PORUKA STRUČNJAKA: IT nije nužno trošak koji netko treba platiti, već moćan alat donosi boljitak!

srce-skup

Sveučilišni računski centar (Srce) od 23. do 25. svibnja, organizira dane e-infrastrukture koji su nastali spajanjem nekoliko tradicionalnih okupljanja korisnika Srca, a okviru njih upriličeno je niz tematskih rasprava, predavanja i radionica vezanih uz usluge Srca.

Radi se o temama zanimljivim znanstvenoj i akademskoj zajednici u Hrvatskoj.

Prvi dan događanja nosio je naziv “Znanost, obrazovanje i e-infrastruktura u sklopu kojeg su održane i dvije panel-rasprave: “Financiranje i održivost znanstvene e-infrastrukture” te “Načela i praksa otvorenosti u sustavu znanosti i obrazovanja u Hrvatskoj”.

Akademik Dario Vretenar, predsjednik Upravnog odbora Hrvatske zaklade za znanost kazao je na temu “Financiranja znanstvenih projekata i infrastrukture putem zaklade”, da je ne djelu neusklađeno finaciranje znanstvenih projekata. Osim toga, skupa oprema, nužna za izvođenje projekata, koja ima i svoj rok trajanja, kupuje se stihijski i ne održava se redovito.

Dubravko Kičić, izvršni direktor i predsjednik Uprave BIOCentra na Borongaju, kazao je da se e-infrastruktura ne koristi dovoljno na nacionalnoj razini. Bio-tehnologija u Hrvatskoj, kaže, postoji na sveučilištu, gdje se ponekad rade istraživanja radi istraživanja, bez jasnog tržišnog učinka, i korporativna bio-tehnologija, koja je suakladno potrebanma, više tržišno orijentirana.

Kičić se požalio da ne postoji strategija, koja bi odredila kuda želimo ići s ovom znanosti, jer ne može znanstveni istraživač na fakultetu, biti i voditelj tvrtke ili start-up. Nužno je da se opredijeli, iako je jasno da treba više povezati znanosti i gospodarstvo.

Zlatan Car, prorektor za informatizaciju Sveučilišta u Rijeci, kazao je na temu “E-infrastruktura kao temelj modernog Sveučilišta”, kazao je da IT nije nužno trošak koji netko treba platiti, već moćan alat koji na razini institucija donosi boljitak. Dakle, nužno je na upravljačkim razinama, riješiti tko će platiti struju za veće korištenje superračunala Bura, koje sad nije dostupno studentima.

Kako se čulo, sustavi za otkrivanje plagijata, što je velika boljka znanstvenih radova, dali su rezultate u samo tri mjeseca rada.

Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca, upozorio je da su domaći znanstvenici nisu dovoljno zastupljeni u europskim znanstvenim ustanovama. Osim toga, sveučilišta proizvode studente koji teško mogu biti e-znanstvenici, bez adekvatne e-infrastrukture u znanosti i viskom obrazovanju.

Prvi dan je svečano dodijeljena nagrada povodom Mjeseca eduroama.

Drugi i treći dan usmjereni su više na tehničke i operativne aspekte e-infrastrukture. Tako je drugi dan, u tematskoj skupini Gradimo hrvatski otvoreni i znanstveno-obrazovni oblak, istaknuta važnost računalnih resursa koje razvijamo u znanstvenoj i istraživačkoj zajednici te, kroz tematsku skupinu Interoperabilnosti informacijskih sustava u znanosti i visokom obrazovanju, ukazano na važnost informacijskih sustava.

Trećega dana stavit će se naglasak na još jedan važan aspekt – Digitalne repozitorije u sustavu znanosti i visokog obrazovanja.

U sklopu Dana e-infrastrukture održat će se i radionica “Islandora za programere”.

Cilj ovog događanja nije samo predstavljanje usluga Srca nego i aktivno sudjelovanje korisnika tj. zajednice kako u korištenju tako i u planiranju i izgradnji usluga koje Srce pruža sustavu znanosti i visokog obrazovanja. Međusobna razmjena znanja i iskustava jako su važna kako bi aplikacije i sustavi koji se oslanjaju na e-infrastrukturu bili što robusniji i efektivniji. Ovakva događanja dobra su prilika za iznošenje i razmjenu ideja. (M. Petković)

Foto: Srce