje, odnosno crveni karton, nismo iskoristili sedam metara jer je udarac našeg Super Maria obranio Samir Bellahcene koji je bio na vratima u drugom dijelu. Bio je to njegov prvi neuspjeli pokušaj na prvenstvu nakon 21 od 21. Ali zabili smo iz kontre i ponovno uhvatili priključak, 22:24.

Na isteku treće četvrtine malo nas je i sreća napustila. Pogodili smo vratnicu, poklonili dvije lopte Francuzima, a tako iskusna ekipa znala je to naplatiti. Prvi put pobjegli su na četiri pogotka razlike (22:26). Ali nisu naši dečki posustali. Karakter je nešto što ih silno krasi svo ovo vrijeme. S dva pogotka za redom opet su bili za vratom Francuzima (25:27).

Nakon što je Dominik Kuzmanović obranio sedmerac, a Zvonimir Srna u kontri zabio za 26:27, Francuzi su se ozbiljno zabrinuli. Njihov je izbornik promijenio skoro pola momčadi tražeći postavu koja se može nositi s drskom hrvatskom mladosti.

A onda su svoje prste umiješali norveški suci. U napadu kojim smo mogli do izjednačenja, sudili su obostrano isključenje Verona Načinovića i Dike Mema. Uzalud su bili prosvjedi s naše klupe. Francuzi su nam ukrali lopti i otišli na dva razlike (26:28). Bilo je to u 52. minuti. A onda su obranili još jedan napad i na tri razlike. Bilo je teško očekivati čudo (26:29).

Predaje dakako nije bilo. Umor se sve više osjećao. U posljednjih pet minuta, nakon francuske minute predaha, ušli smo s minus dva (28:30). Ali s dva pogotka za redom, tri minute prije kraja, eto nas na pogotku zaostatka (30:31). I opet suci. Dylan Nahi skače, Filip Glavaš dobiva isključenje, ali oni ne vide da je Francuz pogodio u glavu Dominika Kuzmanovića. Kentin Mahe to pretvara u pogodak i opet Francusku odvodi do dva razlike (30:32).

Još jedanput smo na pogodak manjka nakon preciznog udarca Igora Karačića. Francuzi zabijaju svoj napad. Hrvatska također. Do kraja je 50 sekundi. Na semaforu 32:33. Ali Francuzi su brzi, preko crte ponovno pogađaju našu mrežu. Naš izbornik zove minutu predaha. Nažalost, posljednji napad ne koristimo i Francuska slavi 32:34.

Čudesni Dominik Kuzmanović imao je 13 obrana, ili 42 posto, i samo zbog toga ostaje žal što nismo uzeli bod ili pobijedili. Slavljenik Zvonimir Srna (rođendan) bio je naš najbolji strijelac sa šest pogodaka. Po četiri su dali Igor Karačić, Mateo Maraš, Luka Lovre Klarica i Marin Jelinić. Prvo ime kod olimpijskih pobjednika Dika Mem sa šest pogodaka.

Inače, u prvom susretu dana Austrija je nastavila sa sjajnim predstavama i pobijedila Mađarsku 30:29. Sljedeći susret naša reprezentacija igra za dva dana, odnosno 20. siječnja u 18.00 sati protiv Mađarske.

EHF EURO 2024: GLAVNA SKUPINA, 1. KOLO

HRVATSKA – FRANCUSKA 32:34
AUSTRIJA – MAĐARSKA 30:29