Drugog dana službenog posjeta Mađarskoj predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je HOŠIG – Hrvatsku osnovnu školu, gimnaziju, vrtić i đački dom u Budimpešti.
Nakon prigodnog literarnog i plesnog programa kojeg su izveli učenici škole, predsjednik Milanović rekao je predstavnicima hrvatske zajednice i samouprave u Mađarskoj i učenicima kako “vidi da su svjesni svojeg hrvatskog identiteta, ali da se isto tako vidi da vole i da su privrženi svojoj domovini, Mađarskoj”.
Za hrvatsku i mađarsku kulturu predsjednik Milanović rekao je da je zajednička europska i kršćanska kultura bazirana na tradiciji te predstavnicima hrvatske zajednice u Mađarskoj poručio da čuvaju i njeguju taj odnos. “Mađarska nam je bila pri ruci i pomagala nam je kada nam je bilo teško. A bilo nam je jako teško jer 90-ih godina Hrvatskoj nije nitko pomagao. U takvoj situaciji malo tko je mario za Hrvatsku, a među onima koji su bili tu da nam pruže pomoć su bile mađarske vlasti“, rekao je predsjednik Milanović te podsjetio kako je na sahranu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana došao mađarski premijer Viktor Orbán.
“Viktor Orbán je bio valjda jedan od dvoje ljudi koji se odvažio doći na sahranu predsjednika Tuđmana. Nije došao nitko, što je bio prilično ružan potez prema Hrvatskoj. To je gesta, možda nije najvažnija na svijetu, ali to se pamti“, rekao je.
“Razlikujemo se, mislim na politiku i neke poglede na svijet. Ali, moramo shvatiti i prihvatiti – ako Europu doživimo kao zajedničko naselje koje ima svoje gabarite i prostore ponašanja – da u toj zajednici mi imamo svoju kuću – hrvatsku, a Mađari i druge nacije imaju svoju kuću. Mi u njihovu kuću ne ulazimo i ne provjeravamo u kakvom je stanju. Gledamo je onako kako se gleda nešto što je tuđe, kako se gleda druga suverena država. Isto tako očekujemo, odnosno ne dopuštamo da se u naše poslove drugi previše miješaju. Samo takav odnos uzajamnog poštovanja, razumnog i hladnog odnosa, a opet prijateljstva, dopušta da Europska unija zaista funkcionira. Nametanje sila – to ne funkcionira“, zaključio je predsjednik Milanović.
Hrvatski vrtić, osnovna škola, gimnazija i đački dom (HOŠIG) u Budimpešti istaknuta je odgojno-obrazovna ustanova i kulturno-prosvjetno središte hrvatske zajednice u Mađarskoj koja će ove godine obilježiti 30 godina samostalnog djelovanja. Temeljna zadaća HOŠIG-a je njegovanje i očuvanje hrvatskoga jezika i kulture u Mađarskoj te povezivanje s matičnom domovinom. Školu pohađaju ne samo učenici iz Budimpešte, nego i iz drugih mjesta u Mađarskoj u kojima žive Hrvati, pa i pripadnici hrvatske manjine vojvođanskih Hrvata. U tekućoj školskoj godini vrtić pohađa 35 djece, osnovnu školu 83 učenika, a gimnaziju 73 učenika.
Nakon prigodnog literarnog i plesnog programa učenika HOŠIG-a, predsjednik Milanović obišao je školu u pratnji ravnateljice škole Anne Gojtán.