U Đurđevcu je održan 10. Fra Ma Fu festival – multimedijalni festival reportaže i reportera na kojemu su sudjelovali brojni novinari i novinarki iz Hrvatske, Srbije, BiH, Slovenije, Sjeverne Makedonije i Slovačke.
Na svečanom otvaranju u Kulturnom centru Đurđevac dodijeljene su nagrade za najbolje novinarske radove – reportaže, objavljene u hrvatskim medijima, medijima na hrvatskom jeziku u inozemstvu (novinama, internetskim portalima, televiziji i video kanalima), u 2023. godini. Na natječaj je pristigla 31 reportaža, a nagrade se dodjeljuju u tri kategorije: Lijepom našom, Širom svijeta i U fokusu.
Festival je posvećen slavnom reporteru i autoru scenarija za stripove, Franji Martinu Fuisu (Virovitica, 1908. – Plitvice, 1943.), novinaru i autoru besmrtnih reportaža o malim ljudima i njihovim velikim problemima čije je sudbine majstorski pretakao u pitke članke. Pisao je novele i romane, bio nesuđeni redatelj prvog hrvatskog cjelovečernjeg igranog filma, napisao je i scenarij za kazališnu predstavu, bio je začetnik turističke reportaže u našem tisku, pisao o dalekim nepoznatim mjestima, a u kinodvoranama držao predavanja o krajevima koje je proputovao. Svoje prve uratke u novinama potpisivao je pseudonimom Fra Ma Fu.
AI je tu, hoće li pomoći novinarima?
Središnja tema ovogodišnjeg Festivala je Umjetna inteligencija (AI) u reportaži. Uz modeliranje Vinca Gazdika na okruglom stolu sudjelovali su Elena Lukić, novinarka i studentica Medija i odnosa s javnošću te Menadžmenta u kulturi i kreativnim industrijama, koja je nedavno obranila rad na temu zlouporaba deepfake tehnologije u Jugoistočnoj Europi, novinari Zoran Vitas (Večernji list), Drago Hedl (Telegram) i Budimir Žižović.
Raspravljali su o tome zašto je važno znati kako se u korak s razvojem novih tehnologija mijenja način komuniciranja, s kakvim etičkim pitanjima susrećemo upotrebljavajući umjetnu inteligenciju, koliko im stvarno pomaže u poslu, trebaju li se brinuti da će im zamijeniti posao i može li umjetna inteligencija napisati dobru, zanimljivu, intrigantnu i punokrvnu reportažu kada se zna da je reportaža najsloženija novinska forma, na granici literature.
Također su predstavljeni i projekti “NEWAVES – oporavak radija i jačanje medija zajednice u područjima niske gustoće naseljenosti” i “VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije” Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka čiji studenti su i ove godine sudjeli u na festivalskoj novinarskoj radionici.
Nagrađeni film, fotografije i knjige
Na Festivalu je prikazan i dokumentarni film Brat autora Vanje Stokić i Ajdina Kambera iz BiH koji je u manje u godinu dana od premijere, u prosincu 2023., do sada prikazan na više od 30 filmskih i ljudskopravaških festivala u Africi, Aziji i Europi osvojivši tridesetak nagrada ali i posebno priznanje za doprinos novinarstvu, u organizaciji Kluba novinara Banjaluka.
Naravno, bez dobre fotografije, novinarstvo ne može, pa smo vidjeli i dvije izložbe fotografija fotoreportera Glas Slavonije, Rock&Rat Zorana Jačimovića i Veliki požar u Osijeku Gojka Mitića i Brune Jobsta, a predstavljanjene su čak tri knjige vezane za život i djelo Franju Martina Fuisa – zbirka njegovih pjesama po izboru Veljka Krulčića, slikovnica Marine Mađarević i Anje Duršot i monografija Maurović: Od Mula do Mula Veljka Krulčića o kojima su govorili Olga Vujović, Božica Jelušić i Davor Šunk.
Održana je i promocija knjige Umjesto kave/izabrani blogovi o netemama 2016.-2023. Božice Brkan, a fotograf Šime Strikoman snimio je svoju 922. Milenijsku fotografiju u Starom gradu Picoka.
Festival uz Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje iz Virovitice (SINKO), kao nositelj projekta organiziraju ogranci Hrvatskog novinarskog društva Virovitičko-podravske i Bjelovarsko-bilogorske županije Ogranak Glasa Slavonije i Zbor turističkih novinara uz potporu Ministarstva kulture i medija, Grada Đurđevca i Turističke zajednice Grada Đurđevca.