Od teorije do butelje: Požeški studenti osvajaju vinsku scenu

Vinum Academicum

Sve popularniji vinski brend Vinum Academicum rezultat je predanog rada studenata i profesora Fakulteta turizma i ruralnog razvoja iz Požege.

Ova jedinstvena simbioza obrazovanja i vinogradarstva donosi na tržište vrhunska vina koja osvajaju nepca ljubitelja plemenite kapljice.​

U to smo se još jednom uvjerili na prezentaciji za predstavnike medija i struke, održanoj u zagrebačkom diWine Clubu, na kojoj su sudjelovali doc. dr. sc. Berislav Andrlić, prodekan za razvoj i poslovanje i Milan Paun, mag.oec, alumni Fakulteta i suradnik za poslovanje i nabavu.

Rasadnik budućih stručnjaka

“Na mnogim fakultetima studenti proizvode vino u sklopu nastavnog procesa, kao dio redovne edukacije. No Fakultet turizma i ruralnog razvoja jedini je u Hrvatskoj koji je vina nastala u nastavnom procesu brendirao i tržišno pozicionirao. Osim što se time stvaraju dodatni prihodi koji se vraćaju fakultetu, to je i važna prilika da studenti osjete okus prave tržišne utakmice i budu spremniji za realni sektor”, kazao je prodekan Andrlić

Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi pruža studentima jedinstvenu priliku da sudjeluju u svim fazama proizvodnje vina. Visoka stopa zaposlenosti diplomanata svjedoči o kvaliteti obrazovanja koje uključuje kolegije poput Vinogradarstva i vinarstva Hrvatske, Senzorske analize hrane i pića te Internacionalne kuhinje. Suradnja s fakultetima iz Francuske, Gruzije, Južnoafričke Republike, Kanade i Italije kroz Erasmus programe dodatno obogaćuje njihovo iskustvo.​ Valja napomenuti i kako su zanimanja u području enogastronomije STEM zanimanja u rastućem turističkom sektoru.

Pod budnim okom svojih mentora studenti prolaze sve faze proizvodnje vina – od sadnje u vinogradu do buteljiranja. Na površini od 7 hektara uzgajaju 12 internacionalnih sorti vinove loze, uključujući graševinu, chardonnay, merlot i syrah, a vina su unazad nekoliko godina pronašla svoje mjesto na tržištu, nudeći izvrsnu vrijednost za novac.​

“Od samih početaka Fakultet njeguje praktična znanja, te nam je glavni cilj pripremiti studente za stvaran život i budući posao. Zapošljivost studenata je visokih 80 posto, što govori o tome da studenti FTRR na svoje prve poslove dolaze sa dobrom podlogom te da je riječ o edukaciji koja popunjava ogromnu tržišnu prazninu koja je najveća boljka današnjeg turističkog i ugostiteljskog sektora. 30 posto naših studenata je iz Požeško-slavonske županije, preostalih 70% dolazi iz svih krajeva Hrvatske, uključujući Zagreb i otoke”, ispričao je alumni fakulteta Milan Paun.

“Akademska vina Zlatne doline proizvedena su u nastavnoj bazi Fakulteta ruralnog razvoja u Požegi koji djeluje u okviru Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Objekt u sadrži prostore vinskog podruma, spremišta vina, kušaonice, prostorija za smještaj poljoprivredne mehanizacije i priključaka, gnojiva, pesticida, kao i nastavne prostore, učionice, kabinete, praktikume i degustacijske dvorane. Izravno je fizički i funkcionalno povezan s nastavnim poligonom višegodišnjih 7 ha nasada vinograda. Cjelokupno poljoprivredno gospodarstvo i prodaja vina je organizirana u okviru spin off poduzeća Vinum Academicum d.o.o. što je trend današnjeg poduzetništva na razvijenim europskim tržištima. 12 uzgojenih sorti daju široku lepezu za uživanje i sljubljivanje sa autohtonim jelima koja se izučavaju na studiju Turizma i Enogastronomije u Požegi”, pojasnio je Andrlić

Degustacija vina i predstavljanje knjige

Tijekom prezentacije u diWine Clubu, posjetitelji su imali priliku kušati tri etikete Vinum Academicum: Chardonnay, Graševinu Academia i Merlot. Osim za kušanje vina, bila je to prilika i za predstavljanje knjige “Graševina – kraljica Slavonije”, nastale kao rezultat međunarodnog projekta, a čiji je jedan od autora upravo Berislav Andrlić. Ova publikacija dodatno osvjetljava značaj graševine u slavonskom vinogradarstvu i kulturi, a sjajna vijest je i da je dostupna u digitalnom obliku.

Chardonnay, moćnik među bijelim vinima Vinum Academicuma, svojom slamnato žutom bojom dominira u čaši. Njegovan je dvanaest mjeseci na finom talogu u bačvama Slavonskog hrasta. Harmoničan spoj voćnih aroma i drveta daje poseban ugođaj za osjetila mirisa i okusa.

Graševina Academia, šampion Festivala Graševine u Kutjevu, slamnato žute boje s blagom zelenkastom nijansom. Miris upućuje na zelenu jabuku, limun i limetu koji savršeno prate vaniliju uz nježni dodir slavonske hrastovine. Vino u ustima daje raskoš svježine u kombinaciji sa nježnom slasti, kremasto i zaobljeno, a opet moćnoga tijela i dužeg aftertastea.

Merlot, uzgojen od grožđa sa južnog obronka parka prirode Papuk, maceracijom dobiva intenzivno rubin crvenu boju. Ugodnog mirisa sušenih šljiva, crnog ribiza i prezrelih jagoda. Karakterističnog okusa, snažnh alkohola i zaobljenih tanina. Dozrijevanje se odvilo u hrastovim bačvama.

Dizajn Vanje Cuculića

Vizualni identitet etiketa Vinum Academicum djelo je renomiranog dizajnera Vanje Cuculića. Sva vina krase motivi Rudinskih glava – kamenih konzola s isklesanim ljudskim likovima iz srednjeg vijeka, koje se čuvaju u Gradskom muzeju Požega. Oni simboliziraju povezanost s poviješću i tradicijom požeškog kraja, jer su upravo Rudine položaj prvih vinograda Požeštine.

Kutjevačko vinogorje, smješteno na južnim obroncima Krndije i Papuka, jedno je od najprestižnijih vinorodnih područja u Hrvatskoj. Povoljni klimatski uvjeti, mineralno bogato tlo i tradicija vinogradarstva koja seže još od rimskog doba čine ovo područje idealnim za vinogradarstvo, vinarstvo i vinski turizam.

Brand Vinum Academicum dokaz je da je moguće uspješno spojiti akademsko znanje s praktičnim iskustvom, stvarajući vina koja odražavaju bogatstvo slavonske vinogradarske tradicije i inovativnost novih generacija vinara.

Foto: Arhiva FTRR i Irena Lučić