Mnogi od nas žele imaju biljke u svom domu jer biljke su pravi ukras, ali i lijep hobi. A jeste li znali da ta ljubav prema biljkama može značajno pomoći u poboljšanju kvalitete zraka koji udišemo?
Stručnjaci za hortikulturu kažu da postoji pet biljaka koje bi gotovo svatko trebao imati u svom domu, pogotovo kada je zrak manje čist, piše portal krstarica.com.
Engleski bršljan
Engleski bršljan vam je možda poznatiji kao puzavica na mnogim zidovima i na drveću u parkovima, ali NASA tvrdi da je to najstarija sobna biljka koja kvalitetno pročišćava zrak.
Dobro rastu u malim posudama, a lako se razmnožavaju, u samo nekoliko dana. Engleski bršljan od toksina u prostoru uklanja formaldehid i benzen, navodi krstarica.
Spathiphyllum
Osim što su bogate zelenim listovima, imaju i bijele cvjetove koji izgledaju kao mini kale. Ne samo da oplemenjuje prostor, spathiphyllum spada u biljke koje dobro pročišćavaju zrak u prostoru.
Karakteristično za ovu biljku je da se može uzgajati i u nedostatku sunca, te ne zahtijeva posebnu njegu. Sve što je zalijevati ju jednom tjedno, a u proljeće dodati malo gnojiva kako bi se potaknuo rat biljke i cvijeća. Uklanja benzen, ugljikov monoksid, formaldehid, trikloretilen i ksilen iz zraka.
Benjamin
Ova biljka potječe iz jugoistočne Azije i uzgaja se uglavnom u zatvorenom prostoru. Ovisno o vrsti, može narasti više od dva metra u visinu.
Benjamin voli svjetlost, a potrebno ga je zalijevati jednom tjedno, kada se tlo potpuno osuši između dvije runde zalijevanja. Izvrstan je borac protiv toksina poput formaldehida, trikloretilena i benzena.
Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan latinskog naziva Chlorophytum comosum izvrstan je izbor za sve početnike u botanici. Ova biljka uspijeva na neizravnoj sunčevoj svjetlosti i preživljava u gotovo svim uvjetima. Poznato je da može preživjeti i na temperaturama od samo dva stupnja. Pročišćava zrak uklanjajući iz njega formaldehid i ksilen.
Fikus
Ova biljka, koja ima bordo stabljiku, potječe iz Indije. Vrlo je izdržljiva i voli svjetlost. Fikus zimi treba zalijevati dva puta tjedno, dok je ljeti dovoljno jednom. Eliminira ksilen, benzen, formaldehid i trikloretilen iz zraka.