Je li uspio pilot-projekt suzbijanja tigrastih komaraca u Zagrebu? Evo što kažu stručnjaci

Foto: Pixabay

Prije godinu dana, na zagrebačkom području proveden je pilot-projekt suzbijanja tigrastih komaraca korištenjem sterilnih jedinki iste vrste.

HRT je provjerio je li projekt urodio plodom, odnosno ima li ove godine u Zagrebu manje komaraca u odnosu na lani.

Invazivni tigrasti komarac prvi je put u Hrvatskoj pronađen prije 20 godina. Do danas se udomaćio, nalazi se najčešće u vodama stajaćicama, u dvorištima i vrtovima. Aktivan je tijekom cijelog dana, a građane najviše ‘gnjavi’ ljeti. Kako bi se njihov broj smanjio, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar prošle je godine u lipnju proveo pilot-projekt – na području zagrebačkog Cvjetnog naselja. Tijekom dva tjedna pustili su 100 tisuća sterilnih mužjaka, laboratorijski uzgojenih, uvezenih iz Italije.

“Nakon prvog tjedna ispuštanja sterilno je bilo približno 11 posto jaja, a nakon samo dva tjedna nakon ispuštanja zabilježili smo približno 58 posto sterilnih jaja što je zaista dobar rezultat”, naglasila je Ana Klobučar, dr. sc. biologije, Služba za epidemiologiju NZJZ dr. Andrija Štampar.

Za projekt je izdvojeno 10 tisuća eura. Je li taj novac bačen u vjetar ili sad ipak imamo manje komaraca – mišljenje stanovnika Cvjetnog naselja je podijeljeno.

U tvrtki koja se bavi suzbijanjem komaraca na području grada Zagreba, kažu nam da postoje dva vrlo učinkovita načina kojima se smanjuje broj tih upornih krvopija.

“Najučinkovitije je preventivno djelovanje protiv larvi koje se radi cijelu godinu i adulcitivni tretman koji se radi u šestom mjesecu ili sedmom mjesecu s obzirom na njihovu brojnost na temelju monitoringa gdje idemo s vozilima u pokretu gdje se aerosolom ruše komarci”, rekao je Josip Palaversa, dr. vet. med., predstavnik tvrtke za suzbijanje komaraca.

Sterilni komarci u svijetu se koriste kao jedna od bioloških metoda kojoj je cilj dopuniti druge metode suzbijanja komaraca, ali bez uporabe insekticida. Naime, parenjem takvih komaraca s divljim ženkama nastaju jaja koja ne donose potomstvo. Ali potrebno je i dulje od godinu dana da bi metoda bila 100 posto učinkovita, objavio je HRT.