Na 7. redovnoj skupštini donesena i odluka o osnutku Zavoda za promet HAZU

hazu-skupstina

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti održala je u četvrtak 7. travnja svoju redovitu skupštinu na kojoj je predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić predstavio djelovanje Akademije u razdoblju od prethodne skupštine održane 17. prosinca 2015.

Među najznačajnijim Akademijinim aktivnostima u Zagrebu i još 14 hrvatskih gradova izdvajaju se skupovi posvećeni Ustavnom sudu, pravnoj zaštiti voda, zaštiti intelektualnog vlasništva, krizi Europske unije te etničkom i ustavnom patriotizmu, priopćeno je iz HAZU.

Održan je i 3. simpozij Apoptoza i novotvorine, 5. e-kongres Farmakoterapijski izazovi u endokrinologiji i dijabetologiji, simpozij Izazovi i smjerovi suvremenog istraživanja mozga te znanstveni skup Psihoanalitički modeli komunikacije u vremenu brzih promjena. Akademija je proslavila 120. godišnjicu rođenja Jakova Gotovca i 80. godišnjicu praizvedbe njegove najpoznatije opere Ero s onoga svijeta. Akademik Željko Reiner izabran je za predsjednika Hrvatskog sabora kao četvrti redoviti član Akademije na toj dužnosti u proteklih 70 godina. Hrvatska akademija svojom je izjavom reagirala na oslobađajuću presudu Haaškog tribunala Vojislavu Šešelju. S radom je počelo Znanstveno vijeće za obrazovanje i školstvo HAZU, a objavljen je i drugi broj Glasnika HAZU, u tiskanom i elektroničkom obliku.

Tradicionalna manifestacija Noć muzeja bila je posvećena Josipu Jurju Strossmayeru te je njeno otvorenje bilo održano u palači HAZU. Muzejsko-galerijske jedinice i Knjižnicu HAZU u Noći muzeja posjetilo je 10.595 građana, za 54 posto više nego 2015.

Akademik Kusić izrazio je zadovoljstvo opsegom i kvalitetom rada HAZU u prvim mjesecima 2016. i istaknuo da se Akademija time nastavila pozicionirati kao korektiv društva i glas razuma te kao vrhovni autoritet i savjest nacije.

“Najvažnija uloga Akademije je čuvanje identiteta nacije i davanje snažne poruke o jedinstvu nacije. Akademija ne samo da reagira, ona i inicira rješavanje problema te okuplja najbolje skupine i pojedince u društvu. Akademiju se sve više pita i citira, a u javni prostor dopiru njeni zaključci i ideje od prije nekoliko godina”, poručio je akademik Kusić.

Glavni tajnik HAZU akademik Pavao Rudan podnio je izvješće o Akademijinom radu u 2015. koje je opširno prikazano u Ljetopisu Hrvatske akademije za godinu 2015.

U 2015. je u Hrvatskoj akademiji održano ukupno 325 događanja, od toga od toga 123 znanstvena skupa, kongresa, simpozija i okrugla stola, 50 predstavljanja knjiga, konferencija za novinare, promocija programa i prikazivanja filmova, 38 predavanja, 30 izložbi, 42 posjeta delegacija i događanja vezanih uz međuinstitucijsku suradnju, 23 svečane sjednice, dodjele nagrada i koncerta te 12 skupština i 7 komemoracija.

Akademija se javnosti obratila s pet svojih izjava: o presizanjima srpske filologije, o presudi Međunarodnog suda pravde o tužbi Hrvatske protiv Srbije za genocid, o provedbi reforme obrazovanja, o prosvjedu branitelja te o rješavanju graničnog spora sa Slovenijom.

Održana su i brojna predavanja i znanstveno-stručni skupovi o dijagnostici, liječenju i prevenciji bolesti. Od najvažnijih Akademijinih aktivnosti u Zagrebu i još 14 hrvatskih gradova izdvajaju se skupovi posvećeni aktualnim pitanjima hrvatskog društva, kao što su migracije, poljoprivreda, zaštita potrošača, pravni položaj šuma i tla, uloga medija u izborima i zalihe nafte u Jadranu, a održan je i prvi znanstveni skup o položaju Roma u Hrvatskoj te skupovi o položaju znanosti u društvu. Sa Sveučilištem u Zagrebu HAZU je organizirao niz tribina na temu Inovacije i transfer tehnologije – poticaj gospodarskog razvoja Hrvatske, a održana je i rasprava o akademskoj zajednici i fondovima EU. HAZU je bio domaćin i pokrovitelj rasprave o budućnosti Europske unije održane u organizaciji Instituta za razvoj i međunarodne odnose i inicijative New Pact for Europe, kao i sedmog sastanka europskog Ministarskog odbora za okoliš i zdravlje.

U suradnji s Francuskom akademijom znanosti i Međuakademskom skupinom za razvoj (GID) Hrvatska akademija bila je domaćin konferencije akademija znanosti mediteranskih zemalja u Dubrovniku. S nekoliko manifestacija HAZU je sudjelovao u Festivalu Francuske u Hrvatskoj Rendes-vous.

S više prigodnih skupova u Hrvatskoj i inozemstvu proslavljeno je 200 godina od rođenja utemeljitelja Akademije biskupa Josipa Jurja Strossmayera, a HAZU je proslavio i stotu godišnjicu rođenja svojega nekadašnjeg predsjednika akademika Ivana Supeka te akademika Marijana Matkovića. HAZU je bio domaćin i međunarodnog znanstvenog skupa posvećenog 300. godišnjici Sinjske alke i obrane Sinja 1715. Pod okriljem HAZU započele su pripreme za obilježavanje 450. godišnjice Sigetske bitke i pogibije Nikole Šubića Zrinskog 2016. U Knjižnici HAZU otvorena je Soba nobelovaca posvećena hrvatskim nobelovcima kemičarima Lavoslavu Ružički i Vladimiru Prelogu, a s radom je započeo i Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU. Svoju 70. godišnjicu osnutka proslavio je Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci, a 60. godišnjicu Zavod za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU u Zagrebu. Pod pokroviteljstvom HAZU prvi je put obilježen Dan inženjera Republike Hrvatske, a Hrvatska akademija bila je i domaćin dodjela priznanja Oskar znanja učenicima osnovnih i srednjih škola te stipendija Za žene u znanosti. Akademija i njene muzejsko-galerijske jedinice te Knjižnica sudjelovale su u manifestacijama Međunarodni dan muzeja i Noć knjige, kada ih je posjetilo više tisuća građana.

Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti u 2015. posjetili su među ostalim i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i više ministara. Mnogi članovi HAZU za svoj su rad dobili ugledna priznanja i nagrade u Hrvatskoj i inozemstvu.

Hrvatska akademija je tijekom 2015. objavila 95 svezaka raznih publikacija, od toga samostalno 78, a kao suizdavač 17 svezaka. Pod pokroviteljstvom Akademije u 2015. je objavljeno još 5 publikacija. Zaklada HAZU poduprla je izdavanje 125 publikacija, od kojih je 27 Akademijinih izdanja, a članovi HAZU su izvan Akademije u 2015. objavili 68 knjiga, tako da je u 2015. zahvaljujući Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti objavljeno ukupno 266 publikacija.

U priopćenju stoji i da je na skupštini donesena i odluka o osnutku Zavoda za promet HAZU.