Na koliko stupnjeva treba grijati pojedine prostorije u stanu tijekom zime? Ove brojke bi vas mogle iznenaditi!

Foto: Freepik

strong>Troškovi za grijanje u najhladnijim zimskim mjesecima predstavljaju znatnu stavku u mjesečnim životnim troškovima svake obitelji.

To je razlog, ne samo da prilikom kupnje odabirete energetski učinkovitije uređaje, već da te uređaje i dobro održavamo, ali i da energiju ne rasipamo.

Ne rasipanje energije postiže se prije svega održavanjem odgovarajućih temperatura u svakoj od prostorija stana.

HEP je na svojim stranicama objavio preporuku u kojoj stoji da je za hodnik primjerena tempratura 14 – 17 °C, za spavaću sobu 17 °C, kuhinju 17 – 21 °C, radnu sobu 17 – 21 °C, dnevni boravak 20 – 23 °C, a za kupaonicu 23 °C.

Nemojte pregrijavati stambeni ili poslovni prostor. Optimalna temperatura u grijanim prostorijama je 20 ˚C. Za svaki stupanj više utroši se 6 % više energije.

Prostorije prozračujte redovito, ali ne duže od 10 minuta. Na taj način će se sačuvati toplina akumulirana u zidovima i namještaju te će nakon provjetravanja vaš stambeni ili poslovni prostor uskoro biti topao kao i ranije. Ugradnjom sobnog termostata možete smanjiti troškove za grijanje od 7-15 %. Programirajte termostat tako da za vrijeme noći ili dok ste izvan kuće, temperaturu postavite na nižu vrijednost, preporučuje HEP.

Provjerite raspore na prozorima vašeg doma. Ako postoje, treba ih zabrtviti. Nebrtvljeni raspori na prozorima uzrokuju velike gubitke energije.

Prilagodite garderobu godišnjem dobu kako prostor ne bi dodatno grijali radi postizanja osjećaja ugode.

Koristite tepih – iako većini služi kao dekoracija, zimi itekako može imati važnu ulogu. Kada grijete dom oko 10 % topline gubi se kroz podove. No, ako imate deblji tepih, uspjet ćete zadržati dio topline u prostoriji.

Radijatori ne smiju biti zaklonjeni zavjesama i namještajem. Sušenjem rublja na radijatoru praktički prekidate grijanje. Pokriven i zaklonjen radijator je izoliran i nema pravog učinka.