OD ŽELJEZNIČKE KOLONIJE DO RAVNICA: “Ova monografija je romantična enciklopedija kvarta Maksimirska naselja”

Star Zagreb - Maksimirska naselja
Foto: Press

Ovih dana javnosti je predstavljena monografija Antonia Jurčeva “Od Željezničke kolonije do Ravnica“ koja donosi sveobuhvatan pregled zanimljive povijesti zagrebačkog kvarta Maksimirska naselja, od prvog naseljavanja 1923. godine pa sve do današnjih dana.

Ipak povijest kvarta seže još dalje, do 1788. godine kad je biskup Maksimilijan Vrhovac započeo uređivati gustu višestoljetnu hrastovu šumu na jugoistočnom rubu Zagrebačke gore, i pretvorio je u najveći hrvatski perivoj te jedan od prvih gradskih parkova otvorenih za javnost u Europi. Na prijelazu u 18. stoljeće u istočnom dijelu kvarta bio je izgrađen maksimirski majur, odnosno veliko gospodarsko imanje, pa zahvaljujući tome kvart Maksimirska naselja možemo smatrati jednim od najstarijih zagrebačkih kvartova. Tu činjenicu potkrepljuje podatak kako je maksimirska kurija, trenutno najstarija stambena zgrada u kvartu, izgrađena prije 1794. godine.

Do današnjih dana Park Maksimir je ostao najprepoznatljivije područje kvarta Maksimirska naselja, čemu najbolje svjedoči posvojni pridjev u nazivu kvarta. Uz njega su se još smjestili mnogi važni simboli Grada Zagreba, poput Zoološkog vrta, nogometnog kluba Dinamo, stadiona Maksimir i tvornice slatkiša Kraš. Ova monografija također daje pregled svih sportova koji su već duže od sto godina prisutni u kvartu Maksimirska naselja, zasigurno najtradicionalnijoj sportsko-rekreacijskoj lokaciji u Republici Hrvatskoj.

Zanimljivo putovanje poglavljima ove monografije vodi nas kroz stare povijesne cjeline kvarta: Željezničkom kolonijom, Ravnicama, parkom Maksimir, Fakultetskim dobrom i Sveticama. U monografiji su opisani svi najvažniji događaji iz njihove prošlosti, kao i međusobne poveznice koje su promatrane kroz razna vremenska razdoblja. Priča o kvartu upotpunjena je mnogim, po prvi put objavljenim fotografijama, koje čitateljima daju jasan pregled razvoja i širenja kvarta te njegove kasnije preobrazbe u suvremeni zagrebački kvart.

Ova monografija namijenjena je bivšim, sadašnjim i budućim stanovnicima kvarta, istraživačima povijesti grada te zaljubljenicima u stari Zagreb i njegove priče. Vjerujem da će tekstovi i stare fotografije kod mnogih stanovnika kvarta oživjeti sjećanja na dane njihovog djetinjstva i mladosti te na sve lijepe i ugodne trenutke koje nam ovaj kvart godinama pruža. Stručnoj i znanstvenoj zajednici neka ova monografija o kvartu Maksimirska naselja bude poticaj na daljnji rad kako se iznimno zanimljiva i bogata povijest ovog dijela grada ne bi zaboravila.

Nekoliko zanimljivih razmišljanja o monografiji:

Mladen Kušec: “Monografija profesora Jurčeva najbolji je i najvažniji zbir podataka koje, sad kad ih imamo, moramo znati, poštovati i voljeti. Pisana je da Koloniju ne zaboravimo i da sva sjećanja sačuvamo zauvijek.”

Višeslav Aralica: “Čak i kad nismo, za razliku od autora Antonija Jurčeva, starosjedioci kvarta, poželimo biti u jednome od onih vagona preuređenih za stanovanje, ili u jednoj od zgrada Željezničkog naselja, poželimo biti tu, u svome malenome dvorištu za ljetnih večeri ili na cesti prekrivenoj debelim snijegom. Biti tu sa svojim susjedima, poput jedne velike proširene obitelji.”

Velimir Srića: “Ova monografija je romantična enciklopedija kvarta Maksimirska naselja.”