KVALIFIKACIJE ZA OI U TOKIJU: Hrvatska pobijedila Tunis!

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je Tunis u 3. kolu olimpijskih kvalifikacija u Montpellieru 30:27 i napravila još jedan važan korak ka Tokiju. Za definitivni odlazak na svoje šeste Olimpijske igre treba joj pobjeda ili remi Francuske protiv Portugala u posljednjem susretu dana.

Još samo jedan scenarij povoljan je za Hrvatsku, ali je on malo vjerojatan, a to je da Portugal dobije Francusku s osam ili više pogodaka razlike.

HRVATSKA: I. Pešić 1/2, M. Šego 9/35, M. Marić 4/6, D. Duvnjak 2/3, Z. Horvat 7/8, I. Karačić 0/1, M: Štrlek -/-, I. Čupić 1/2, Ž. Musa 1/1, M. Mamić 0/3, L. Šebetić 0/5, L. Cindrić 2/2, D. Mandić 9/10, K. Kozina -/- , I. Martinović 1/3, D. Pavlović 3/3 Izbornik: Hrvoje Horvat

TUNIS: M. Maggaiz 0/1, M. Soussi 9/38, G. Ben Ghali 2/2, R. Majdoub 0/2, R. Fekih -/-, A. Bannour 2/4, R. Souid 1/1, W. Mzoughi 2/2, O. Boughanmi 6/7, Y. Maaref 3/4, I. Rzig 1/3, G. Toumi 2/2, I. Jbeli 2/4, M.A. Darmoul 1/3, O. Jaziri 3/6, A. Ben Abdallah 2/2 Izbornik: Sami Saidi

Hrvatski izbornik nije ništa mijenjao i osvježavao momčad, premda je na to imao pravo nakon iscrpljujućeg i teškog susreta s Portugalom. Protiv Tunisa je startna sedmorka bila sljedeća: Marin Šego na vratima, David Mandić i Zlatko Horvat na krilima, Marino Marić na crti, te na vanjskim pozicijama Marko Mamić, Luka Cindrić i Ivan Martinović. U obrani su ulazili Domagoj Duvnjak i Željko Musa.

Treba reći da je u ranoj fazi utakmice obrana 6-0, djelovala sjajno. Tunis nam je prvi pogodak zabio nakon nepunih pet minuta igre. Promašili su naši nekoliko čistih prilika i propustili priliku da stvore veliku prednost već u prvih deset minuta.

Tako su dosta lako dali Tunižanima priliku ne samo da stignu do izjednačenja, nego i vodstva (4:6). Nakon što je Hrvatska imala tri pogotka razlike (4:1). Drugim riječima napravili su niz od 5:0. Vodili su Tunižani sve do 23-će minute. U međuvremenu Marin šego i Ivan Pešić svaki obranili po jedan sedmerac i vratili nas u utakmicu.

Napadački je svoj vrlo dobar doprinos dao Domagoj Pavlović i Hrvatska je pet minuta prije kraja prvoga dijela imala plus tri 12:9. Nažalost u tom ritmu nismo završili poluvrijeme jer smo s nekoliko tehničkih pogrešaka i loših udarca opet dali priliku Tunisu da se vrati u utakmicu i izjednači na 12:12 , 48 sekundi prije predaha. Ipak pogotkom Marina Marića u posljednjoj sekundi otišli su naši u svlačionicu s minimalnom prednošću 14:13.

S tri brza i lagana pogotka na početku drugoga poluvremena odvojili su se naši rukometaši na četiri razlike i konačno mogli opustiti i igrati bez grča. Tunisu je ponovno trebalo pet minuta za prvi pogodak u nastavku. Naša je obrana ponovno podsjetila na izdanje od susreta s Portugalom.

Što god da su pokušali Tunižani imali smo rješenje. Ono što bi eventualno prošlo zaustavljao je Marin Šego. U 41. minuti Hrvatska je već imala sedam pogodaka viška 22:15. Na ulasku u posljednjih deset minuta prednost Hrvatske bila je osam pogodaka.

Briljantan je u tim trenucima bio David Mandić koji je pogađao iz svih pozicija. Na kraju je dao devet pogodaka od deset pokušaja. I onda naši kao da ne mogu i ne žele završiti utakmicu bez drame.

Ponovno su Tunisu dopustili da poveže pet pogodaka u nizu i utakmicu dovedu gotovo u vode neizvjesnosti, jer pet minuta prije kraja bilo je samo 27:24. Ipak uspjeli su se naši smiriti, i s tri pogotka za redom pobjegli u zonu sigurnosti od pet razlike. Završilo je na kraju s plus tri 30:27.

Hrvatska je dakle napravila ono što se od nje očekivalo. Nakon Portugala dobila je i Tunis i sada joj ostaje da čeka rasplet susreta Francuska – Portugal. Dobije li ili igra neodlučeno domaćin s Portugalom u Tokio idu Francuska i Hrvatska. Pobijedi li pak Portugal Francusku do sedam razlike, dalje idu Francuska i Portugal. Svlada li pak Portugal Francusku s osam i više pogodaka na olimpijske igre putuju Portugal i Hrvatska.