PORAZ NA STARTU: U prvom susretu Gjensidige kupa u Oslu Hrvatska izgubila od Norveške

Hrvatska muška seniorska reprezentacija poražena je u prvom susretu  Gjensidige kupa u Oslu od Norveške 32:26. Naši rukometaši odigrali su dobro prvo, ali slabo drugo poluvrijeme. U subotu ih čeka susret protiv Argentine.

NORVEŠKA: K. Saeveras, T. Bergerud, M. Sodena, V.E. Aga, S. Sagosen, S. Berthold, P. Overby, W. O. Aar, K. Bjornsen, S. Gjerdalen, T. Grondal, C. O Sullivan, K,T. Lien, T. A. Solstad, G. A. Stteblom, S. U. Lyse, A. C. Blonz
Izbornik: Jonas Wille

HRVATSKA: D. Kuzmanović, M. Mandić, D. Duvnjak, M. Šošarić, F. Mileta, M. Maraš, V. Načinović, M. Mamić, F. Vistorop, D. Mandić, N. Grahovac, I. Martinović, M. Šipić, Z. Srna, L. L. Klarica, M. Jelinić
Izbornik: Dagur Sigurdsson

Od 20 igrača koje ima na raspolaganju u Oslu, hrvatski izbornik Dagur Sigurdsson, odlučio je u prvom susretu zaigrati bez Filipa Ivića, Ilije Brozovića, Luke Cindrića i Igora Karačića. Prva dvojica iz taktičkih razloga jer ima dovoljan izbor na njihovim mjestima, Luka Cindrić zbog manjih problema s koljenom, a Igor Kračić se ekipi priključio tek jučer poslije podne pa je zbornik odlučio dati mu malo vremena da predahne.

Na opće iznenađenje Jordal Amfi dvorana, izgrađena za Olimpijske igre u Oslu 1952. godine i nekoliko puta obnavljana nije bila ni do pola puna, a može primiti čak 10 000 gledatelja. Neobično u najmanju ruku za zemlju koja obožava rukomet. Domaćini će reći to je posljedica četverogodišnjeg pada u rezultatima muške reprezentacije. Među otprilike 5000 gledatelja sjajno je bilo vidjeti 300-tinjak naših navijača koji su po običaju bili glasni i silna podrška reprezentaciji.

Hrvatska postava stoga je na početku susreta bila sljedeća: Dominik Kuzmanović na vratima, David Mandić i Mario Šoštarić na krilima, Veron Načinović na crti te na vanjskim pozicijama: Zvonimir Srna, Ivan Martinović i Luka Lovre Klarica.

Dobro su naši počeli. Strpljivo se igralo do čiste pozicije za realizaciju. Mijenjali su naši samo jednog igrača obrana – napad. Umjesto Ivana Martinovića, obrambene redove pojačavao je Marko Mamić. Norveška nas je čekala u obrani 6-0. U prvih deset minuta  domaćinu smo dopustili samo jedno vodstvo 3:2. Sve ostalo vrijeme prednost je bila na našoj strani. Pri tome smo imali samo jednu obranu vratara i jedan promašeni sedmerac.

Odlično su se naši rukometaši vraćali u obranu pa nam norveški brzi centar objektivno nije napravio neki problem. Ono što nije bilo dobro je broj tehničkih pogrešaka zbog kojih smo dali priliku Norvežanima za brze kontre i bijeg u vodstvu na tri razlike (11:8), na isteku prve četvrtine. Bio je to razlog za prvu minutu predaha našeg izbornika.

Odluka je bila dobra jer je nakon toga Hrvatska brzo zabila dva pogotka za redom i stigla na minus jedan (11:10). I još smo imali napad za izjednačenje. I ne manje važno počeli smo igrati obranu 5-1 s Domagojem Duvnjakom kao prednjim.

Dosta su rotirala oba izbornika. Mi smo slabiji bili u tom segmentu i Norveška nam je pet minuta prije predaha pobjegla na tri pogotka, pomalo zabrinjavajućih (14:11). Srećom, imali smo u tim kritičnim trenucima prvoga dijela dobro raspoloženog Dominika Kuzmanovića na vratima jer bi ta razlika bila i puno veća. Do predaha smo to uspjeli spustiti za jedan (16:14) , ali ostaje dojam da se moglo s puno boljim rezultatom u svlačionicu. Hrvatska je imala osam igrača među strijelcima, Norveška pet. Dominik Kuzmanović šest, Torbjorn Bergerud pet obrana.

Obranili smo prvi napad pa odmah zabili u svom i uhvatili priključak 16:15, a to je bilo važno. Nažalost, nismo dugo izdržali. S nekoliko tehničkih pogrešaka otvorili smo vrata Norvežanima da odu na plus četiri (19:15) i dali im krila. Uz sve to počeo je braniti i njihov vratar pa je zadaća naših bila još teža.

Nakon što nepunih osam minuta nismo postigli pogodak, nova zamisao naše klupe je bila igra sedam na šest. Uz Verona Naćinovića na crti je bio i Marin Šipić. Ni to nam nije pomoglo. Norveška je u 45. minuti otišla na golemih sedam razlike ( 5:18), i ostavila nas u velikim problemima.

Pokušavali su naši rukometaši ponovno se vratiti u utakmicu, ali nisu uspjeli i na kraju su poraženi 32:26. Uz sjajnog Ivana Martinovića koji je veći dio utakmice odigrao kao srednji vanjski i postigao osam pogodaka iz 11 pokušaja, odličan je bio i Dominik Kuzmanović koji je skupio 12 obrana. Na žalost, potkraj utakmice osjetio je preponu i morao je biti zamijenjen. Kod pobjednika fenomenalan Alexandre Blonz s 11 pogodaka iz 13 pokušaja.

Sutra je slobodan dan na turniru. U subotu našu reprezentaciju čeka susret protiv Argentine u 13.45.

GJENSIDIGE KUP: 1. KOLO
NORVEŠKA – HRAVTSKA 32:26