ZNANTVENI SKUP U HAZU: Dan planeta Zemlje – očuvanje prirodnih dobara

Planet Zemlja
Foto: Pixabay

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti obilježit će Dan planeta Zemlje znanstvenim skupom Dan planeta Zemlje – očuvanje prirodnih dobara u petak 21. travnja 2017. u 9.30 sati u palači HAZU u Zagrebu, Trg Nikole Šubića Zrinskog 11.

Nakon uvodne riječi akademika Zvonka Kusića, predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, i pozdravnih govora prof. dr. sc. Pave Barišića, ministra znanosti i obrazovanja i prof. dr. sc. Damira Borasa, rektora Sveučilišta u Zagrebu, prigodna izlaganja održat će akademik Igor Anić, akademik Ferdo Bašić, akademik Franjo Tomić, akademik Mirko Zelić i doc. dr. sc. Zoran Turza.

Moderator skupa bit će akademik Velimir Neidhardt, potpredsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Život čovjeka, kao i svaki drugi oblik života na planetu Zemlji, ne bi bio moguć bez šuma, tla i vode. Zato su to najvrednija bogatstva hrvatske prirodne riznice. Šume su jedino obnovljivo prirodno bogatstvo hrvatskog naroda. Odlikuje ih iznimna raznolikost i prirodnost, koje su posljedica zemljopisnog položaja, raznolikih stanišnih prilika i pravilnog načina gospodarenja.

Kao naslijeđe baštinjeno od prethodnih naraštaja, tlo je pravi dragulj nacionalne riznice.

Značajka mu je da sporo nastaje i brzo nestaje, pa se prema njemu valja odnositi s osjećajem odgovornosti ne samo pred aktualnim naraštajima, već i pred onima koji dolaze, Voda je nezamjenjivo prirodno bogatstvo, pa lokalni, regionalni i globalni razvoj ovisi, i ovisit će u budućnosti, o raspoloživosti voda i njihovoj kakvoći.

Zbog urbanizacije te gospodarskog i općeg razvoja, šume, tla i vode sve su više ugroženi. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti zalaže se za jedinstven stav prihvatljiv svim opcijama (socijalnim, gospodarskim, ekološkim, vjerskim, političkim) da je održivo gospodarenje i djelotvorna zaštita šumskog bogatstva, tla i voda preduvjet skladnom i potrebnom, gospodarski, okolišno i socijalno prihvatljivom daljnjem razvoju Hrvatske.

Stoga je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti 2013. osnovala Odbor za zaštitu dobara od nacionalnog interesa sa zadaćom valoriziranja najvažnijih hrvatskih prirodnih i kulturnih dobara kako bi ih se moglo staviti u funkciju razvoja, što je jedan od najvažnijih i najdalekosežnijih Akademijinih pothvata u proteklo stoljeće i pol njezina postojanja.

Krajem 2016. Akademija je javnosti predstavila knjigu Hrvatska prirodna bogatstva – zaštita i odgovorni razvoj s opsežnim popisom i analizom prirodnih bogatstava od nacionalnog interesa te prijedlozima za njihovu zaštitu i racionalno iskorištavanje.