SVEČANOST U HNK: Dodijeljene jubilarne Nagrade hrvatskog glumišta

alet 'Gospoda Glembajevi'
Balet ‘Gospoda Glembajevi’ / Foto: HNK

U Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu u petak je održana jubilarna 25. dodjela Nagrade hrvatskoga glumišta pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, te pod redovitim pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i pokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore.

Nagrade za najbolje predstave pripale su dramskoj predstavi “Črna mati zemla” Zagrebačkog kazališta mladih, predstavi za djecu i mlade “Sherlock Holmes” Zagrebačkoga kazališta mladih, baletu “Gospoda Glembajevi” Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu te opera “Otello” Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Nagrada za najbolju režiju dramske predstave pripala je Dori Ruždjak Podolski za režiju predstave “Črna mati zemlja” Zagrebačkog kazališta mladih, za najbolje dirigentsko ostvarenje u operi Filipu Pavišiću za dirigiranje opere “Tosca”  u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku te za najbolje koreografsko ostvarenje u baletu Leu Mujiću za koreografiju “Gospode Glembajeva” u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

DOBITNICI NA 25. DODJELI NAGRADA HRVATSKOGA GLUMIŠTA

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području dramske umjetnosti: glumici ZDENKI HERŠAK

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području operne umjetnosti: maestru VLADIMIRU KRANJČEVIĆU

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti: Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi ARTERARIJ za autorski projekt “Pogledaj me”

NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA  IZ PODRUČJA DRAMSKE, RADIJSKE I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI

Najbolja dramska predstava u cjelini:
ČRNA MATI ZEMLA Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolje redateljsko ostvarenje u drami:
DORA RUŽDJAK PODOLSKI za režiju predstave “Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glavna ženska uloga u drami:
JASNA ANČIĆ za ulogu Žene u predstavi “Ostavljam te” prema motivima Edwarda Albeeja “Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnoga  kazališta Zadar

Najbolja glavna muška uloga u drami:
BORKO PERIĆ za ulogu Frane u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Najbolja sporedna ženska uloga u drami:
URŠA RAUKAR za ulogu Bake u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja sporedna muška uloga u drami:        
SINIŠA POPOVIĆ za ulogu Nikole u predstavi “Ljudi od voska”  Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji  Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje glumice do 28 godina:
ANA MARIJA VESELČIĆ za ulogu u predstavi “Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i produkciji Kazališta Playdrama iz Splita uz produkcijsko sudjelovanje Gradskog kazališta mladih Split

Izuzetno ostvarenje glumca do 28 godina:
ROBERT BUDAK za ulogu u predstavi “Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba

Najbolja lutkarska predstavu ili predstava za djecu i mlade:
SHERLOCK HOLMES Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glumica u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade:
ANJA ĐURINOVIĆ za ulogu u predstavi “Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Najbolji glumcac u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade:
SINIŠA NOVKOVIĆ za ulogu u predstavi “Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

Najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolja dramatizacija, adaptacija, dramaturška obrada teksta ili dramaturgija predstave
HRVOJE IVANKOVIĆ za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te IVICA BOBAN za dramaturšku obradu teksta “Marin Držić – Viktorija od neprijatelja” premijerno izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama

Najbolje  glumačko ostvarenja  u radio  drami (dodjeljuje se  bijenalno svake  neparne  godine):
OZREN GRABARIĆ za ulogu u radio  drami “Mrtve duše, 3. dio” Nikolaja Vasiljeviča Gogolja

Najbolje  redateljsko ostvarenje u TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine):
GORAN KULENOVIĆ za režiju TV serije “Crno – bijeli svijet”  (2. sezona – 1. epizoda);

NAGRADE ZA NAJBOLJA SCENOGRAFSKA I KOSTIMOGRAFSKA OSTVARENJA U DRAMI, OPERI ILI BALETU 

Najbolja kazališna scenografija:
DINKA JERIČEVIĆ u operi “Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku

Najbolja kazališna kostimografija:
MANUELA PALADIN ŠABANOVIĆ u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA  IZ PODRUČJA OPERNE UMJETNOSTI

Najbolja operna predstava u cjelini:
OTELLO Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

Najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje u operi:
FILIP PAVIŠIĆ za dirigiranje opere “Tosca” Giacoma Puccinija u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku

Najbolja ženska uloga u operi:
LANA KOS za ulogu Elvire u operi “Ernani” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu

Najbolja muška uloga u operi:
LJUBOMIR PUŠKARIĆ za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi “Don Carlo” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija, u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje u operi umjetnika do 30 godina:
MATIJA MEIĆ za ulogu Figara u operi “Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA  IZ PODRUČJA BALETNE UMJETNOSTI

Najbolja baletna predstavu u cjelini:
GOSPODA GLEMBAJEVI prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

Najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje u baletu:
LEO MUJIĆ za koreografiju i režiju baleta “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Najbolja ženska uloga u baletu:
IVA VITIĆ-GAMEIRO za ulogu Julije u baletu “Romeo i Julija” na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Najbolja muška uloga u baletu:
TOMISLAV PETRANOVIĆ za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu “Derviš i smrt” na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu 

Izuzetno ostvarenje u baletu umjetnika do 28 godina:
MARTA KANAZIR za ulogu Titanije u baletu “San Ivanjske noći” na glazbu raznih autora  u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

Komentari