U Arheološkom muzeju otvara se izložba ‘Crkva i zvono svetog Tome u Puli’

U Arheološkom muzeju otvara se izložba 'Crkva i zvono svetog Tome u Puli'

U Arheološkom muzeju u Zagrebu sljedećeg tjedna će se otvoriti gostujuća izložba “Crkva i zvono svetog Tome u Puli”.

Tijekom radova na adaptaciji zgrade Arheološkog muzeja Istre u Puli, u proljeće 2017. godine, u dvije podrumske prostorije, pronađena su dva brončana zvona zakopana na dubini od dvadesetak centimetara ispod hodne površine.

Izložbom i popratnim katalogom Crkva i zvono svetog Tome u Puli predstavlja se jedno zvono, tj. ono koje je pripadalo crkvi svetog Tome u Puli. Izradio ga je 1425. godine majstor Salvator iz poznate venecijanske zvonoljevačke obitelji Campanato. Na zvonu je prikazan sveti Toma apostol. Sačuvan je i reljefni znak majstora, koji je garantirao kvalitetu kao i natpis: MCCCCXXV • SALVATOR • ME FECIT (Godine 1425. Salvator me učinio).

Štovanje svetog Tome – nebeskog zaštitnika Pule izvire još iz ranokršćanskoga doba, kao izraz duhovnih vrijednosti, tradicije i povijesti grada. Crkva svetog Tome apostola nalazila se između katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije i ulice Pietra Kandlera, a njeni skromni nadzemni ostaci bili su vidljivi još 1812. godine. Godine 1860. pronađen je oltarni grob iz kojega su danas očuvana samo dva relikvijara koji se danas nalaze u Muzeju povijesti umjetnosti u Beču (Kunsthistorisches Museum). Tijekom II. Svjetskog rata dokumentirana je jednostavna dvoranska crkva, kojoj je dograđen polukružni prezbiterij s višebojnim ranokršćanskim podnim mozaikom.

U blizini su tada pronađeni i ulomci mramornih tranzena od oltarne pregrade koji se danas nalaze u Arheološkom muzeju Istre. Vremenom je crkva svetog Tome apostola prepuštena zaboravu, a ostaci njenog svetišta su ostali skriveni ispod župnog dvora.

Svečano otvorenje izložbe održat će se u srijedu, 6. ožujka 2019. godine u 12 sati, a ostat će otvorena za posjetitelje od 6. ožujka do 28. travnja.