Porazom od Austrije “Kraljice šoka” oprostile se od Svjetskog prvenstva

Hrvatska ženska seniorska rukometna reprezentacija poražena je od Austrije 23:27 u posljednjem susretu 3. kola Glavne skupine 4 i tako s dvije pobjede i 4 poraza završava nastup na 25. Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj. S obzirom na koronu koja nam je iz stroja izbacila tri vrlo važne rukometašice, ali i neke ozljede, više se jednostavno nije moglo.

HRVATSKA: L. Bešen -/-, I. Kapitanović 9/30, T. Pijević 0/6, P. Posavec 0/2, S. Posavec 0/1, L. Kalaus 6/12, K. Ježić 5/6, L. Burić 1/1, A. Šimara 4/5, A. Debelić 0/3, A. Turk 1/2, J.Mamić 2/5, T. Petika 3/8, G. Gudelj -/-, V. Blažević 1/4, izbornik: Nenad Šoštarić

AUSTRIJA: L. Ivančok 13/34, P. Blažek 1/2, A. Hajgato -/-, K. Pandža 4/6, M. Dedić 1/2, J. Schindler 1/2, P. Kovacs 7/10, F. Tomasini 2/4, S. Draguljić -/-, C. Wess -/-, J. Reihert 0/1, K. Dramac 0/3, S. Kaiser 2/3, I. Ivančok 5/9, N. Leitner -/-, N. Neidhart 5/6, izbornik: Herbert Muller

Na dan posljednjeg nastupa na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj stigle su napokon dobre vijesti. Sve rukometašice i stručni stožer bile su negativne na jutarnjem testiranju. Uz sve to iz Castellona je stigla Ivana Dežić koje je tjedan dana provela u izolaciji. Naravno da izbornik nije želio riskirati s njezinim nastupom jer doktori naše reprezentacije nisu imali kada i gdje obaviti detaljne liječničke preglede.

Startna postava bila je ista kao i na dva posljednja susreta: Tea Pijević na vratima, Ana Turk i Paula Posavec na krilima, Ana Debelić na crti te na vanjskim pozicijama Stela Posavec, Valentina Blažević i Larissa Kalaus.

Izbornik je radio jednu također uobičajenu promjenu, obrana Katarina Ježić, napad Valentina Blažević. Počeli smo s obranom 6-0. Austrija je vrlo rano dobila dva isključenja i ponudila nam put do prednosti. Ali nismo ga iskoristili jer je Lokosica Lena Ivančok na austrijskim vratima skinula dva zicera i sačuvala minimalno vodstvo svoje ekipe, 2:3. Uz sve to nije realiziran sedmerac. Dok su naše rukometašice tražile način da se probiju do austrijskih vrata, suparnice su ih postigle šest u nizu pa je izbornik već u osmoj minuti morao zvati minutu predaha, ali nije ih uspio probuditi.

Na ulasku u 11. minutu bilo je zabrinjavajućih pet razlike za Austriju pa je izbornik na vrata poslao Ivanu Kapitanović, a u napad Gabrijelu Gudelj. Nešto kasnije ušle su Tena Petika, Andrea Šimara, Josipa Mamić. Ni to nije previše pomoglo. Austrija je igrala svoju igru, koristila svaku našu pogrešku, u jednom trenutku imala i plus sedam, da bi na predah odnijela pet pogodaka prednosti, 10:15.

Nastavak je otvoren puno odlučnije i jače. Da nisu poklonili dvije lopte Austriji, a jedna završila na vratnici, mogle su doći na pogodak zaostatka. Kako su se čiste prilike nastavile promašivati, tako je zaostatak opet počeo rasti. Nakon devet minuta igre, Austrija je ponovno bila na plus sedam, 12:19.

Pokušavale su naše rukometašice sve što su mogle. Glava je htjela, ali tijelo i ruke bili su umorni. Kada su u 49. minuti promašena dva sedmerca, postalo je jasno da se poraz ne može izbjeći. Zato je bilo važno da bude što manji.

Pet minuta do završetka susreta Hrvatska je došla na minus tri. Nažalost, upravo u tim trenucima nije realiziran ni četvrti sedmerac na utakmici i Austrija se oporavila. S dva pogotka primirila je naše narasle ambicije i zasluženo slavila 23:27.

Sa šest pogodaka, Larissa Kalus bila je naš najbolji strijelac. Pet je dala Katarina Ježić. Kod Austrijanki sjajna je bila Lena Ivančok na vratima s 13 obrana. Sedam pogodaka postigla je Patricia Kovacs.

SP 2021: GLAVNA SKUPINA 4, 3. KOLO
HRVATSKA – AUSTRIJA 23:27