MINI POTICE: Tradicionalni slovenski kolač u modernoj varijanti

MINI POTICE: Tradicionalni slovenski kolač u modernoj varijanti
Foto: akm

Potica je tradicionalno slovensko pecivo od razvaljaneg dizanog tijesta. Priprema se s različitim nadjevima i u različitim oblicima (kalupima), s glatkim ili rebrastim obodom.

U novije doba popularne su mini potice koje se pripremaju za prigodne domjenke kako bi ih se jednostavno konzumiralo kao jedan ili dva zalogaja. Želja je da se tradicija konzumiranja domaćih, tradicionalnih slastica nastavi i u što većoj mjeri istisnu raznorazna lisnata tijesta i proizvodi sa nepoželjnim aditivima.

Mini potica je po sastavu tijesta i nadjeva identična savijačama uobičajene veličine.

Sastojci za tijesto:

▪ 1 kg brašna(tip 400),
▪ 10 dag maslaca,
▪ 10 dag šećera,
▪ 2 cijela jaja,
▪ 4 žutanjka,
▪ 4 dl mlijeka (ovisno o potrebi),
▪ prstohvat soli, korica limuna, rum

Priprema tijesta:

Prvo pripremimo kvasac tako da izmrvimo kockicu kvasca, malo mlijeka i šećera.
U posudu stavimo brašno i sol, dodamo šećer, jaja, limunovu koricu i 1 do 2 jušne žlice ruma.
Preostalom mlijeku dodajemo rastopljeni maslac i istovremeno sa naraslim kvascem dodajemo brašnu te zamijesimo glatko tijesto koje se mora dizati pola sata.

Ako pripremamo klasičnu poticu, tijesto lagano razvaljamo, namažemo nadjevom (nadjev treba biti iste temperature kao i tijesto).
Savijaču polažemo u kalup za pečenje, tijesto na nekoliko mjesta piknemo drvenom čačkalicom, i ostavimo da se tijesto diže.
Prije stavljanja potice na pečenje, namažemo je razmućenim jajem.
Poticu pečemo 1 sat, na 180° C (ovisno o veličini).

Ako pripremamo mini potice, razvaljano tijesto izrađeno prema osnovnom receptu podijeli se na komade veličine cca 10×10 cm i ispuni sa željenim nadjevom, savija i zatim peče u formama za mafine ili slično. Nakon što su mini potice ispečene, šećere se šećerom u prahu i režu na šnite kao i uobičajene savijače.

MINI POTICE: Tradicionalni slovenski kolač u modernoj varijanti
Foto: akm

Nadjev:

Nadjev od oraha: Karameliziramo šećer (20 dag) na maslacu (15 dag), i zalijemo ga s vrućim slatkim vrhnjem (2 dcl). Karameliziranoj smjesi dodamo mljevene orahe (80-10 dag) i začine po okusu (sol, cimet, vaniliju i limunove korice) te snijeg od bjelanjka sa 2 do 3 žlice šećera.

Nadjev od maka: Na slatkom vrhnju skuhamo mljeveni mak, dodamo šećer i začine po okusu (sol, limunova korica, cimet), 2 do3 žlice kiselog vrhnja i snijeg od 1 bjelanjka sa 1 do2 žlice šećera.

Nadjev od rogača: Mljeveni rogač (40 dag) zakuhamo na mlijeku (1/2 l), dodajemo med (4 do5 žlica), zatim smiksane kuhane jabuke (2 do 3 dcl), kiselo vrhnje (2 do 3 žlice), snijeg od 2 bjelanjka sa šećerom (2 do 3 žlice) i začine po ukusu (sol, limunova korica, vanilija i cimet)

Nadjev od estragona (pehtrana): Miksamo maslac (15 dag) , šećer (20 dag) i 2 do 3 žutanjka, dodamo začine po ukusu, kravlju skutu (15 do 20 dag) i usitnjen estragon (pehtran) (5 do 10 dag).

Nadjev od jabuka: Šećer (20 dag) karameliziramo na maslacu (10 do15 dag), dodajemo oguljene i sitno na ploške ili kockice narezane jabuke (60 do 80 dag), kandiranu i na sitno izrezanu narančinu koricu, cimet i vaniliju.

Nadjev od suhih šljiva: Suhe šljive (50 do 60 dag) skuhamo u crvenom vinu, šećerimo po ukusu, dodamo cimet i smiksamo u gustu smjesu za namaz.

Za ovaj recept zahvalni smo Vijeću slovenske nacionalne manjine Grada Zagreba